Bez Lovrena Lyonu tri boda

Maja Giljanović • subota, 16.01.2010.

Dejan Lovren nije sudjelovao u pobjedi Lyona u Nancyju, Lens Vedrana Runje je izvukao bod u Rennesu, suigrači Marka Marića u Lilleu su protiv PSG-a upisali i osmu uzastopnu pobjedu u svim natjecanjima, Josip Tadić je nakon gotovo četiri mjeseca izvan terena odigrao 10-tak minuta u porazu Grenoblea protiv Saint-Etiennea, a Jerko Šimić i Dario Šimić nisu ni "primirisali" prvoj 11-orici u Monacu koji je pobijedio Sochaux.

U devet utakmica prvog kolo Le Championnata nakon praznika postignuto su 2,5 gola po utakmici, a gosti su se više ili manje osladili na šest utakmica. Lyon je pobijedio u Nancyju, Saint-Etienne u Grenobleu, Lorient u Le Mansu i Toulouse u Valenciennesu, bod su izvukli Lens u Rennesu i Boulogne u Auxerreu, a praznih se ruku vraćaju samo PSG iz Lillea, Sochaux iz Monte Carla i Nice iz Montpelliera.

Lyon je dugo lomio otpor Nancyja i u konačnici ga i slomio. Nancy Lavove na svom Marcel-Picotu nije pobijedio cijelo desetljeće, a večeras su u 20. kolu odolijevali 79 minuta dok ih na spavanju nije uhvatio Cris. U 87. minuti pitanje pobjednika svojim je prvim golom u seniorima Lyona (20-godišnjak je tri godine proveo u B momčadi prije nego ga je Claude Puel pozvao u prvu) riješio Maxime Ganalons, Lyon je skočio na četvrto mjesto, a izostao je debi Dejana Lovrena.

Bivši dinamovac nije bio ni na klupi za pričuve baš poput Jerka Leke i Darija Šimića u Monacu. Kneževi nisu izgubili od sredine prosinca, a otkad su se vratili s praznika ne znaju za neuspjeh. Prošli su protiv Toursa u šesnaestinu Kupa (4:3 nakon jedanaesteraca), pobijedili su Montpellier u zaostaloj utakmici 15. kola (4:0) i večeras su slavili protiv Sochauxa.

Gosti su se grčevito branili i 84 minute frustrirali napadače Monaca, ali Nene je ustrajao i u samom finišu dvaput poslao loptu iza leđa Richerta. Golovima u 84. i 89. minuti Brazilac je preuzeo prvo mjesto na ljestvici najboljih strijelaca (12 golova), a Monaco doveo do petog mjesta samo tri boda iza Montpelliera koji je trenutno na poziciji koja sljedeće sezone vodi u kvalifikacije Lige prvaka.

Lille je još i bolji. Suigrači bivšeg zagrebaša Marka Marića nisu izgubili od 2. prosinca (u konačnici nebitnih 1:3 protiv Valencije u Europskoj ligi), a pobijedili su na osam utakmica uzastopce u svim natjecanjima. Daju u prosjeku 3,6 golova po utakmici, a ni večeras protiv PSG-a nisu posustali. Tehnički superiorniji i taktički potkovaniji, Lille je Parižanima očitao lekciju i slavio golovima Obraniaka u 5., Balmonta u 52. i Berie u 68. minuti (gol Erdinga u 83. nije im pomutio slavlje).

Josip Tadić se nakon gotovo četveromjesečnog izbivanja zbog ozljede i operacije gležnja vratio protiv Saint-Etiennea. Bivši dinamovac je utakmicu počeo na klupi za pričuve, a Mehmet Baždarević ga je u igru poslao u 85. minuti u trenucima kad je Grenoble gubio 1:2. Pucački raspoloženi gosti su dali sva tri gola - Perrin i Riviere u Grenobleov i Varrault u svoj gol - a Grenoble (u prvom redu Danijel Ljuboja) se pošteno ispromašivao.

Rennes je protiv Lensa vodio golom Sowa od 55., ali vrijedan bod Sang et Ora kojim su zaradili jedno mjesto (13.) i povećali prednost ispred Le Mansa (18.) na 11 bodova im je donio Monnet-Pacquet u 66. minuti. Bivšeg hajdukovca Vedrana Runju u 79. je minuti pomazila sreća kad je udarac M'Vile završio na prečki, a Lens nije platio ni za isključenje Yahie u 86. minuti.

Dvostruki strijelac Tabanou i Sissoko su zaslužni za pobjedu Toulousea u Valenciennesu (3:1), Camara je Montpellieru donio pobjedu protiv Nice (1:0), Lorient je golovima Koscielnog i Monterrubija (2) protutnjao kroz Le Mans (0:3), a jedinu utakmicu bez golova odigrali su Auxerre i Boulogne.