Juventus pao, a nije smio

Ivana Spahija • nedjelja, 29.11.2009.

Dvoboj Cagliarija i Juventusa, kojeg su iz stožera Stare dame najavljivali kao ključnog za Torineze u pohodu na prvo mjesto, završio je neslavno za momčad Cire Ferrare. Juventus je u susretu 14. kola Serie A poražen na gostovanju kod Cagliarija, čime je Milanu otvorio put prema drugom mjestu. Opasno su visili i nogometaši Intera u derbiju s Fiorentinom, ali je Milito pogotkom s bijele točke donio sva tri boda crno-plavima. Niz pobjeda nastavila je Roma, koja je uspješno okončala gostovanje u Bergamu...

Spas u zadnji čas, tako se može opisati derbi 14. kola Serie A, dvoboj Intera i Fiorentine na Giuseppe Meazzi. Inter je goste iz Firenze svladao s minimalnih 1:0 i to u "pet do dvanaest", pogotkom Milita s bijele točke. Domaćini su potpuno dominirali tijekom svih 90 minuta, ali su se i pošteno ispromašivali, tek je udarac iz najstrože kazne završio u mreži Viola. Interu su nova tri boda donijela odvajanje na prvom mjestu, zahvaljujući kiksu Juventusa crno-plavi su sada osam bodova u prednosti, a Fiorentina je porazom pala na deseto mjesto.

Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka, ali uz veću angažiranost nogometaša Intera, koji su u nekoliko navrata opasno zaprijetili vratima Freya. Veliku priliku za vodstvo domaćini su propustili u 15. minuti kada je Milito dobro uposlio Muntarija koji je potom neprecizno gađao pokraj gola. Samo dvije minute kasnije Milito je bio u prilici donijeti prednost Interu, no njegov je pokušaj uspio zaustaviti Frey. Niti Viole nisu ostale bez pokušaja, nakon uspavanog početka, gosti iz Firenze probudili su se sredinom prvog dijela. Pokušaj Gilardina glavom iz 23. minute završio je ravno u rukama Julija Cesara, a Vargas je u 41. minuti gađao malo iznad gola Intera.

Domaćini su i u drugom dijelu nastavili s promašajima, Viole su usporile s ritmom igre, a crno-plavi propuštali priliku za prilikom. Pogodak Samuela iz 50. minute poništen je zbog prekršaja u napadu, šest minuta kasnije Frey je jedva obranio opasan udarac Milita, a niti Lucio u 57. minuti nije uspio pronaći put do mreže Fiorentine. Do kraja susreta svoje su udarce isprobali i Eto'o te ponovno Milito i Muntari, ali bez uspjeha. Kada se činilo da će susret završiti bez pobjednika, u 85. minuti je dosuđen jedanaesterac za Inter zbog prekršaja Comotta nad Militom, a sam Milito je precizno realizirao najstrožu kaznu i s bijele točke Interu donio vrijednu pobjedu od 1:0.

Sreća je u ovom kolu doista okrenula leđa nogometašima Juventusa. Dvoboj Cagliarija i Stare dame, od strane vodećih ljudi Juventusa okarakteriziran kao jedan od najvažnijih u ostvarivanju plasmana na prvo mjesto, završio je porazom Juventusa rezultatom 2:0. Raspoloženi domaćini iskoristili su nevjerojatnu uspavanost gostiju iz Torina i s dva pogotka počastili Buffona, koji se zajedno s ostatkom momčadi uklopio u vrlo loše izdanje crno-bijelih. Poraz je Juventusu došao u najgori čas jer mu za vratom visi Milan s utakmicom manje i prijeti preuzimanjem drugog mjesta, a Cagliariju su nova tri boda donijela uspon na visoko sedmo mjesto. Naš Mario Brkljača u ovom dvoboju nije konkurirao za sastav momčadi sa Sardinije.

Prvo poluvrijeme u potpunosti je pripalo nogometašima Cagliarija, koji su vratima Buffona prijetili od prve minute. Domaćini su mogli povesti već u desetoj minuti susreta, Jeda je uhvatio obranu Juventusa na spavanju i dodao za Lazzarrija, koji je traljavo gađao pokraj gola gostiju. Devet minuta kasnije projektil Contija iz slobodnog udarca jedva je uspio ukrotiti Buffon. Upornost se Cagliariju isplatila u 30. minuti kada je Nene "golčinom" s 30 metara udaljenosti rasparao mrežu nemoćnog Buffona i domaćinima donio vodstvo od 1:0.

