Povratnički hat-trick Tottija

Ivana Spahija • nedjelja, 22.11.2009.

Povratak iz snova na nogometni teren ostvario je kapetan Rome Francesco Totti, legendarni Il capitano je u prvom susretu nakon duže pauze zbog ozljede hat-trickom srušio Bari i Romi donio vrijedne bodove za uspon prema vrhu. Milan se novom pobjedom nad Cagliarijem uspeo na drugo mjesto na ljestvici i potpuno ubacio u konkurenciju za Scudetto, a do sva tri boda uspjela je doći i Sampdoria, koja je također blizu samog vrha...

Razdoblje iz snova i dalje se nastavlja za momčad Milana, Rossoneri nezaustavljivo ruše sve pred sobom, a posljednja "žrtva" Leonardove momčadi je Cagliari, koji je u gostima na San Siru pao rezultatom 4:3. Može se sa sigurnošću reći kako je kriza s početka sezone potpuno iza nogometaša Milana, više se ne spominje otkaz treneru Leonardu, a momčad niže samo pozitivne rezultate i konkurira za Scudetto. Milanu su nova tri boda donijela uspon na drugo mjesto na ljestvici i crveno-crni za vodećim Interom trenutno zaostaju sedam bodova. Naš Mario Brkljača cijeli je susret proveo na klupi Cagliarija.

Milan je poveo već u šestoj minuti zahvaljujući pogotku Seedorfa, no veselje navijača na San Siru potrajalo je samo tri minute, Matri je izazvao pomutnju u obrani Milana i s lakoćom matirao Didu za izjednačenje. Taj je pogodak gostima dao krila, domaćini su propustili nekoliko prilika za vodstvo, što su gosti itekako kaznili u 31. minuti susreta kada je Lazzarri nakon dodavanja Jede pronašao put do mreže Milana i gostima sa Sardinije donio vodstvo od 2:1.

To je bila tek polovica golijade na San Siru, osam minuta kasnije Borriello je svojim pogotkom poravnao rezultat na 2:2, a samo dvije minute kasnije Ronaldinho je idealno uposlio Pata koji je nepogrešivo pronašao put do mreže Marchettija za vodstvo Rossonera od 3:2.

Po povratku s odmora nastavila se dominacija Milana, koja je u 62. minuti okrunjena novim pogotkom, ovaj put s bijele točke. Astori je u prostoru gostiju napravio prekršaj nad Borriellom, a sudac je bez oklijevanja pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač najstrože kazne bio je Ronaldinho tako donijevši Milanu prednost od 4:2. Niti tu nije bio kraj pogocima na San Siru, igrala se 69. minuta kada je Nene svojim pogotkom smanjio vodstvo domaćina na 4:3, ali se semafor ipak zaustavio na tom rezultatu i Milan je uzeo vrijedna tri boda za trenutni uspon na drugo mjesto na ljestvici.

Povratak na travnjak iz snova doživio je kapetan Rome Francesco Totti, koji je u svom prvom pojavljivanju u utakmici nakon gotovo dva mjeseca izbivanja zbog operacije meniskusa pokazao da je potpuno spreman za nove nogometne izazove i praktički je sam riješio dvoboj Rome i Barija. Legendarni Il capitano je na rimskom Olimpicu sa svoja tri pogotka presudio gostima iz Barija, a Roma je rezultatom 3:1 uzela vrijedna tri boda za nastavak uspona prema gornjem dijelu ljestvice, trenutno se nalazi na 11. mjestu.

Što se tiče same utakmice, Roma je potpuno dominirala svih 90 minuta, a žetvu golova otvorio je Totti već u sedmoj minuti. Dosuđena je najstroža kazna za Vukove zbog prekršaja Gilleta nad Vučinićem, a kapetan Rome je s bijele točke precizno svladao gostujućeg vratara i domaćinima donio vodstvo od 1:0. Samo sedam minuta kasnije Il capitano je ponovno bio u glavnoj ulozi, lijepim pogotkom iz slobodnog udarca pronašao je put do mreže Barija, Gillet je tu loptu mogao samo ispratiti u mrežu, a Roma je povela s 2:0.

