Glupost Apama Marseilleu olakšala posao

Maja Giljanović • subota, 05.12.2009.

Marseille je iskoristio šansu koju mu je isključenjem u 39. minuti na pladnju poklonio Nicin Apam. Sucu bi glupost Nigerijca promakla, ali mu je na namjeran i grub prekršaj 22-godišnjaka na Heinzeu ukazao pomoćnik.

Onyekachi Apam je svoju prvu utakmicu Le Championnatu u karijeri odigrao upravo protiv Marseillea prije tri godine, a večeras je svojim suigračima oduzeo priliku da repriziraju 2:1 pobjedu iz 2006. godine.

22-godišnji Nigerijac je kod rezultata 1:1 (Niang je doveo goste u vodstvo u 19., a izjednačio je Coulibaly u 31.) u 39. minuti namjernim udaranjem Heinzea zaslužio izravni crveni karton i Nicu ostavio s devetoricom u polju.

Nice je odolijevala sve do 15 minuta prije kraja kad je Marseille iskoristio poklon-bon i golovima Gonzaleza u 76. i Konea u 86. minuti osvojio sva tri boda. Olympiqueu je pobjeda u derbiju Azurne obale prva nakon dvije utakmice bez pobjede (od Lensa su izgubili, a Milanu su dozvolili 1:1), inspirativna je uoči biti-ili-ne biti utakmice Lige prvaka protiv Reala, a bitna je i činjenica da je Niang dao svoj prvi ligaški gol nakon 4. listopada.

3:1 je pobijedio i Valenciennes. VA je slomio otpor Monaca (bez Darija Šimića i Jerka Leke barem na klupi) u posljednjih pet minuta i izbio na treće mjesto zbog bolje gol-razlike u odnosu na Lyon i Auxerre koji svoje utakmice (u Lilleu i protiv Nancyja) igraju sutra.

Golom prvog strijelca Le Championnata Nenea (jubilarnim 10., Brazilac zabije svaku 0,83 utakmicu) Monaco je u 50. minuti iz jedanaesterca poništio vodstvo Ducourtiouxa iz 27., ali su Samassa u 85. i Ben Khalfallah u trećoj minuti nadoknade probili Ruffiera.

Najbolja domaćinska momčad Montpellier ni protiv Le Mansa nije iskusila gorak okus poraza pred svojim navijačima. Montpellier je na La Mossonu samo protiv PSG-a u prvom kolu odigrao neriješeno (1:1), a nakon Sochauxa, Lensa, Boulognea, Saint-Etiennea i Lillea dobili su i predzadnji Le Mans (2:1).

Ait-Fana ih je u 12. minuti doveo u vodstvo, Le Tallec je izjednačio nakon sat vremena igre i to s igračem manje (Dossevi) od 43. minute, ali pobjedu vrijednu skoka na drugo mjesto Montpellieru je u 72. donio prekaljeni Compan.

Lorient nijednom u pet prijašnjih pokušaja nije slavio u Rennesu, a nije ni u šestom. Bretonski derbi je golom Sowa u 3. minuti pripao Rouge et Noiru (Lorient je samo jednom prije osam godina izvukao bod).

Le Championnat, 16. kolo:
Nice - Marseille 1:3, Valenciennes - Monaco 3:1, Rennes - Lorient 1:0, Montpellier - Le Mans 2:1, Saint-Etienne - Sochaux 0:0