Milan pao, zaustavljen i Inter

Ivana Spahija • nedjelja, 13.12.2009.

Susreti 16. kola Serie A ponudili su kišu iznenađenja, nakon poraza Juventusa od Barija, vodeći Inter i Milan imali su priliku odlijepiti se na samom vrhu. No, obje momčadi nisu iskoristile pruženo, Milan je kod kuće pao od raspoloženog Palerma, a Inter je remijem zaustavljen na gostovanju kod fenjeraša Atalante. Hrvati su imali uspješan dan u Italiji, osim pobjede Budanova Palerma, nakon dugo vremena je slavila i Siena Mate Jajala, kao i Livorno našeg Darija Kneževića...

Nogometaši Intera priredili su jedno od većih iznenađenja ovog kola, vodeća momčad prvenstva podbacila je na gostovanju kod fenjeraša Atalante i remijem s rezultatom 1:1 propustila je priliku odvojiti se na vrhu s obzirom na kikseve Milana i Juventusa. Crno-plavi su diktirali ritam gotovo tijekom svih 90 minuta dvoboja s momčadi iz Bergama, no crveni karton Sneijdera donio je priliku Atalanti, a raspoloženi domaćini su je i iskoristili. Inter nakon ovog remija i dalje ostaje vodeći, s pet bodova ispred Milana, a Atalanta ostaje na 18. mjestu na ljestvici.

Prvu veliku priliku za vodstvo propustili su domaćini u desetoj minuti susreta, Bellini je preveslao obranu Intera i uputio opasan udarac prema vratima gostiju, ali je na mjestu bio Julio Cesar. Pet minuta kasnije sreća se osmjehnula Interu, Sneijder je idealno uposlio Milita, koji nije imao težak posao pospremiti loptu u mrežu Coppole za vodstvo crno-plavih od 1:0. Gosti iz Milana vodstvo su mogli povećati u 33. minuti, ali je udarac Sneijdera greda spriječila da se nađe u mreži Atalante.

Pritisak Intera nastavio se i u drugom dijelu, u 52. minuti poništen je pogodak Lucija zbog zaleđa, a Sneijder je u 60. minuti iz slobodnog udarca odlično pronašao vrata Atalante, ali je na mjestu bio Coppola. Četiri minute kasnije Sneijder je morao put svlačionice zbog drugog žutog kartona, a brojčanu nadmoć domaćini su ipak uspjeli iskoristiti, i to u 81. minuti susreta kada je, nakon idealnog dodavanja Caserte, Tiribocchi otključao vrata mreže Julija Cesara i postavio rezultat na konačnih 1:1 za raspodjelu bodova iz ovog dvoboja.

Poraz Juventusa od Barija Rossonerima je otvorio put prema povećanju prednosti ispred Stare dame te hvatanje priključka za vodećim Interom, no Leonardova momčad to nije iskoristila. Milan je kod kuće iznenađujuće poražen od Palerma rezultatom 2:0 i crveno-crni, zahvaljujući kiksu Intera u Bergamu, za gradskim rivalom zaostaju pet bodova. Naš Igor Budan odigrao je nešto više od 20 minuta u dresu pobjedničke momčadi, na travnjaku je u 68. minuti zamijenio Miccolija.

Gosti sa Sicilije do vodstva su mogli doći već u trećoj minuti, Cavani je uspio proći Nestu i potražiti vrata Milana, ali je lopta završila nekoliko centimetara pokraj vratnice. Nakon toga uslijedilo je razdoblje dominacije Milana, Seedorf je u 17. minuti gađao pokraj gola Palerma, a neprecizan je bio i Borriello u 33. minuti. Minutu kasnije vodstvo Rossonerima je mogao donijeti Zambrotta, ali je njegov pokušaj uspio zaustaviti gostujući vratar Sirigu.

Po povratku iz svlačionice nije se dugo trebalo čekati na pogodak, igrala se 49. minuta kada je Bresciano odlično dodao za Miccolija koji je matirao Didu i Palermu donio vrijedno vodstvo od 1:0. Taj je pogodak Sicilijancima dao krila, Simplicio se u 55. minuti našao sam ispred Dide, ali je gađao malo pokraj gola. Ipak, vratar Milana ponovno je kapitulirao u 62. minuti kada je Pastore dodao za Bresciana, koji je loptu zabio pod gredu gola Milana za vodstvo Palerma od 2:0. Pokušavali su domaćini doći barem do smanjenja vodstva Palerma, u 69. minuti priliku je propustio Pato, a osam minuta kasnije je Filippo Inzaghi također bio neprecizan pa se rezultat zaustavio na konačnih 2:0 za veliko slavlje Palerma.

