Nezaustavljivi Milan za petama Juventusu

Ivana Spahija • nedjelja, 08.11.2009.

Pobjedom nad Lazijem u susretu 12. kola Serie A nogometaši Milana sasvim su se približili samom vrhu ljestvice i zaostatak za drugoplasiranim Juventusom smanjili na samo dva boda. Rossonerima je "pripomogla" i Sampdoria iznenađujućim porazom na gostovanju kod Cagliarija, čime su se Blucerchiati udaljili od samog vrha. Krize u Sieni i Udineseu iskoristile su Genoa i Fiorentina, koje su se pobjedama nad posrnulim momčadima ubacile u konkurenciju za vrh ljestvice...

Može se reći da je kriza napokon iza Milana, Rossoneri od ključnog dvoboja s Real Madridom u Ligi prvaka nižu samo pozitivne rezultate, a pobjedom nad Lazijem u ovom kolu Leonardova momčad približila se samom vrhu ljestvice i za Juventusom zaostaje tek dva boda. Milan je u vrlo teškim uvjetima na kišom potopljenom rimskom Olimpicu svladao posrnuli Lazio rezultatom 2:1 i ubacio se u konkurenciju za naslov prvaka. Nebesko plavi su nastavili krizu rezultata, pali su tek na 16. mjesto na ljestvici i, kako se čini, ostat će i bez dosadašnjeg trenera Davidea Ballardinija.

Što se same utakmice tiče, kako to obično biva, domaćini su agresivnije ušli u susret i već u 15. minuti mogli su doći do vodstva, ali je opasan pokušaj Zaratea uspješno uhvatio Dida. Pet minuta kasnije zatresla se mreža Lazija, Pirlo je izveo slobodan udarac, a Thiago Silva glavom pospremio loptu u mrežu Muslere za vodstvo crveno-crnih od 1:0. Nije se dugo čekalo na drugi pogodak raspoloženih gostiju, igrala se 35. minuta kada je Ronaldinho odlično uposlio Pata, koji nije imao težak problem matirati Musleru za velikih 2:0 Milana.

Nakon povratka iz svlačionice na travnjak je stupila drugačija momčad Lazija koja je počela nizati priliku za prilikom. Pokušaj Rocchija iz 49. minute uspio je neutralizirati Nesta, a minutu kasnije udarac Cruza jedva je preko grede uspio izbaciti Thiago. Silan pritisak Nebesko plavima se isplatio u 63. minuti, Zarate je svojim udarcem potražio vrata Milana, a Thiago je nespretno prihvatio loptu i prevario vlastitog vratara za smanjenje vodstva gostiju na 2:1. Domaćini su do kraja susreta prokockali još nekoliko prilika za izjednačenje pa je Milan u konačnici slavio i s nova tri boda zasjeo na treće mjesto, odmah iza leđa Juventusu.

Krizu je prebrodila i momčad Genoe, koja je nakon uspjeha protiv Lillea u Europskoj ligi briljirala i na domaćem terenu te rezultatom 4:2 svladala nemoćnu Sienu. Genoi je ova pobjeda donijela uspon na šesto mjesto na ljestvici. Naš Ivan Jurić zbog ozljede i dalje ne konkurira za momčad iz Genove, a Mato Jajalo je na travnjaku proveo prvih 45 minuta u dresu Siene.

Golijadu na Marassiju započeo je Hernan Crespo pogotkom već u drugoj minuti susreta, a raspoloženi Argentinac ponovno se upisao u strijelce i u 18. minuti kada je iskoristio odbijenu loptu vratara Siene Curcija i pogodio praznu mrežu za vodstvo Genoe od 2:0. Gosti nikako nisu uspijevali odgovoriti na napade raspoloženih nogometaša Genoe, koji su u 35. minuti došli i do trećeg pogotka. Palacio je na lijevoj strani odlično pronašao Palladina, koji je samo dovršio posao za vodstvo Genoe od 3:0.

No, to je tek bilo pola posla na Marassiju. Uvjerljivo vodstvo donijelo je priličnu uspavanost u domaće redove, što su gosti iz Siene itekako iskoristili. Paolucci je svojim pogotkom u 80. minuti susreta smanjio vodstvo Genoe na 3:1, da bi dvije minute kasnije Maccarone lijepim golom doveo susret u neizvjesnost. Srećom po Genou, gosti su tu stali, a Floccari je pogotkom u 90. minuti postavio rezultat na 4:2 za sva tri boda momčadi iz Genove.

Nakon odličnog otvaranja sezone i boravka na samom vrhu ljestvice, čini se kako su dani slave polako iza Sampdorije, koja polako, ali sigurno pada prema sredini ljestvice. Blucerchiati su na gostovanju kod Cagliarija na Sardiniji upisali poraz rezultatom 2:0, a sa samo bodom zarađenim u tri odigrana kola Sampdoria je pala na peto mjesto na ljestvici. S druge strane, Cagliari se sigurno uspinje i trenutno je na osmom mjestu. Naš Mario Brkljača cijeli je susret proveo na klupi pobjedničke momčadi.

Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka iako su gosti iz Genove imali nekoliko prilika za vodstvo. Jednu od najvećih propustili su Palombo i Cassano u 30. minuti susreta kada je vratar Cagliarija Marchetti prvo obranio slobodan udarac Palomba, a potom i odlično reagirao na novi nalet Cassana. Sampdoria je u 42. minuti ostala s igračem manje, put svlačionice je prije vremena morao Stankevičius nakon izravnog crvenog kartona zbog grubog prekršaja na Jedi.

U drugom dijelu agresivnije su krenuli domaćini, ali je gostujući vratar Castellazzi dobro odolijevao napadima Cagliarija. Rezultat 0:0 je bio aktivan sve do 85. minute kada je Conti konačno pronašao put do mreže Sampdorije, a pet minuta kasnije Matri je svojim pogotkom potvrdio pobjedu Cagliarija od 2:0 za uspon na osmo mjesto na ljestvici.

Iznenađujući poraz upisao je Palermo našeg Igora Budana na gostovanju u Bologni, gdje je istoimeni fenjeraš slavio rezultatom 3:1. Igor Budan je na terenu bio sve do 82. minute kada ga je zamijenio Succi. Domaćine je pred kraj prvog dijela, točnije, u 42. minuti u vodstvo doveo Zalayeta, ali je samo tri minute kasnije uzvratio Palermo zahvaljujući pogotku Kjaera. Domaćini su potpuno dominirali u nastavku i golovima Zalayete i Di Vaija u 50., odnosno 90. minuti zasluženo odnijeli pobjedu. Palermu je ovaj poraz donio prekid pozitivnog niza i Sicilijanci su pali na 11. mjesto na ljestvici.

Od ostalih rezultata, Fiorentina je u gostima kod posrnulog Udinesea produbila krizu crno-bijelih i kasnim pogotkom Vargasa iz 84. minute uzela sva tri boda u Udinama. Violama je nova pobjeda donijela uspon na visoko četvrto mjesto na ljestvici, dok Udinese nastavlja put prema samom dnu i trenutno zauzima 13. mjesto. Bari je s minimalnih 1:0 golom Allegrettija već iz pete minute kod kuće svladao Livorno i time zauzeo deveto mjesto na ljestvici. Naš Dario Knežević proveo je svih 90 minuta na terenu u dresu Livorna, kojemu je novi poraz donio pad na 18. mjesto na ljestvici.