Juventus slavi, Milan mu zahvaljuje

Ivana Spahija • subota, 05.12.2009.

Nogometaši Juventusa došli su do toliko željene pobjede u derbiju 15. kola Serie A u kojem su na domaćem terenu uspjeli svladati Inter. Stara dama je rezultatom 2:1 uzela sva tri boda gostima iz Milana te tako ostala u konkurenciji za sam vrh. Raspletom u Torinu prezadovoljni su i Rossoneri, Milan je na San Siru deklasirao Sampdoriju i s nova tri boda došao na samo četiri boda zaostatka za gradskim rivalom...

Dugo očekivani derbi d'Italia između Juventusa i Intera na torinskom Olimpicu okončan je pobjedom domaćina, Juventus je u teškoj utakmici rezultatom 2:1 uspio svladati aktualnog prvaka i uzeti možda i najvrjednija tri boda u borbi za Scudetto. Susret je protekao bez previše pravih prilika, ali uz dosta nervoze u redovima obiju momčadi, a sretniji je iz toga izišao Juventus, koji je uspio pronaći ključ do pobjede nad vodećom momčadi prvenstva. Pobjedom Stare dame može biti zadovoljan i Milan, situacija na ljestvici sad se prilično zakomplicirala, Inter ima samo četiri boda prednosti ispred gradskog rivala, a odmah za petama im je i Juventus, koji za crno-plavima zaostaje pet bodova.

Što se same utakmice tiče, prva veća prilika pripala je nogometašima Intera, Milito je u devetoj minuti idealno centrirao za Stankovića, ali je opasnu situaciju u prostoru domaćina uspio raščistiti Caceres. Unatoč početnom pritisku crno-plavih, Juventus je ipak prvi došao do vodstva. Igrala se 22. minuta kada je Diego izveo slobodan udarac za Staru damu, a Felipe Melo je tu loptu skrenuo u mrežu nemoćnog Julija Cesara za veliko vodstvo Juventusa od 1:0.

Nakon tog pogotka uslijedila je burna reakcija gostujućeg trenera Josea Mourinha, kojega je sudac poslao na tribine na prisilno hlađenje. Inter se brzo trgnuo nakon pretrpljenog šoka i vratima domaćina opasno zaprijetio u 25. minuti kada je Buffon jedva obranio pokušaj glavom Samuela. Samo minutu kasnije sreća se osmjehnula Interu, Eto'o je iskoristio nepažnju u obrani Juventusa i iz blizine matirao Buffona za izjednačenje.

Drugo poluvrijeme započelo je u sporijem ritmu, tek je Juventus u 54. minuti propustio polupriliku za vodstvo kada je Julio Cesar obranio pokušaj Diega. No, četiri minute kasnije vratar Intera je ipak kapitulirao, prvo je odbio pokušaj Sissoka, ali je naišao Marchisio, koji je nakon slaloma kroz obranu gostiju prebacio loptu preko iznenađenog Julija Cesara i Juventusu donio vodstvo od 2:1.

Inter je mogao doći do izjednačenja u 69. minuti, Balotelli je dobro pronašao Cambiassa, koji je potom glavom gađao malo iznad gola Juventusa. U 86. minuti domaćini su ostali s igračem manje, crveni karton zaradio je strijelac prvog pogotka Melo zbog udaranja laktom Balotellija. Iako su gosti nekoliko minuta imali brojčanu nadmoć na terenu, semafor se ipak zaustavio na konačnih 2:1 za velika tri boda Staroj dami i malo neizvjesnosti za Inter, koji i dalje drži prvo mjesto, ali sa dohvatljiva četiri, odnosno pet bodova ispred Milana i Juventusa.

Milan se Juventusu može srdačno zahvaliti na pobjedi nad Interom, crveno-crni su lakše od očekivanog kod kuće deklasirali Sampdoriju rezultatom 3:0 i s nova tri boda približili se gradskom rivalu. Milan za Interom zaostaje tek četiri boda pa je, suprotno očekivanjima iz crno-plavog tabora, pitanje prvaka još uvijek otvoreno. Sampdoria je na San Siro također došla s velikim motivom, pobjeda bi Blucerchiate lansirala na treće mjesto, no protiv ovako raspoloženog Milana nisu imali šanse te su "položili oružje" nakon samo 25 minuta igre.

Veliki šok gosti iz Genove doživjeli su već u samom otvaranju susreta. Nije se odigralo niti 30 sekundi, gosti su amaterski izgubili loptu na sredini terena, a to su Rossoneri dobro znali iskoristiti. Ronaldinho je odlično uposlio Borriella koji nije imao težak posao matirati Castellazzija za vodstvo Milana od 1:0. Već je tada postalo jasno tko će imati konce u rukama tijekom svih 90 minuta, taj je prvi pogodak pokopao Sampdoriju koja se nije uspijevala vratiti.

Za razliku od Blucerchiata, domaćini su početnu sreću iskoristili kao inspiraciju i u 24. minuti susreta ponovno se tresla mreža gostiju. Ronaldinho je u ovom dvoboju bio u ulozi asistenta, idealno je dodao za Seedorfa, koji je nepogrešivo loptu poslao u mrežu Sampdorije za vodstvo crveno-crnih od 2:0. Dvije minute kasnije raspoloženi domaćini praktički su riješili susret, Pato je nakon asistencije Borriella matirao nemoćnog Castellazzija za velikih 3:0 Milana.

Drugo poluvrijeme ponudilo je dosta mirniju igru, nogometaši Sampdorije priliku za smanjenje vodstva Milana propustili su u 57. minuti kada je pokušaj Pazzinija uspio obraniti Dida. Milan je u 87. minuti mogao doći i do četvrtog pogotka, no udarac Seedorfa s ruba prostora prohujao je pokraj vratnice gola gostiju. Susret je tako riješen već u prvom dijelu, a Milan je s konačnih 3:0 ugrabio nova tri boda koja ga stavljaju u konkurenciju za prvo mjesto na ljestvici. Sampdoria nakon poraza, barem trenutno, ostaje na petom mjestu.