Tomislav Pacak • subota, 07.11.2009.

Nogometaši Barcelone pružili su još jednu napadačku simfoniju svojim navijačima, a usprkos pokojem propustu u obrani, osigurali su laganu pobjedu od 4:2 nad Mallorcom. U večernjem gradskom derbiju, Real je svladao Atletico s 3:2...

Barcelona je i dalje jedina neporažena momčad u Primeri, a tu statistiku Mallorca na Nou Campu jednostavno nije mogla promijeniti. Iako je aktualni europski i španjolski prvak u utakmicu krenuo bez prvih violina, Messija, Xavija i Inieste, velikih problema s otočkom momčadi nije bilo.

Već u desetoj minuti majstorska akcija pretvorena je u pogodak za 1:0 zahvaljujući mladom Pedru. Ibrahimović je krasnom asistencijom petom pronašao Pedra koji izlazi sam pred vratara i pogađa donji lijevi kut za rano vodstvo Katalonaca. Pedru je to bio sedmi gol ove sezone, i to u čak pet različitih natjecanja.

Mallorca se ipak nije lako predala, u 20. minuti stigla je do izjednačenja. Prvo je Valdes briljantno obranio pokušaj Weba koji je išao sam na golmana Barcelone, no nakon kornera Nunes zabija za 1:1, iskoristivši lošu reakciju Puyola koji je promašio loptu.

Nova pobjeda Barcelone

Barcelona je do kraja poluvremena ipak riješila utakmicu, mada je Mallorca na čelu s vratarom Aquateom dugo odolijevala. U 40. minuti Pedrov briljantan volej zaustavlja golman gostiju koji potom brani i odbijance Henryja i Busquetsa, da bi konačno, iz četvrtog pokušaja Barcelone u tom napadu, Pedro zabio svoj drugi gol za 2:1.

Već tri minute kasnije domaćin je povećao vodstvo. Pedro je izveo slobodan udarac, Busquets glavom vraća loptu prema golu, a Henry je gura u praznu mrežu za 3:1 i svoj prvi gol nakon šest mjeseci!

Drugi dio donio je dominaciju domaćina, već toliko puta viđeni veliki posjed lopte, puno kombinacija i pokušaja, a četvrti gol na kraju je stigao s bijele točke. Jedanaesterac je iznudio Ibrahimović, a realizirao Leo Messi koji je u drugom dijelu ušao u igru. U sudačkoj nadoknadi Mallorca je malo uljepšala poraz, Al Keita je zabio nakon dobrog prodora Castra.

Real je u gradskom derbiju slavio s 3:2, u utakmici koja je izgledala riješena u 66. minuti kada je Higuain zabio za 3:0 Madrižana. Međutim, crveni karton Ramosa i dva pogotka Atletica učinili su utakmicu zanimljivom do samog kraja, na kraju su domaćini ipak ostali prekratki.

Gosti su protiv ove sezone slabog Atletica krenuli odlično, već u petoj minuti stigli su do vodstva. Kaka je pokazao zašto zarađuje silne milijune, fantastičnim udarcem s ruba šesnaesterca skinuo je paučinu iz gornjeg lijevog kuta za 0:1.

Dok je Atletico igrao, Real je zabijao pogotke. U 24. minuti Real je nanizao nekoliko lijepih dodavanja, na kraju je lopta došla do desne strane za Marcela koji iz vrlo teškog kuta pogađa vrh mreže za 0:2.

Atletico je mogao i trebao izjednačiti neposredno prije odmora, no Casillas brani udarac Simaoa koji je išao sam prema Realovom vrataru.

U 64. minuti loša obrana Atletica poklonila je i treći gol gostima. Perea je izgubio loptu ispred svog gola, Higuain je to iskoristio i zabio za naizgled nedohvatljivih 0:3.

Real slavio u derbiju

Ipak, Realova obrana još nije uštimana za šampionske dosege, pokazala je to 66. minuta kada je Aguero prošao Pepea, samo da bi ga potom kao posljednji igrač srušio Ramos. Real je tako ostao s deset igrača, što je Atletico iskoristio u razmaku od samo tri minute – u 79. je Forlan zabio nakon asistencije Ujfalušija, a u 81. minuti Aguero dobiva dvoboj s Pepeom i vraća navijačima nadu.

Usprkos nekoliko dobrih pokušaja, domaćin do kraja nije uspio doći do izjednačujučeg pogotka, uvelike zahvaljujući raspoloženom Casillasu na golu Reala koji je tako ostao u utrci za Barcelonom.

Deportivo je u gostima kod Getafea došao do tri boda iako je utakmicu završio s devet igrača. Mista je doveo goste u vodstvo u 13. minuti, no činilo se da voda kreće na mlin Getafea kada je Riki u 26. dobio crveni karton. Ipak, pogodak Filipea u 59. minuti omogućio je Deporu da se do kraja utakmice brani, što mu je uspjelo iako je u 73. minuti ”pocrvenio” i Sergio.

Tenerife i Malaga podijelili su bodove nakon što je domaćin poveo s 2:0 (Martinez, Alfaro). Malaga je do preokreta došla zahvaljujući golovima Edinha u 29. i Lopeza u 78. minuti.