Lipik se još drži na vrhu

Mateja Gošćiej • ponedjeljak, 23.11.2009.

U petnaest odigranih kola 3. HNL Istok bili smo uvjereni kako ćemo nogometaše Lipika vidjeti kao jesenske prvake lige. No, to bi se lako moglo promijeniti jer im je nakon poraza protiv Naška u posljednjem kolu za petama s jednakim učinkom ekipa Slavije.

Iz susreta Našk – Lipik nismo očekivali neki derbi, ipak se sastaju vodeća ekipa i sastav s donjeg djela tablice, no muška igra od prve do posljednje minute pokazala se kobnom za goste. Što su tog dana pojeli ili posebno uradili nogometaši iz Našica, ne znamo, no predlažemo da to ponavljaju i dalje, jer ovako dobro njihovo izdanje još nismo vidjeli ove sezone. Potpuno zaslužena pobjeda nazirala se već u 35. minuti susreta nakon što su domaći pogotcima Dražića stigli do vodstva od 2:0. Bitno je napomenuti da je Lipik mogao susret odvesti u drugom smjeru u 18. minuti kada je Poletti promašio iznuđeni jedanaesterac, no kaznili su to s ta dva gola odmah Našičani. Drugi dio susreta unatoč sjajnoj i borbenoj igri domaćina prošao je u znaku Lipika. Golik u 59. minuti koristi gužvu i smanjuje rezultat, no već minutu kasnije precizan je i Torčić za 3:1. Iako su s tim rezultatom mogli biti mirni i privesti susret kraju, momci iz Našica dopustili su navalu svojih gostiju i novi pogodak u derbiju. Zeba je glavom u 78. zabio za Lipik, a tek nakon upozorenja Našičani stvaraju čvrstu obranu i drže rezultat i pobjedu do kraja. Lipik je u gostima izgubio vrijedne bodove pa je sada vodeći još samo zbog bolje gol razlike naspram ekipe iz Pleternice.

Nogometaši Slavije znali su što im je činiti do kraja jeseni ako žele uzeti sam vrh, ništa drugo nego pobjeđivati. Svoj cilj su ostvarili i u proteklom kolu kada im je na travnjak stigla ove sezone neprepoznatljiva ekipa Koprivnice. Domaćin je bio nadmoćan, a prvi pogodak na susretu postiže već u 9. minuti, kada stoper Ikić glavom matira Nađa. Deset minuta prije kraja prvog djela na dva razlike povisio je Dav. Žafaranić, dok se u listu strijelaca u 77. upisao i Štavlić za dobrih 3:0. Koprivničani tonu sve niže, a poražavajuća je činjenica da su u 90 minuta na terenu zabilježili tek jednu priliku, tako da su im bodovi svakim kolom sve dalje.

Istim rezultatom (3:0) trećeplasirana MV Croatia bila je bolja od Nedelišća na terenu u Slavonskom Brodu. Dobra igra s obje strane nije upućivala da će susret završiti takvom razlikom, jer su Nedelišćanci ponovo pokazali da mogu pritisnuti najteže protivnike. Mreža se prvi puta zatresla u 66. minuti nakon gola Kruljca, a nakon toga je susret tek započeo. Tri minute kasnije novi zgoditak, ovog je puta precizan uvijek solidan Švarić, koji je 3:0 i točku na i postavio u 88. minuti svojim drugim golom na susretu.

Nogometaši cerničke Mladosti nisu u proteklom kolu imali tešku zadaću. Na stadionu Sloge u Novoj Gradišci dočekali su Slobodu, posljednju ekipu lige koja se i doslovno i u prenesenom značenju izgubila u magli. Iako se čitavo vrijeme igralo samo na jedan gol, prvi pogodak dolazi tek u 59. minuti. Varaždinskog vratara matirao je Švađumović, strijelac i posljednjeg gola Mladosti kod konačnih 4:1. U međuvremenu pogađali su Pavelić i Kurjaković, dok je počasni zgoditak dao gostujući Martan.

Dobar susret kod kuće je odigrala i preloška Mladost, a sve zahvaljujući sjajnom golmanu Viheru koji je obranio dva jedanaesterca i nekoliko stopostotnih prilika gostiju. Kako je obrana bila na vrhuncu i napadači su dali svoj doprinos, pa Balent pogađa u 22. za 1:0, a s bijele točke petnaestak minuta kasnije među strijelce ulazi i Habuš. Do kraja susreta nogometaši Belišća pokazali su pravi nogomet, no promašeni jedanaesterac i sjajne obrane Vihera zaustavljali su ih u naumu da uzmu susret.

Jedini susret bez pogodaka bio je onaj u Đakovu. Tamošnja je Croatia dočekala Olimpiju, koja je dosad sve međusobne oglede i dobila, no ne ovog puta. Iako se mora priznati da su gosti bili bolja momčad na terenu, čast Croatie u nekoliko je navrata branio vratar Piplica koji je zaslužan na bodu koji je ostao kod kuće.

Bodove su podijelili i Bjelovar i Križevci, no ne bez golova, već s njih šest. Sa samo jednim bodom se nikako ne mogu pomiriti domaći jer su ovaj susret u svojim glavama već dobili i prije njegova početka. Križevčani su prvi krenuli u napad, pa čvrstom i pametnom igrom prelaze u vodstvo u 27. minuti kada je strijelac Bastašić. Pogotkom s 20 metara izjednačio je Pavleković pri isteku prvog poluvremena i domaćinu dao krila za nastavak. U 52. suđen jedanaesterac za Bjelovar realizira Jeličić, a deset minuta kasnije na 3:1 povisuje Ljubić na veselje malobrojne publike. No, nisu znali domaći zadržati to vodstvo pa nakon svoje grube igre gostima poklanjaju jedanaesterac. Strijelac je Hotko u 66. minuti, igrač kojeg će Križevčani još pamtiti, jer je prošetavši se kroz domaću obranu pogodio i za konačnih 3:3.

Dvanaesti poraz ove sezone upisao je Grafičar Vodovod i to s četiri gola razlike. Na stadionu u Podgrađu porazilo ih je iskusnije i uigranije Đakovo. Jedanaesterac u 27. minuti otvorio je golijadu Barišića, koji je na susretu postigao hat-trick (55. i 80. minuta). Velikih 4:0 postavio je Lucijanić četiri minute prije isteka vremena za veliku i potpuno zasluženu pobjedu gostiju.

Jedna gostujuća pobjeda u 16. kolu djelo je Graničara, ekipe koja se sjajno snašla na gostovanju u Višnjevcu. Iako bi obje strane do 80. minute bile zadovoljne i bodom, jer prave igre nije bilo ni s jedne ni druge strane, gostima je krenulo tek tih deset minuta prije kraja. O. Galović pogađa u rašlje Jakovljevića, a isti je vratar bio nemoćan i u 90. minuti kada završni udarac zadaje Blagojević za pobjedu 2:0.