Tottiju ni to nije bilo dovoljno, kapetan Rome kao da se želio iskupiti navijačima za sve loše rezultate njegove momčadi pa je protiv Barija pokazao koliko je spreman vratiti Romu na pobjedničke staze. Igrala se 28. minuta kada je Totti gotovo iz nemoguće pozicije uspio matirati Gilleta za veliko vodstvo Vukova od 3:0. U drugom dijelu igra Rome se ipak malo primirila, gosti su se u nekoliko navrata uspjeli približiti vratima Julija Sergija, a u 73. minuti uspjeli su doći i do počasnog pogotka kada je nakon izvedenog udarca iz kuta Andreolli prevario vlastitog vratara i postavio rezultat na konačnih 3:1 za velika tri boda Romi i odličnu najavu za nadolazeće susrete.

Niz kikseva u posljednjih nekoliko tjedana uspjela je prekinuti momčad Sampdorije, koja je na svom Marassiju rezultatom 2:1 uzela sva tri boda Chievu. Blucerchiate su loši rezultati u proteklih nekoliko kola spustili na sredinu ljestvice, ali s nova tri boda Sampdoria se ponovno uključuje u borbu za sam vrh i trenutno zauzima visoko četvrto mjesto na ljestvici.

Sampdoria je povela u 19. minuti nakon pogotka Rossija, a priličan nered na travnjaku odvijao se u 45. minuti susreta kada je gostima, točnije Pellissieru, zbog krivo dosuđenog zaleđa poništen regularan pogodak koji bi Chievu donio izjednačenje. Domaćini su povećali vodstvo u 64. minuti nakon lijepe akcije Cassana i Pazzinija, a gol nade Chievu donio je Mantovani u 80. minuti susreta. Za bilo kakav povratak ili preokret ipak je bilo prekasno pa je Sampdoria uz malo sreće i malu pomoć sudaca uzela tri boda za povratak na pobjedničke staze i uspon na četvrto mjesto na ljestvici.

Hrvatski dvoboj između Livorna Darija Kneževića i Jurićeve Genoe završio je iznenađujućom pobjedom fenjeraša Livorna od 2:1, a velika tri boda domaćini su ugrabili u posljednjim sekundama susreta. Naš Ivan Jurić zbog ozljede i dalje ne konkurira za sastav Genoe, a Dario Knežević proveo je svih 90 minuta u dresu pobjedničke momčadi. Genou je ovaj poraz spustio na sedmo mjesto, a Livorno su nova tri boda podignula na 18. mjesto, vrlo blizu sigurne zone.

Domaćini su već u samom otvaranju, točnije u 21. minuti uspjeli doći do vodstva nakon lijepog pogotka Lucarellija, a gosti iz Genove uzvratili su tek u 63. minuti preko Criscita. Kada se se činilo kako će momčadi podijeliti bodove u Livornu, u trećoj minuti sudačke nadoknade Moro je u gužvi u prostoru Genoe uspio pronaći Pulzettija koji je potom matirao Ameliju za konačnih 2:1 i pobjedu Livorna.

Od ostalih susreta, Palermo našeg Igora Budana kod kuće je podijelio bodove s Catanijom u sicilijanskom derbiju koji je završio rezultatom 1:1, a naš je nogometaš u igri proveo tek nešto više od tri minute, u 87. minuti je na travnjaku zamijenio Bresciana. Palermo je poveo pogotkom Migliaccija već u četvrtoj minuti, ali je Martinez u 55. minuti donio izjednačenje gostima iz Catanije. Tako je i završilo, iako je Cataniji u 83. minuti u vrlo sumnjivoj situaciji zbog navodnog prekršaja na domaćem vrataru poništen pogodak.

Siena Mate Jajala nikako se ne uspijeva izdignuti sa samog dna, niti promjena trenera momčadi iz Siene nije donijela značajnije pomake. Novi poraz Siena je upisala na domaćem terenu, gdje je rezultatom 2:0 vrijedna tri boda za bijeg s dna ugrabio drugi fenjeraš, Atalanta. Naš Mato Jajalo u igru je ušao u 73. minuti na terenu zamijenivši Geneviera. Dvoboj bez pogodaka odigrali su Napoli i Lazio, momčad Waltera Mazzarrija upisala je blago razočaranje protiv posrnulih Rimljana, Napoli je pao na deveto mjesto, a Lazio je i dalje u krizi i trenutno zauzima 15. mjesto na ljestvici.

U posljednjem susretu kola Juventus je ugostio Udinese i minimalno slavio 1:0. Trenutak odluke dogodio se u 51. minuti kada je Fabio Grosso postigao jedini pogodak na susretu. Do kraja susreta rezultat se više nije mijenjao i Torinezi uzimaju sva tri boda.