Bordeaux 1:1 Marseille
Marseille

Marseille ni nakon 33 godine

Maja Giljanović • nedjelja, 17.01.2010.

Marseille je u posljednjoj utakmici 20. kola derbija Le Championnata protiv Žirondinaca propustio šansu osvojiti sva tri boda nakon dulje od 30 godina od njihovog posljednjeg trijumfa u Bordeauxu. Olympique je igrača više od 61. minute iskoristio za izjednačenje na 1:1, ali drugi gol im izmakao.

Svjetski prvaci Aimea Jacqueta iz 1998. Laurent Blanc u Bordeauxu i Didier Deschamps u Marseilleu i drugi su put uzastopce podijelili bodove nakon 0:0 na Velodromeu 30. kolovoza prošle godine. Bordeaux prvi put od 21. studenog i prvi put nakon devet utakmica u svim natjecanjima - u Le Championnatu (Nancy, PSG, Lyon, Montpellier, Lorient, Toulouse), Ligi prvaka (Juventus, Maccabi) i Kupu (Rodez) - nije osvojio pun plijen.

Lani viceprvaci i uoči 20. kola četvrtoplasirani igrači Marseillea bili su svjesni da u slučaju večerašnjeg poraza gube praktički sve izglede da u preostalih 18 kola sustignu i prestignu Žirondince. Koliko god su, međutim, iz Marseillea uvjeravali navijače (još i više sami sebe) da su spremni učiniti što više od tri desetljeća nije uspjelo nijednoj generaciji Olympiquea, toliko su prvo poluvrijeme utakmice odigrali bez okusa i mirisa.

Ni Bordeaux (bez potencijalnog hrvatskog reprezentativca Gregory Sertića) nije briljirao, ali njima ni ne gori za petama. Blancovi su igrači preuzeli terensku inicijativu, ali nisu se ni oni pretjerano pretrgali od napada na Mandandu. Mandanda je u finišu prvog poluvremena svejedno poklekao: Chamakh ga je nadvisio u jednom zračnom duelu, gosti su reklamirali prekršaj Marokanca, ali sudac Duhamel je priznao gol.

Ni u nastavku Marseille nije pokazao više poduzetnosti, ali ruku pomoćnicu im je u 61. minuti prekršajem na Niangu na rubu šesnaesterca u izglednoj prilici Senegalca za gol i isključenjem pružio Planus. Bordeaux je prvih 20 minuta odlično pokrio nastalu rupu (utakmicu za sladokusce je odigrao Ciani i zaslužio 8 L'Equipea), ali u zadnjih 10 minuta nastala je "viktorija" na gol Ramea koji je u 58. minuti zamijenio ozlijeđenog (butni mišić) Carrassoa.

Gol Bordeauxa u 80. je minuti na gol-liniji spasio Tremoulinas, ali u idućem je napadu Marseilleu izjednačenje osigurao Cheyrou. Prvu pobjedu Olympiqueu nakon 1977. pokušali su donijeti Valbuena, Brandao i Lucho Gonzalez, ali Bordeaux je izdržao i sačuvao 11 bodova prednosti ispred Marseillea (Lyona, Monaca i Auxerrea), osam bodova ispred Montpelliera i sedam ispred Lillea.