Marin Vuković • utorak, 15.12.2009.

Ivan Klasnić ne prestaje postizati pogotke! Nakon dva pogotka u mreži Manchester Cityja, naš se reprezentativac i večeras upisao u strijelce i pomogao Boltonu na putu do pobjede nad West Hamom. Pobjede su večeras upisali i Manchester United, Aston Villa i Birmingham, a 90 minuta u dresu Blackburna odigrao je i Nikola Kalinić.

Ivan Klasnić iz utakmice u utakmicu dokazuje da je u sjajnoj napadačkoj formi. Nakon dva pogotka Manchester Cityju u subotnjoj utakmici 16. kola, naš je napadač i večeras protiv West Hama pronašao put do mreže, a uz pogodak upisao je i asistenciju. Bolton je na kraju slavio s 3:1 i barem nakratko se izvukao iz zone ispadanja.

Nije to bila utakmica za pamćenje, prvo poluvrijeme najbolje je zaboraviti jer svi su pogoci pali u nastavku susreta. U 64. minuti Chung-Yong Lee odigrao je dvostruki pas s Klasnićem, izašao pred Roberta Greena i prebacio ga za vodstvo Boltona od 1:0.

Nedugo zatim gosti su izjednačili preko jednog od svojih najopasnijih pojedinaca Alessandra Diamantija, ali sve nade da će na Reeboku osvojiti barem bod pale su u vodu u 77. minuti. Vratar West Hama loše je reagirao, lopta mu je ispala pred noge Ivana Klasnića, a naš reprezentativac prihvatio je poklon i pogodio za 2:1. Konačnih 3:1 postavio je Gary Cahill nakon kornera dvije minute prije kraja.

Priliku od prve minute večeras je dobio i Nikola Kalinić, no njegov Blackburn je upisao poraz od zahuktalog Birminghama, koji je upisao ni manje ni više nego petu uzastopnu pobjedu. Teško je povjerovati, no momčad koja je prošle godine boravila u drugoj engleskoj ligi sada zauzima šesto mjesto, samo četiri boda iza četvrtoplasiranog Arsenala.

Kalinić nije pratio Klasnićev primjer i nije se upisao među strijelce, a pobjedu Birminghamu donio je Cameron Jerome pogocima u 12. i 48. minuti. Poraz Roversa ublažio je Ryan Nelsen zgoditkom u 69. minuti, a u samoj završnici Kalinić je imao sjajnu priliku za izjednačenje, no njegov udarac glavom s crte je očistio Larsson.

Manchester United je bez većih poteškoća došao do rutinske pobjede nad Wolverhamptonom, čiji je trener Mick McCarthy nakon pobjede na White Hart Laneu izmijenio čak desetoricu igrača u početnom sastavu. United je pritiskao i tražio put do mreže, a do prvog su pogotka došli tek nakon pola sata igre pogotkom Waynea Rooneyja iz jedanaesterca.

Dvije minute prije odlaska na odmor Nemanja Vidić je nakon kornera glavom povisio na 2:0 i pitanje pobjednika bilo je riješeno. Pobjedu Uniteda i bodovno izjednačenje s Chelseajem potvrdio je Antonio Valencia nakon prekrasne akcije i asistencije Dimitra Berbatova.

U sjajnoj formi su i nogometaši Aston Ville koji su pobjedu na Old Traffordu prije nekoliko dana zaokružili i potvrdili još jednim nadahnutim nastupom i bodovima s gostovanja u Sunderlandu. Mrežu domaćina načeo je Emile Heskey, a pobjedu je potvrdio James Milner spektakularnim pogotkom s dvadesetak metara.

Aston Villa je ovom pobjedom preskočila Arsenal i izbila na treće mjesto Premiershipa, istaknuvši kandidaturu za plasman među prve četiri momčadi lige. Ne dogodi li se pad kao prošle sezone, snage i kvalitete za takav pothvat svakako imaju.