Budan donio pobjedu Palermu

Ivana Spahija • nedjelja, 06.12.2009.

Prilično raspoloženi bili su strijelci u 15. kolu Serie A. U sedam odigranih susreta postignuta su čak 24 pogotka, prosječno više od tri po utakmici. Igor Budan je svojim pogotkom sudjelovao u iznenađujućoj pobjedi Palerma nad Cagliarijem, naš je nogometaš postigao izjednačujući gol za Sicilijance, da bi potom Kjaer dovršio posao za konačno slavlje Palerma. Dvoboj Genoe i Parme završio je bez pobjednika unatoč velikoj dominaciji momčadi Ivana Jurića, a Fiorentina je bez problema svladala fenjeraša Atalantu...

U jednom od zanimljivijih susreta ovog kola, dvoboju Genoe i Parme, nije bilo pobjednika. Momčadi su na genovskom Marassiju podijelile bodove rezultatom 2:2, a razočarani mogu biti domaćini, koji su propustili brojne prilike, a s druge strane su ih gosti iz dvije izrađene akcije kaznili i praktički im uzeli dva boda. Naš Ivan Jurić u ovom je susretu odigrao svih 90 minuta u dresu Genoe, koja nakon ovog remija ostaje na šestom mjestu na ljestvici, dok se Parma uspela na četvrto mjesto i ima pet bodova zaostatka za Juventusom.

Genoa je povela već u 13. minuti susreta, najveći dio posla obavio je Criscito koji je gostima loptu ukrao već po sredini terena i odlično uposlio Palacija, koji je nakon slaloma kroz obranu Parme s lakoćom matirao Mirantea. Domaćini su u 26. minuti mogli udvostručiti vodstvo, Palladino je prihvatio odbijenu loptu i gađao prema vratima Parme, ali je goste od novog pogotka gotovo čudesnom obranom spasio Mirante.

Vezane vijesti

Kako to već biva, dok su domaćini promašivali, gosti iz Parme iskoristili su jednu od rijetkih prilika i kaznili sve promašaje Genoe. Igrala se 36. minuta kada je Biabiany pronašao put do mreže Scarpija i poravnao rezultat na 1:1. U drugom poluvremenu nastavio se pritisak Genoe, no promašaji domaćina ponovno su kažnjeni u 60. minuti, i to novim pogotkom Biabianyja za vodstvo Parme od 2:1. Bod Genoi ugrabio je Palladino pogotkom u 66. minuti susreta za konačnih 2:2 i prilično razočaranje za domaćine koji su unatoč dominaciji ostali kratkih rukava.

Nogometaši Palerma izašli su kao pobjednici iz teškog dvoboja s neugodnom momčadi Cagliarija, Sicilijanci su na domaćem terenu rezultatom 2:1 svladali goste sa Sardinije i uzeli vrijedna tri boda za uspon prema gornjem dijelu ljestvice. Jedan od najzaslužnijih za pobjedu momčadi sa Sicilije je i naš Igor Budan, strijelac izjednačujućeg pogotka za Palermo nakon što su prvi poveli gosti, koji su u prošlom kolu skinuli skalp Juventusa (2:0), ali protiv razigranog Palerma ipak nisu mogli. Igor Budan odigrao je 70 minuta u dresu pobjedničke momčadi, a Mario Brkljača u ovom dvoboju nije konkurirao za sastav Cagliarija.

Utakmicu su bolje otvorili domaćini koji su u nekoliko navrata opasno zaprijetili vratima gostujućeg vratara Lupatellija. Ipak, mreža Cagliarija u prvom je poluvremenu ostala netaknuta, a gosti sa Sardinije brojne promašaje Palerma kaznili su u 24. minuti kada je Matri nakon asistencije Cossua uspio pronaći put do mreže Sirigua za vodstvo Cagliarija od 1:0.

