Barcelona sigurna u Litvi

Vedran Babić • četvrtak, 05.11.2009.

Košarkaši Barcelone učinili su točno onoliko koliko je trebalo za treću pobjedu u Euroligi. Španjolci su na gostovanju kod Žalgirisa slavili s rutinskih 77:70 i ostali na vrhu skupine A...

Iako se momčad Žalgirisa dobro držala prvih 20 minuta, ipak nije uspjela kreirati iznenađenje na svom parketu u Kaunasu pred oko 5.000 posjetitelja. Barcelona je igrala bolje kada je to trebalo te se sa stopostotnim učinkom vraća u svoju domovinu.

Žalgiris je odigrao vrlo dobro prvo poluvrijeme i na odmor otišao sa samo minus tri (41:38). Prva četvrtina završila je 23:21 u korist Barcelone, koja je u nastavku najveću prednost imala pri rezultatu 37:30.

Ipak, u trećoj četvrtini kvaliteta španjolske momčadi došla je do izražaja. Gosti su krenuli serijom 7:0 i poveli 48:38 te su s jednakom prednošću ušli u posljednju dionicu igre (63:53).

Lorbek i Morris odveli su potom Barcelonu na plus 14 i činilo se kako je utakmica riješena, no Žalgiris je pomalo iznenađujuće uzvratio i na dvije minute do kraja smanjio na samo 70:68. Gosti su se tada našli u velikoj krizi jer četiri minute nisu postigli koš.

Ipak, prvo Lorbek, a potom i Rubio, ponovno su odlijepili svoju momčad od Litavaca na komfornih, i ovoga puta odlučujućih, plus sedam (75:68).

Kao i u prvoj utakmici protiv Fenerbahčea, najbolji pojedinac Barcelone bio je novopridošli Pete Mickeal s 22 poena i četiri skoka. Morris je ubacio 13 koševa uz pet skokova, Lorbek i Lakovič po 11, a dobru je partiju pružio i mladi Rubio (8 koševa, 6 skokova, 5 asistencija). Prvo ime domaćih bio je Mirza Begić s 20 koševa i sedam skokova, dok je Marcus Brown ubacio 17.

Poslije tri kola na vrhu skupine A su Barcelona i Montepaschi s omjerom 3-0, slijede Fenerbahče s 2-1, Žalgiris s 1-2 te Cibona i ASVEL s po 0-3.