Genoa postala glavna u gradu

Ivana Spahija • subota, 28.11.2009.

Raspoložena momčad Genoe potpuno je ponizila gradskog rivala Sampdoriju u derbiju della Lanterna 14. kola Serie A. Nogometaši Genoe, inspirirani crveno-plavo obojenim Marassijem, s tri su pogotka počastili najljućeg rivala i u odličnoj predstavi zasluženo odnijeli sva tri boda i titulu najboljeg u gradu. U drugom susretu dana Udinese je pobjedom nad Livornom najavio mogući početak izlaska iz krize.

Nogometaši Genoe dokazali su onu odavno poznatu da je želja za pobjedom nad gradskim rivalom najveća motivacija za jednu momčad, veća čak i od one kad na drugoj strani terena stoji jedan od nogometnih velikana. U ukupno 101. gradskom derbiju della Lanterna između gradskih rivala Genoe i Sampdorije, pobjedu su rezultatom 3:0 odnijeli nogometaši Genoe koji su u ovom dvoboju prikazali jednu od najljepših ovosezonskih predstava, potpuno su nadigrali Blucerchiate koji su bili praktički nevidljivi i zasluženo ponijeli titulu najboljeg u gradu. Naš Ivan Jurić vratio se nakon pauze zbog ozljede i odigrao je svih 90 minuta u dresu pobjedničke momčadi.

Utakmica je započela minutom šutnje za nedavno preminulog Giuseppea Baldinija, bivšeg igrača Sampdorije i Genoe poznatog po tome što je upravo on postigao prvi pogodak u povijesti gradskog derbija ovih dvaju klubova. Nakon toga krenulo se s igrom i nije se dugo čekalo na uzbuđenja, već u devetoj minuti nastala je pomutnja u prostoru Sampdorije, Ziegler je napravio prekršaj nad Palacijom, a sudac Rosetti je nakon signalizacije pomoćnog suca pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač najstrože kazne bio je Milanetto, koji je preciznim udarcem ostavio Castellazzija bez šansi i Genoi donio vodstvo od 1:0.

Taj je pogodak nogometašima Genoe dao dodatnu motivaciju, odlučno su krenuli pred vrata "gostiju" i istodobno sprječavali Cassana da se uopće približi prostoru Genoe. Napadač Blucerchiata žalio se sucu da mu domaćini "ne daju igrati", ali bez ikakvog učinka. Genoa je vratima Castellazzija ponovno zaprijetila u 21. minuti, dobro su kombinirali Sculli i Palacio, a njegov je pokušaj jedva raščistila obrana Sampdorije. Veliku priliku za povećanje vodstva Genoa je propustila u 35. minuti kada je opasan pokušaj Milanetta Castellazzi jedva prebacio preko grede. Domaćini su pred kraj prvog dijela ostali s deset igrača na terenu zbog crvenog kartona Biave.

Po povratku s odmora nogometaši Genoe nastavili su u jednakom ritmu i nisu dugo čekali na povećanje vodstva. Igrala se 55. minuta kada je Marco Rossi domaćinima donio vodstvo od 2:0 i praktički riješio pitanje pobjednika. Nakon tog pogotka igra je usporila na obje strane, u 66. minuti je i Sampdoria ostala s igračem manje jer je crveni (drugi žuti) karton zaradio Rossi nakon prekršaja nad Jurićem. Kad se činilo da na Marassiju više neće biti akcije, u 75. minuti je Ziegler po drugi put u susretu skrivio najstrožu kaznu, ovaj put zbog prekršaja nad Papaststhopoulosom, a Palladino je s bijele točke Genoi donio vodstvo od 3:0.

Nakon toga nastalo je i nekoliko sukoba na travnjaku, nogometaši Sampdorije izgubili su živce što zbog sudačkih odluka, što zbog nemoći u igri, a sve je rezultiralo novim isključenjem, Blucerchiati su kraj utakmice dočekali s devet igrača na terenu jer je izravni crveni karton zbog grubog prekršaja zaradio Cacciatore. Niti to nije umanjilo slavlje nogometaša Genoe, koji su osim najvećeg zadovoljstva i slavlja nad gradskim rivalom upisali i vrijedna tri boda koja ih vraćaju u konkurenciju za vrh, Genoa trenutno drži peto mjesto na ljestvici sa samo bodom zaostatka za Sampdorijom.

U drugoj utakmici dana Udinese je nakon gotovo mjesec dana suše bez sva tri boda došao na svoje u dvoboju s Livornom, koji je na užarenom terenu u Udinama pao rezultatom 2:0. Bijelo-crni su time ugrabili vrijedna tri boda za bijeg od samog ruba zone ispadanja i trenutno se drže na 12. mjestu na ljestvici. Livornu nije dugo potrajao bljesak iz prošlog kola u kojem je fenjeraš kod kuće svladao Genou, momčad našeg Darija Kneževića i dalje se nalazi pri samom dnu, točnije, na 18. mjestu. U dvoboju s Livornom naš je nogometaš na terenu proveo svih 90 minuta.

Što se samog dvoboja tiče, Udinese je pitanje pobjednika riješio već sredinom prvog poluvremena, i to u samo desetak minuta razlike. Domaćini su do vodstva došli u 29. minuta vrlo lijepim pogotkom Di Natalea iz slobodnog udarca, a osam minuta kasnije ponovno se tresla mreža gostiju iz Livorna. Luković je dobro uposlio Flora Floresa, koji je s lakoćom zaobišao Diniza i Kneževića te matirao De Luciju za konačnih 2:0 i veliku radost Udinesea pred domaćom publikom.