Zadar poništio startni poraz

Branimir Korać • utorak, 01.12.2009.

Košarkaši Zadra nadoknadili su startni poraz iz svoje dvorane protiv Arisa pobjedom u gostima u Litvi. Šiauliai se pokazao dobrim protivnikom, ali Zadrani su bili na visokoj razini i u šuterski vrlo dobroj večeri odnijeli su pobjedu 95:91...

Zadrani su u Litvu otputovali znajući kako moraju pobijediti za ostavljanje realnih šansi za prolaz dalje u Eurokupu. Domaći poraz od Arisa doveo ih je u neugodnu situaciju, međutim na kraju su izdržali pritisak s kojim su se suočili i s napadački vrlo dobrom predstavom stigli su do pobjede 95:91. Ta pobjeda morala je biti i uvjerljivija, ali opuštanje u završnici dovelo ih je u neugodnu situaciju i morali su do posljednje sekunde raditi za pobjedu.

Sam početak susreta naznačio je odličnu večer za goste. Već u četvrtoj minuti Zadar je vodio 14:8, a Rok Stipčević najavio je veliku večer šutom za tricu 3/3 u tom početnom razdoblju. U sedmoj minuti bilo je 17:10 da bi prednost stajala i na kraju prve dionice. Gosti su imali 25:21 i to zahvaljujući Stipčeviću, Rančiću i Downsu koji su bili daleko najproduktivniji.

Početak druge četvrtine dao je naznaku povratka Litavaca. Odmah su domaćini smanjili na svega poen zaostatka da bi Vladimer Boisa nanizao pet poena i odveo Zadrane na 36:30. Od tog trenutka Zadar je ponovno preuzeo potpunu kontrolu i na krilima Downsa do kraja prvog dijela imao visoku prednost. Downs je u prvih 20 minuta ubacio već 15 poena, a jedini problem predstavljale su njegove tri osobne pogreške.

U ritmu s kraja prvog poluvremena gosti nisu nastavili u drugom poluvremenu. Čak štoviše, otvaranje je bilo vrlo loše i Šiauliai je za minutu i pol napravio čak 10:0 i poveo 53:52. Srećom, nisu nastavili na taj način, Zadar je konsolidirao obranu, a nakon što su Stipčević i Rančić sredinom treće dionice za manje od minute napravili s tri trice 9:1, Zadar je ponovno preuzeo kontrolu povevši 61:54.

Prednost je vrlo brzo narasla na desetak poena viška i sve do završnice susreta Zadar je održavao tu prednost. Onda je uslijedilo kompliciranje već gotovo završenog posla. Dvije minute prije kraja susreta domaćin je smanjio na svega 87:84 da bi Stipčević preuzeo na sebe odgovornost i ponovno odveo Zadar na ugodnijih 91:84. Niti tu nije bio kraj, na 33 sekunde prije kraja domaćin je smanjio na 91:89, ali prvo Ružić s četiri metra pogađa za 93:89 15 sekundi prije kraja da bi dvije sekunde prije kraja Car iz kontre položio za konačnih 95:91.

Kod Zadra najistaknutiji bili su sjajni Rok Stipčević s 27 poena (5/8 trica), Micah Downs s 18 poena i Damir Rančić sa 17 poena (trica 5/8). Kod domaćina Derrick Low ubacio je 19 poena, a Arvydas Šikšnius dodao je 17 poena. O tome koliko su obje momčadi šuterski bile raspoložene govori i šut za tricu, Zadrani su šutirali 14/29, a Litavci 10/16.