Cedevita nije izdržala

Vedran Babić • utorak, 24.11.2009.

Iako je odigrala 30 minuta vrlo dobre košarke, Cedevita se s gostovanja u Limassolu u sklopu uvodnog kola EuroChallenge kupa ipak vraća praznih ruku. Domaćin Proteas slavio je 81:73.

Pet i pol minuta bez koša na startu posljednje četvrtine bilo je dovoljno da Cedevita upiše poraz u premijernom nastupu u skupini D EuroChallenge kupa. Iako je u posljednju dionicu ušla s minimalnim zaostatkom 63:62, momčad Slobodana Subotića nije izdržala egal završnicu i tako je propustila dobru priliku za pobjedu.

Proteas je bolje otvorio susret i u četvrtoj minuti poveo 11:6, ali je Cedevita predvođena Jermainom Andersonom, Damjanom Rudežom i poglavito Thomasom Mobleyem, na odmor između četvrtina otišla s prednošću 22:21. Početkom druge četvrtine Mobley je prvo zabio tricu za 25:21, a nešto kasnije Zagrepčani su se našli u najvećem plusu (32:26) još jednim ubačajem iza linije 6,25, ali ovoga puta Nina Primorca.

Ipak, u samom finišu gosti su izgubili koncentraciju, a time i vodstvo. U posljednje tri minute ušli su s 36:31, ali su do kraja poluvremena postigli sedam, a primili 12 koševa i rezultat je tako bio poravnat - 43:43.

Prve minute nastavka pripale su Proteasu, koji je nanizao šest koševa i poveo 49:43. Hrvatski predstavnik je svoj prvi koš postigao tek u trećoj minuti i to je bio njegov početak povratka u susret, jer je u 26. minuti poveo 52:51. Treća četvrtina okončana je u egalu - Ciprani su imali minimalno vodstvo 63:62.

A onda, gotovo identična priča kao u prethodnom periodu. Već na samom startu četvrtine petu osobnu je zaradio Andrija Žižić, koji je taman proigrao, i to kao da je presjeklo goste, koji su oborili svoj neslavni rekord iz prošle četvrtine i prvi koš postigli tek poslije pet i pol minuta igre. Anderson je tada pogodio za 74:64, no vremena za povratak više nije bilo.

Najučinkovitiji pojedinac ciparske momčadi bio je Amerikanac Quincy Taylor s 22 koša i šest skokova, a osim njega, dvoznamenkasti broj koševa postigli su Courtney Fells (13 koševa) i Ioannis Giannoulis (12 koševa, 6 skokova). Kod Cedevite, kojoj je ovo inače četvrti uzastopni poraz u svim natjecanjima, najbolji je bio Anderson s 19 koševa i sedam skokova. Rudež i Mobley su ubacili po 12, s tim da je Amerikanac postigao 11 već u prvom dijelu.

Druga utakmica prvog kola skupine D je u tijeku, a igraju Elan Chalon i Dexia Mons - Hainaut. Upravo protiv Chalona Cedevita će na domaćem parketu odigrati svoju sljedeću utakmicu 2. prosinca.