Juve tone, Interu derbi kola

Branko Barić • nedjelja, 20.12.2009.

Čini se da nema kraja Juventusovoj agoniji. Ciro Ferrara i njegove trupe poraženi su na svom Delle Alpiju od posljednjeplasirane momčadi lige, što je Inter iskoristio pobjedom u derbiju kola kako bi se od Torineza odvojio na devet bodova razlike. Roma je bila uspješna protiv Parme, kao i Kneževićev Livorno protiv Sampdorije.

Loš dan za Cira Ferraru počeo je još i prije početka dvoboja s Catanijom. Pri dolasku na stadion dio Juventusovih najekstremnijih navijača gađao ga je jajima, a prema strategu Stare dame poletjelo je i nekoliko dimnih bombi. Negodovanje navijača nastavljeno je i na samom stadionu, gdje su trećeplasiranoj momčadi lige doslovno okrenuli leđa pri istrčavanju na teren, te je tijekom čitavih 90 minuta častili gromoglasnim zviždanjem i uvredljivim skandiranjem.

Smirivanju strasti na tribinama nije doprinijela ni Catania, koja je odlično ušla u susret i od samog početka zadavala puno problema domaćinima. U 23. minuti Tiago potpuno nepotrebno u kaznenom prostoru povlači Spollija, a Martinez s bijele točke dovodi goste u vodstvo. Očajni Ferrara već u 33. minuti vadi indisponiranog Felipea Melu, a u igru ubacuje Salihamidžića, no do kraja poluvremena nema značajnijeg pomaka u Juventusovoj igri, pa tako ni promjene rezultata.

Momčad Siniše Mihajlovića uspješno se branila i polovicu drugog poluvremena, a onda u 68. minuti baš Salihamidžić koristi odličnu asistenciju do tada iznimno nervoznog Diega i poravnava na 1:1. Bianconeri tada kreću u totalnu ofenzivu ne bi li nekako došli do tri boda i prekinuli crnu seriju, no umjesto toga malobrojnu i iznimno nezadovoljnu publiku šokirao je Izco realiziravši prekrasan kontranapad u 87. minuti. Do samog kraja Juventus je stvorio još nekoliko poluprilika, no nisu uspjeli izbjeći svoj prvi poraz od Catanije na svom terenu od davne 1963.

U derbiju kola koji je odigran u večernjem terminu Inter je s 1:0 svladao Lazio i tako povećao svoju prednost nad drugoplasiranim Milanom na osam bodova (Rossoneri imaju utakmicu manje), odnosno devet bodova u odnosu na Juventus.

U utakmici koja nije previše plijenila ljepotom, što ni ne čudi ako se uzme u obzir da je igrano na temperaturi od pet stupnjeva ispod ništice, jedini pogodak postigao je Eto'o u 14. minuti susreta. Plavo-crni odigrali su odličan kontranapad, Stanković je preciznim centaršutom pronašao Kamerunca kojemu prvi pokušaj glavom brani Muslera, no odbijenu loptu Eto'o lagano posprema u mrežu. Bez većih problema Mourinhove trupe tu prednost sačuvale su do kraja utakmice i zasluženo uzele tri boda.

Roma je na svom Olimpicu došla do važne pobjede protiv Parme, izravnog konkurenta za mjesto koje dogodine vodi u Ligu prvaka. Rimljane je u vodstvo doveo Burdisso u trećoj minuti drugog poluvremena, da bi u sudačkoj nadoknadi Brighi iskoristio odličnu asistenciju Vučinića i postavio konačnih 2:0.

Roma i Parma sad su se izjednačili na četvrtom mjestu na tablici s 28 bodova, a obje ekipe sigurno su zahvalne Livornu koji je porazio njihovog prvog pratitelja – Sampdoriju. Sampdoria je povela u 15. minuti pogotkom Cassana, ali već u 39. domaćini poravnaju rezultat preko Rivasa.

Drugo poluvrijeme prošlo je u znaku Litavca Danilevičiusa, koji prvo u 47. minuti dovodi Livorno u vodstvo, a u sudačkoj nadoknadi svojim drugim pogotkom na utakmici potvrđuje tri boda koja će njegovoj momčadi puno značiti u borbi za opstanak. Dario Knežević odigrao je posljednjih desetak minuta za pobjedničku momčad nakon što je zamijenio strijelca prvog pogotka Rivasa.

Palermo, za kojeg je Igor Budan odigrao 13 minuta, na svom je terenu svladao Sienu s 1:0, a Mato Jajalo je 11. poraz svoje momčadi odgledao s klupe za pričuve. Pobjednički gol za Sicilijance postigao je Cavani u 40. minuti.

Veliki uspjeh ostvario je i Napoli koji je pogocima Hamšika i Quagliarelle svladao Chievo s 2:0 i nastavio borbu za Ligu prvaka.

17. kolo talijanskog prvenstva u potpunosti će se kompletirati najvjerojatnije tek 27. siječnja, kada bi se trebale odigrati odgođene utakmice Fiorentina – Milan, Bologna – Atalanta, Udinese – Cagliari i Genoa – Bari.