Po povratku s odmora na travnjak je istrčala drugačija momčad Palerma, pogodak zaostatka djelovao je motivirajuće na Sicilijance i nije trebalo dugo čekati na promjenu rezultata. Naš Igor Budan u 55. je minuti lijepim pogotkom s ruba prostora matirao Lupatellija i poravnao rezultat na 1:1, a samo deset minuta kasnije Kjaer je glavom pogodio mrežu Cagliarija i Palermu donio preokret i vodstvo od 2:1. To je ujedno bilo i konačno rješenje ove utakmice, Palermo se trenutno nalazi na 13. mjestu na ljestvici, ali za petoplasiranom Fiorentinom zaostaje samo četiri boda.

Fiorentina je rutinski odradila domaći dvoboj s fenjerašem Atalantom, Viole su goste iz Bergama svladale rezultatom 2:0 i s nova tri boda uspele se na peto mjesto na ljestvici. Momčad iz Firenze potpuno je dominirala svih 90 minuta, a rezultat je mogao biti i gori po Atalantu, ali su se napadači Fiorentine pošteno ispromašivali. Atalanta nakon poraza ostaje na 17. mjestu na ljestvici te i dalje konkurira za drugu ligu.

Što se same utakmice tiče, domaćini su od prve minute krenuli s pritiskom na obranu Atalante. Veliku priliku za vodstvo Fiorentina je propustila u 21. minuti susreta, Jovetić je s lakoćom prošao cijelu gostujuću obranu i potražio vrata Atalante, ali je njegov pokušaj uspio obraniti Consigli. Šest minuta kasnije gostujući je vratar ipak kapitulirao nakon lijepog pogotka Vargasa. Viole su do odmora mogli povećati svoje vodstvo, ali je pokušaj Santane iz 44. minute greda spriječila da se nađe u golu Atalante. U drugom poluvremenu moglo se vidjeti dosta promašaja domaćina, srećom po njih, gosti su to propustili kazniti, a točku na i pobjedi Viola stavio je Gilardino pogotkom u 88. minuti susreta za konačnih 2:0 i sva tri boda momčadi iz Firenze.

Jednu od rijetkih pobjeda ove sezone, točnije, tek drugu upisali su nogometaši Siene, koji su kod kuće teškom mukom uspjeli svladati drugog fenjeraša Cataniju rezultatom 3:2. Siena i nakon ove pobjede ostaje na posljednjem mjestu na ljestvici, ali s nešto većim šansama za proboj izvan najopasnije zone. Naš Mato Jajalo pobjedu svoje momčadi odgledao je s klupe za pričuve. Prvo poluvrijeme završilo je vodstvom Catanije od 1:0 nakon pogotka Martineza iz 14. minute, ali su se početkom drugog dijela probudili igrači obiju momčadi.

Calaio je u 51. minuti uspio pronaći put do mreže Catanije i poravnati rezultat na 1:1, no sreća domaćina potrajala je tek četiri minute kada je Martinez ponovno matirao Curcija i Sicilijancima donio novo vodstvo od 2:1. Gosti se nisu veselili niti punu minutu, a Andujar je ponovno morao po loptu iz mreže, ovaj put je Terzi Sieni donio novo izjednačenje od 2:2. Sva tri boda i veliku radost domaćinima donio je Paolucci pogotkom u 62. minuti za konačnih 3:2 i malo radosti navijačima Siene.

Od ostalih susreta, Bologna je produžila krizu Udinesea, momčad koja boravi na 16. mjestu na ljestvici rezultatom 2:1 je svladala goste iz Udina i time zaradila tri boda za uspon nešto dalje od zone ispadanja. Udineseu je poraz donio pad na 14. mjesto na ljestvici. Livorno našeg Darija Kneževića kod kuće je poražen od Chieva rezultatom 2:0, a naš je nogometaš cijeli susret proveo na klupi domaćina. Burno je bilo u Napulju, gdje je domaćin Napoli uzeo sva tri boda Bariju pobjedom od 3:2, a sva tri boda domaćinima donio je Quagliarella pogotkom u 88. minuti susreta. Napoli je s nova tri boda dospio na osmo mjesto na ljestvici, a Bari je trenutno na 12. mjestu.