Marin Vuković • srijeda, 16.12.2009.

U susretu 17. kola Premiershipa između Tottenhama i Manchester Cityja hrvatski reprezentativac Niko Kranjčar odigrao je fantastičnu utakmicu i okrunio je s dva pogotka, od kojih je posebno lijep onaj drugi, postignut u sudačkoj nadoknadi utakmice. U srazu prve i posljednje momčadi lige Chelsea je tek iz jedanaesterca došao do pobjede, Liverpool je svladao Wigan, a neočekivano slabu utakmicu odigrao je Arsenal i na Turf Mooru izborio samo bod.

Niko Kranjčar je na najbolji mogući način nastavio sjajan tjedan hrvatskih reprezentativaca u engleskoj Premier ligi. Nakon što nas je pogocima u proteklih nekoliko dana razveselio Ivan Klasnić, večeras je to isto učinio i Kranjčar. U 90 minuta na White Hart Laneu dvaput je svladao Shaya Givena i bio najbolji pojedinac u redovima Spursa. Cijelu utakmicu vrlo dobro je odigrao je Vedran Ćorluka, a Luka Modrić susret je odgledao s klupe.

Tottenham je u svakom pogledu nadigrao Manchester City, Spursi su igrali poletno, kombinatorno i u gotovo svakom napadu predstavljali opasnost za vrata Shaya Givena. Posebno, rekli bismo tradicionalno opasan bio je Aaron Lennon, koji je Sylvinhu pravio puno problema i bio konstantna prijetnja obrambenoj liniji Cityja.

Nakon brojnih promašenih prilika Spursi su do vodstva došli u 37. minuti, nakon tko zna kojeg po redu prodora Lennona. Krilni igrač engleske reprezentacije ubacio je loptu u sredinu, tamo je glavom pokušao Peter Crouch, a na odbijenu loptu natrčao je Kranjčar i ugurao je u mrežu pored nemoćnog Givena.

Već početkom drugog poluvremena Spursi su udvostručili prednost i bodove praktički pospremili u džep. Zračni dvoboj dobio je Peter Crouch, spustio loptu za Jermaina Defoea koji je nepogrešivo šalje pod gredu Cityjeva gola. Nakon drugog pogotka Spursi su stali na kočnicu i Cityju dozvolili nekoliko izglednih prilika za povratak u utakmicu, no posljednju riječ ponovno je imao Niko Kranjčar.

Nakon kratko izvedenog kornera Niko je sjajnim potezom prošao Emmanuela Adebayora i potom poslao loptu kroz noge Shaya Givena. Šlag na tortu fantastičnog nastupa koji je Spurse učvrstio na petom mjestu Premiershipa i ostavio ih u igri za jedno od mjesta koje vodi u Ligu prvaka.

Nepodnošljiva lakoća pobjeđivanja kojom su se rješavali svakog svojeg protivnika u posljednjih je nekoliko kola iščezla iz igre Chelseaja. Nogometaši Carla Ancelottija večeras su teškom mukom došli do bodova protiv najlošije momčadi lige i zadržali tri boda prednosti ispred Manchester Uniteda.

Kada je u 23. minuti Alex povratnom loptom uposlio Nicolasa Anelku, a ovaj londonskoj momčadi donio vodstvo, činilo se da stvari idu svojim očekivanim tokom. Chelsea, međutim, do poluvremena nije uspio povećati svoju prednost, a u 51. minuti Stamford Bridge je utihnuo. "Fliper" nakon slobodnog udarca Portsmoutha servirao je loptu Frédéricu Piquionneu, koji ju je s posebnim zadovoljstvom zakucao u mrežu za 1:1.

Sva tri boda ipak su ostala u Londonu zahvaljujući jedanaestercu u 79. minuti, kojeg je skrivio Marc Wilson. S bijele točke konačnih 2:1 postavio je Frank Lampard i svoju momčad spasio blamaže i nepotrebno izgubljenih bodova.

A za nepotrebno izgubljenim bodovima večeras će žaliti nogometaši Arsenala, koji su neočekivano kiksali na Turf Mooru i s Burnleyjem odigrali samo 1:1. Sve je krenulo kako treba golom Cesca Fabregasa u sedmoj minuti, ali dvadesetak minuta kasnije Burnley je došao do izjednačenja.

Thomas Vermaelen je u kaznenom prostoru srušio Andreyja Bikeyja, a Graham Alexander iz jedanaesterca postigao svoj stoti ligaški pogodak te Burnleyju donio veliki i vrijedan bod. Eduardo da Silva utakmicu je počeo na klupi za pričuve, a u igru je ušao tek u 63. minuti zamijenivši lošeg i neprepoznatljivog Thea Walcotta. Eduardo je imao priliku iz slobodnog udarca, kojeg je lako obranio Brian Jensen.

Liverpool je napokon nekoga pobijedio, žrtva Redsa bio je Wigan koji je na Anfieldu pao s ne tako uvjerljivih 2:1. Domaći su do vodstva došli već u devetoj minuti nakon grube pogreške bivšeg vratara Liverpoola Chrisa Kirklanda, koju je iskoristio David N'Gog i poslao loptu u mrežu.

Vodstvo Liverpoola udvostručio je Fernando Torres 11 minuta prije kraja, a valja spomenuti da Španjolac ponovno nije započeo utakmicu od prve minute. Počasni pogodak za Wigan postigao je Charles N'Zogbia u sudačkoj nadoknadi, no nije bilo vremena za povratak u utakmicu.