Ivana Spahija • srijeda, 24.02.2010.

Odigrana su i posljednje dvije utakmice 17. kola Serie A, koje su u zimskom dijelu prvenstva bile odgođene zbog vremenskih neprilika u Italiji. Milan je više sretno nego spretno došao do vrijedne pobjede u gostima kod Fiorentine, Rossoneri su nakon preokreta u posljednjim trenucima susreta uzeli bodove Violama. Drugi susret dana donio je domaće slavlje Udinesea nad Cagliarijem.

Može se reći kako je u možda najvažnijem susretu drugog dijela sezone sreća doista poljubila nogometaše Milana. Rossoneri su na teškom gostovanju kod Fiorentine rezultatom 2:1 uzeli vrlo vrijedna tri boda Violama, čime su preskočili Romu na drugom mjestu i došli na samo četiri boda zaostatka za Interom te su pitanje prvaka ostavili otvorenim. Leonardova momčad nije briljirala u ovom dvoboju, ali je "kasno paljenje" Rossonera ipak urodilo plodom i Milan se ponovno ubacio u konkurenciju za naslov.

Milan je vratima Viola zaprijetio već u drugoj minuti kada je opasan pokušaj Pirla neutralizirala domaća obrana, a samo minutu kasnije bljesnula je prilika sa suprotne strane, Gilardino je glavom potražio vrata gostiju, no siguran je bio Abbiati. Fiorentina je do vodstva došla u 13. minuti, Vargas je ubacio loptu u sredinu, Jovetić uputio udarac prema golu gostiju, a na pravom se mjestu našao Gilardino i pospremio loptu u mrežu Abbiatija.

Pet minuta kasnije domaćini su mogli povećati vodstvo, ali je pokušaj Montoliva iz daljine uspio zaustaviti vratar Milana. Gosti su jednu od najvećih prilika za izjednačenje rezultata propustili u 44. minuti, Pirlo je odlično uposlio Flaminija, koji je za samo nekoliko centimetara promašio mrežu Fiorentine.

U drugom dijelu odlučnije su krenuli nogometaši Milana, Pato je u 51. propustio dobru priliku za izjednačenje, pogodio je malo pokraj gola domaćina u trenutku kada je Frey već bio svladan. Četiri minute kasnije mladi je Brazilac ponovno bio neprecizan, pobjegao je obrani Fiorentine, ali i ponovno gađao pokraj gola Freya. Niti domaćini nisu ostali bez odgovora, pokušaj Keirrisona iz 71. minute uspio je ukrotiti Abbiati, a vratar Milana je pet minuta kasnije odlično reagirao i na opasan udarac Montoliva.

Milan je uspio doći do izjednačenja u 80. minuti, Huntelaar i Ronaldinho odigrali su dupli pas na rubu prostora, a Nizozemac je matirao Freya i poravnao rezultat na 1:1. Kada se činilo da će momčadi podijeliti bodove, u trećoj minuti sudačke nadoknade ukazao se Pato, koji je odbijenu loptu Freya stigao pospremiti u mrežu Fiorentine za vrijednu pobjedu Milana. Viole su nakon novog poraza ostale na desetom mjestu na ljestvici.

U drugom susretu dana, Udinese je na domaćem terenu rezultatom 2:1 ugrabio pobjedu Cagliariju, i to također nakon preokreta. Bijelo-crni su time uzeli vrijedna tri boda za bijeg od ruba zone ispadanja i zasjeli na 15. mjesto na ljestvici. Gosti sa Sardinije poveli su već u drugoj minuti susreta pogotkom Jede, ali su domaćini u drugom dijelu u samo dvije minute došli do sva tri boda. Sanchez je pogotkom u 68. minuti poravnao rezultat na 1:1, a dvije minute kasnije Di Natale je svojim pogotkom zapečatio pobjedu Udinesea. Naš Mario Brkljača niti u ovom susretu nije konkurirao za sastav Cagliarija.