Danu iznenađenja svoj je doprinos dala i Fiorentina neočekivanim porazom od Chieva na gostovanju u Veroni. Domaćini su rezultatom 2:1 uzeli sva tri boda Violama i tako ih spustili na osmo mjesto na ljestvici. Chievu su nova tri boda donijela uspon na sedmo mjesto i momčad iz Verone ima jednak broj bodova kao i Fiorentina te konkurira za europski dio ljestvice.

Gosti iz Firenze do vodstva su došli već u petoj minuti zahvaljujući pogotku Montoliva, no radost Viola potrajala je tek sedam minuta. Pinzi je iskoristio pogrešku vratara gostiju Avramova, koji je loptu izbio ravno u njega, i pospremio je u praznu mrežu Fiorentine za izjednačenje. Deset minuta kasnije uslijedio je novi hladan tuš za goste, nakon izvedenog slobodnog udarca Luciana, Sardo je potpuno nepokriven poslao loptu u mrežu Avramova i Chievu donio vodstvo od 2:1. što je bilo i konačno rješenje ove utakmice.

Prokletstvo loših rezultata koje je potrajalo čak 13 kola, točnije, dugih 105 dana, uspjeli su slomiti nogometaši Lazija, koji su na domaćem Olimpicu s minimalnih 1:0 svladali Genou. Nebesko plavi su time upisali tek treću pobjedu ove sezone i uzeli vrijedna tri boda za udaljavanje od samog ruba zone ispadanja. Genoa je, s druge strane, propustila priliku uzeti tri boda iz ogleda s posrnulom momčadi i približiti se vodećima.

Naš Ivan Jurić odigrao je svih 90 minuta u dresu momčadi iz Genove, a imao je priliku uzeti bod gostima, no nije ju iskoristio. Lazio je poveo pogotkom Kolarova iz 40. minute susreta, a gosti su najveću priliku za izjednačenje propustili u 66. minuti kada je Jurić pogodio gredu gola Lazija. Genoi je poraz donio pad na deveto mjesto na ljestvici, ali čak sedam momčadi u rasponu od petog do 11. mjesta ima jednak broj bodova, 24. Laziju su vrijedna tri boda donijela uspon na 15. mjesto, nešto dalje od najopasnije zone.

Treću pobjedu u sezoni upisala je i Siena, koja je na domaćem terenu rezultatom 2:1 uzela vrijedna tri boda posrnulom Udineseu te samo dno ljestvice prepustila Cataniji. Naš Mato Jajalo odigrao je jednu minutu u dresu pobjedničke momčadi, u 91. minuti je u igri zamijenio Jarolima. Siena je povela u 66. minuti nakon pogotka Maccaronea, a u 90. minuti vodstvo domaćina je na 2:0 povećao Ghezzal. Ipak, samo minutu kasnije gosti su uzvratili preko D'Agostina, no za povratak i preokret je ipak bilo prekasno. Novi poraz Udineseu je donio pad na 14. mjesto na ljestvici.

Livorno našeg Darija Kneževića upisao je pobjedu u gostima kod Catanije u "derbiju fenjeraša", gosti iz Livorna sva tri boda uzeli su zahvaljujući kasnom pogotku Danilevičiusa iz 89. minute, a naš je nogometaš odigrao svih 90 minuta za Livorno, koji sada zauzima 17. mjesto na ljestvici s realnim šansama za opstanak. Nova tri boda uzela je i Parma domaćom pobjedom od 2:1 nad Bolognom, dojučerašnji drugoligaš opasno prijeti velikanima i s ukupno 28 bodova puše za vratom Juventusu, za kojim zaostaje samo dva boda.

U posljednjoj utakmici ovog kola, jednoj od najzvučnijih, Sampdoria i Roma podijelile su bodove rezultatom 0:0 i time pomalo razočarale mnogobrojne navijače na genovskom Marassiju. Dvoboj koji se najavljivao kao izravni obračun Tottija i Cassana na kraju je ostao bez ispaljenog metka, a više prilike za pobjedu imali su gosti iz Rima, koji su, posebno u drugom dijelu, promašili nekoliko izglednih prilika za vodstvo.

Jednu od najvećih prilika prokockao je Vučinić u 65. minuti kada je njegov pokušaj s ruba prostora jedva obranio Castellazzi. Raspodjela bodova Romi je donijela uspon na peto, a Blucerchiatima na šesto mjesto na ljestvici. Vukovi za trećeplasiranim Juventusom zaostaju dohvatljivih pet bodova i pomalo se, nakon teške krize s početka sezone, uključuju u borbu za sam vrh.