Niti nakon povratka s odmora gosti nisu prikazali drugačiju igru, Juventus je jedinu pravu priliku u susretu prokockao u 80. minuti kada je Del Piero izveo slobodan udarac kojeg je dočekao Chiellini, a sve je uspio raščistiti domaći vratar Marchetti. Da sve ne ostane tek na jednom pogotku za Cagliari pobrinuo se Matri u 88. minuti kada je uspješno preveslao cijelu obranu Juventusa, a potom i matirao Buffona za "točku na i" pobjedi momčadi sa Sardinije i veliku tugu za Staru damu, koja je pod prijetnjom gubitka drugog mjesta na ljestvici. Momčad sa Sardinije s nova tri boda odlazi na sedmo mjesto i skalpovima Sampdorije i Genoe pridodaje i onaj Juventusa, čime velikanima može najaviti da se moraju pripaziti.

Roma nastavlja s dobrim rezultatima, nakon vrlo lošeg ulaska u sezonu i boravka pri samom dnu ljestvice, izabranici Claudija Ranierija pomalo se bude iz jesenskog sna i traže proboj prema samom vrhu. U susretu ovog kola Roma je na gostovanju u Bergamu svladala Atalantu rezultatom 2:1, a tri boda su Vukovi uzeli nakon preokreta. Domaćini su odlično ušli u susret i nakon samo 13 minuta igre pronašli su put do mreže Vukova. Ceravolo je sam odradio cijeli posao i matirao Bertagnolija za veliko vodstvo Atalante od 1:0.

Romu je taj pogodak malo trgnuo, u 23. minuti je priliku za izjednačenje propustio Totti, koji je s ruba prostora gađao malo iznad gola domaćina. Ipak, Romi se sreća osmjehnula u 44. minuti susreta, Pizarro je izveo udarac iz kuta, a Vučinić glavom pronašao put do mreže Consiglija i poravnao rezultat na 1:1.Drugo poluvrijeme ponudilo je mnogo uvjerljiviju igru Vukova, koji su nakon nekoliko propuštenih poluprilika za promjenu rezultata ipak uspjeli doći do preokreta. Igrala se 64. minuta kada je Vučinić idealno uposlio Perrottu koji je nepogrešivo pogodio mrežu Atalante i Romi donio prednost od 2:1. Vukovima su nova tri boda donijela uspon na deveto mjesto na ljestvici sa samo tri boda zaostatka za petoplasiranom Parmom.

Jedan od zanimljivijih dvoboja ovog kola, ogled petoplasirane Parme i solidne momčadi Napolija završio je miroljubivo, podjelom bodova rezultatom 1:1. Pobjeda je Parmi igrala veliku ulogu u ulasku među najbolje četiri momčadi prvenstva, no i bod ostavlja dojučerašnjeg drugoligaša vrlo visoko na ljestvici, Parma je i dalje na petom mjestu. Napoli je poveo u 33. minuti nakon pogotka Denisa, a bod za domaćine uzeo je Amoruso pogotkom s bijele točke u 85. minuti susreta.

Od ostalih dvoboja, Siena našeg Mate Jajala upisala je novo razočaranje, ovaj put na gostovanju kod Barija gdje je poražena rezultatom 2:1, a naš nogometaš je proveo svih 90 minuta na klupi gostiju. Siena i dalje ostaje uvjerljivo posljednja sa samo šest osvojenih bodova u 14 odigranih kola. Budanov Palermo također je upisao poraz, Sicilijanci su na gostovanju kod Chieva u Veroni poraženi rezultatom 1:0, a Igor Budan je u igri proveo nešto više od 20 minuta, u 70. minuti je na terenu zamijenio Cavanija. Palermo je ovim porazom pao na 14. mjesto na ljestvici. Dvoboj bez pogodaka odigrali su Lazio i Bologna, Nebesko plavi i dalje proživljavaju krizu kojoj se ne nazire kraj i trenutno drže 15. mjesto na ljestvici, dok je Bologna na 16. mjestu.