Slovenci razbijeni u završnici

Branimir Korać • subota, 14.11.2009.

Zadrani su se brzo oporavili od poraza od Cibone u šestom kolu NLB lige i "terapiju" su odradili na svom parketu protiv Heliosa. Helios nije bio ravnopravan protivnik, posebno ne u zadnjih deset minuta i Zadar je slavio 97:70...

S priličnom dozom opreza Helios je dočekan u Zadru. Domaćin pod dojmom neuvjerljive igre protiv Cibone, bio je svjestan kako si ne smije dopustiti kiks i momčad iz Domžala dočekao je s uvažavanjem. Posebna pozornost u najavi susreta pridavana je vrlo dobrom Juri Močniku i pokazalo se kako je upravo on ključ na putu do pobjede. Močnik je zaustavljen i Zadrani su otišli do pobjede 97:70.

Gosti su se držali sedam-osam minuta u minimalnom zaostatku, a onda je u završnici prve četvrtine Zadar napravio seriju 6:0 i po prvi put se približio granici od deset poena prednosti. Već u toj ranoj fazi utakmice Zmago Sagadin dosta je rotirao i tražio onu pravu postavu, no rezultat nije patio.

Trend dobre igre s kraja prve četvrtine nastavili su domaćini i u drugoj dionici i to je trajalo sve do posljednje dvije minute prvog poluvremena. Zadar je imao u 18. minuti ugodnih 56:41, ali je završnicu prespavao i Helios je s 8:0 otišao na poluvrijeme s minus sedam.

Većih promjena nije bilo niti u trećoj četvrtini. Helios se još uvijek držao na zaostatku koji je bio relativno dohvatljiv, ali u furioznih zadnjih devet minuta igra im se posve raspala, Zadar je odigrao za klasu bolje i lako je slavio.

Na startu posljednje četvrtine Snow je smanjio na 69:63 i to je bilo sve od Heliosa. Uslijedila je serija 18:1 koja je u potpunosti riješila pitanje pobjednika.

Na kraju su Zadrani slavili 97:70, s ogromnih 27 poena prednosti što je malo tko mogao predvidjeti na početku posljednje četvrtine.

Kod Zadra bolji od ostalih bili su Micah Downs s 15 poena i sedam skokova te Rok Stipčević i Tomislav Ružić s po 12 poena. Kod Heliosa Aliaksei Laškevič ubacio je 15 poena, a Dundović i Delić dodali su po 13.