Premiership, 21. kolo, 09.01.2010, 18:30 h
Birmingham City 1:1 Manchester United
Manchester United

Manchester United zapeo u Birminghamu

Marin Vuković • subota, 09.01.2010.

Nogometaši Manchester Uniteda nisu se uspjeli iskupiti za poraz u trećem kolu FA kupa, na gostovanju kod Birminghama osvojili su samo bod i propustili priliku zasjesti na čelo prvenstvene ljestvice. Birmingham je pak bodom protiv aktualnog prvaka došao do 12. uzastopne utakmice bez poraza, čime su srušili klupski rekord.

Nakon što je Arsenal prosuo bodove u susretu s Evertonom, ništa bolje nije prošao ni Manchester United, koji se sa St. Andrewsa vraća sa samo jednim osvojenim bodom. Bila je to klasična priča o učeniku koji je nadmudrio učitelja. Alex McLeish sedam je godina igrao pod vodstvom Alexa Fergusona, no danas je pronašao recept za aktualnog prvaka i na kraju zasluženo osvojio bod.

Doduše, recept nije posebna tajna, McLeish se tijekom većeg dijela utakmice odlučio za grčevito branjenje na dvadesetak metara od svoga gola, no način na koji su to činili bio je impresivan. Obrambena četvorka Birminghama uspijevala je zaustaviti sve napade gostiju i ograničiti ih tek na poluprilike iz kojih United danas nije došao do pogotka. Štoviše, iz svog prvog kornera i tek drugog udarca prema vratima Uniteda, Birmingham je u 39. minuti došao do vodstva. Gužvu u šesnaestercu najbolje je iskoristio Cameron Jerome i pogotkom odveo svoju momčad na odmor s prednošću od 1:0.

Vezane vijesti

Gosti su u nastavku krenuli po pogodak ili dva koji bi im zajamčili bod ili čak sva tri, no i dalje nisu imali rješenja za odličan obrambeni red Birminghama. S druge strane, Birmingham je strpljivo čekao svoje prilike iz kontranapada i u odnosu na United stvorio nekoliko vrlo izglednih prilika.

Pritisak Uniteda ipak se isplatio u 64. minuti, ali na izjednačujućem pogotku mogu zahvaliti Scottu Dannu koji je ubačaj Patricea Evre skrenuo u vlastitu mrežu. Premda je pomoćni sudac signalizirao zaleđe, glavni sudac Mark Clattenburg nakon kratke je konzultacije priznao pogodak i promijenio odluku pomoćnog suca, budući da se radilo o autogolu.

Nakon izjednačenja United je krenuo po pobjednički pogodak, no svi planovi izjalovili su im se pet minuta prije kraja kada je drugi žuti karton dobio Darren Fletcher i ostavio svoju momčad na cjedilu. Birmingham je bez problema odigrao posljednjih pet minuta i čak šest (!) minuta sudačke nadoknade i zasluženo odnio bod.