Zimski sportovi

Borna Rupnik • utorak, 29.12.2009.

Hokejaši Medveščaka u nevjerojatnom su raspletu upisali prvu pobjedu nad Red Bullom iz Salzburga. S igračem manje, u produžetku, Joel Prpic zabio je za konačnih 3:2...

U rijetko viđenom dvoboju hrvatski je predstavnik nakon produžetka osvojio oba boda protiv Red Bulla iz Salzburga. O utakmici će se još dugo pričati, kako zbog sjajne pobjede Medveščaka, tako i zbog gostujućih primjedbi na sudački kriterij, ali Medvjedima nitko ne može poreći izvanredno zalaganje.

Koliko je Medveščak odlučan prekinuti gubitničku tradiciju protiv Red Bulla pokazala je već gužva u drugoj minuti, kada se gostujući vratar Reinhard Divis suočio s nizom udaraca iz blizine, no nijedan nije završio iza njegovih leđa. Ipak, Zagrepčani su do vodstva stigli nakon točno šest minuta igre.

Na klupi za kažnjene igrače sjedili su Andreas Wiedergut i Michael Trattnig, a dugotrajne kombinacije pred Red Bullovim golom okončao je dobrim udarcem branič Conrad Martin i konačno svladao Divisa. Taj je pogodak dao dodatnu motivaciju gostima, koji su zatim polako preuzimali konce igre u svoje ruke.

No, rezultat se do kraja prve trećine nije mijenjao, ponajviše zahvaljujući Robertu Kristanu, koji se ponovno istaknuo s nekoliko odličnih obrana, ispravivši tako pojedinačne pogreške u Medveščakovoj obrani. Nepravedno bi bilo ne spomenuti sjajan prodor Ryana Duncana po lijevoj strani cijelog terena, ali ni to Austrijancima nije bilo dovoljno za poravnanje.

Pritisak ekipe iz Salzburga nije popustio ni početkom druge dionice, a nakon neuspjelog protunapada Joela Prpica dvominutno je isključenje zaradio Marko Lovrenčić. Douglasu Lynchu trebalo je samo deset sekundi da njegov pokušaj pronađe svoj put do mreže. Svoje je prste pritom upleo i Michael Schiechl.

Medvjedi su vrlo brzo dobili priliku za uzvrat: s igračem više gotovo su neprestano opsjedali Red Bullov gol. Austrijanci su se ipak obranili, a domaćin je krilima dobre igre izdržao tek još par minuta. Tada je opet opasnije bilo pred Kristanom, a uzbudljivu završnicu druge trećine obilježila su isključenja.

Prvo je morao izaći Michael Gergen, koji je samo nekoliko sekundi ranije izmamio uzdahe fenomenalnim primanjem paka palicom u zraku, a nepunu minutu kasnije na hlađenje je poslan i John Hećimović. Na scenu je zato ponovno morao stupiti raspoloženi Robert Kristan kako bi sačuvao 1:1 na semaforu. Nad drugim Hećimovićevim isključenjem ostat će upitnik, no Medveščak je i to uspio preživjeti.

Početkom treće trećine oba su sastava imala sjajne šanse, a vodu je na Medveščakov mlin u 45. minuti skrenuo Kelsey Wilson, koji je zbog udaranja palicom zaradio petominutnu kaznu. Četrdesetak sekundi kasnije T.J. Guidarelli lijepo pronalazi Jeffa Heeremu, a ovaj zabija za novu prednost Medvjeda, 2:1. Velika je šteta što Medveščak preostale minute brojčane nadmoći nije pretvorio u još poneki pogodak jer se Red Bull - vratio.

Sedam minuta prije isteka vremena izrađenu akciju s igračem više na dodavanje Marca Pewala realizira Douglas Lynch i uvodi susret u potpuno neizvjesnu završnicu. Red Bull je uglavnom imao inicijativu, fantastični Robert Kristan uredno branio, a dvadeset sekundi prije kraja petominutno isključenje zaradio je i Conrad Martin, nakon što je spojio Schiechla sa zidom.

Medveščak je izdržao do sirene i izborio produžetak te se činilo da je samo pitanje vremena kada će Red Bull proslaviti pobjedu. Međutim, trojica igrača Medveščaka junački su se branila više od četiri minute, a potom Joel Prpic kreće u protunapad i na oduševljenje pune Ledene dvorane zabija za 3:2!

To je prva pobjeda Medveščaka nad Red Bullom nakon četiri poraza, a prednost nad devetoplasiranom Olimpijom porasla je na osam bodova.

• bbbroman30.12.2009. u 22:54
    Drago mi je da Austrijanci ne dolaze u Zagreb opušteno kao u Sloveniju kad igraju protiv Olimpije ili Jesenica...neka vide da smo tvrd, jako tvrd orah
    bbbroman
  • danchy30.12.2009. u 11:39
    jupiiiii, gledao sam tekmu na sportklubu i bio je predobar osjećaj kad su zabili za pobjedu u produžetku s igračem manje, a ova pobjeda dobiva na vrijednosti kad se zna da su cijeli produžetak igrali s igračem manje! ZIG ZAG
    danchy
  • Obrisan korisnik30.12.2009. u 11:19
    fala na videu gol je mrak medvescak je svijetetlo u tami svaka cast i fala im za sve ZIG ZAG ........
  • Obrisan korisnik30.12.2009. u 09:41