Najveći se uozbiljili

Maja Giljanović • srijeda, 20.01.2010.

Bordeaux, Lille i Lyon su na poluvremenu gubili u Grenobleu, Sochauxu i Lorientu, a ni Marseille na Velodromeu nije briljirao protiv Le Mansa. Sve je mirisalo na kolo puno preokreta, ali u konačnici samo je Lille kiksao. Bordeaux je u drugom poluvremenu postigao tri, Lyon dva i Marseille jedan gol i svi su osvojili tri boda koja su im navijali upisali i uoči utakmica.

Čudno su se rasplela prva poluvremena utakmica u kojima su prognozirane pobjede najboljih momčadi Le Championnata. Vodeći Bordeaux je gubio u Grenobleu (0:1), drugoplasirani Lille u Sochauxu (0:2), petoplasirani Lyon u Lorientu (0:1), a ni četvrtoplasirani se Marseille nije proslavio na svom Velodromeu protiv jednog od najugroženijih Le Mansa (1:1).

Nakon "jezikove juhe" u svlačionicama, druga poluvremena utakmica 21. kola kao da su odigrali posve različiti igrači i ubrzo se uspostavio red. Grenoble je gol Battlesa iz 45. minute doveo u pitanje u 47. minuti isključenjem Juana, a prvake nije dugo trebalo nagovarati. Gouffran je u 53. izjednačio, Chamakh je tri minute poslije stavio stvari na pravo mjesto, a u 83. se minuti, samo minutu nakon što ga je Laurent Blanc poslao na travnjak, u strijelce upisao i Fernando Cavenaghi.

I bivši dinamovac Josip Tadić u Grenobleu i potencijalni hrvatski reprezentativac Gregory Sertić u Bordeauxu utakmicu su odgledali s klupe za pričuve.

Gol Ducassea iz 27. minute za vodstvo Lorienta protiv Lyona u 62. je minuti poništio najbolji strijelac Lavova Lisandro Lopez (deveti je ovo gol Argentinca u 16 nastupa), a tri boda koja ih ostavljaju na jednakoj udaljenosti od Bordeauxa (minus 11 bodova), Lyonu je donio Kallström golovima u 70. i 88. minuti.

Trener Lyona Claude Puel najavio je da Dejana Lovrena još neće gurnuti u vatru i nije. Dojučerašnji dinamovac nije bio ni na klupi, ali premijerni nastup u novom dresu bi mogao ubilježiti ovog vikenda u Kupu u Monte Carlu.

Velodrome je u 15. minuti golom za vodstvo slabašnog (18.) Le Mansa šokirao Le Tallec, ali sreća i za navijače i za igrače i za trenera Didiera Deschampsa da se Senegal nije plasirao na Afrički kup nacija i da je Mamadou Niang ostao u Marseilleu. Niang je, naime, prvo izjednačio u 30., a u 55. je minuti iz jedanaesterca koji je na Brandau skrivio gostujući golman Roche postigao i pobjednički gol.

Lille je jedini koji je u konačnici večeras kiksao. Sochaux ih je ulovio na spavanju u prvih 10-tak minuta i golovima Perquisa u 9. i najboljeg igrača utakmice Dalmata u 11. minuti nagovijestio prvu pobjedu protiv suigrača bivšeg zagrebaša Marka Marića od 2003. godine. Vittek je u 76. minuti Lille vratio u život, ali nije im uspjelo ni izjednačiti, a još manje izbjeći prvi poraz u Le Championnatu od 22. studenog (0:2 u Montpellieru) i prvi nakon sedam ligaških pobjeda uzastopce.

Lens je bio bolji protivnik od Montpelliera punih 86 minuta, ali uzalud. Montano je tri minute prije kraja probio bivšeg hajdukovca Vedrana Runju, donio Montpellieru prvu pobjedu na Felix-Bollaertu (pred 30,534 navijača Lensa) u povijesti njihovih utakmica u Le Championnatu i donio mu drugo mjesto na tablici, dva boda ispred Lillea i osam bodova iza Bordeauxa.

Monaco je, bez Jerka Leke i Darija Šimića i na klupi, a kamoli na travnjaku Parka prinčeva, slavio protiv PSG-a golom samog golmana Parižana Edela u vlastitu mrežu nakon ubačaja Muratorija u 67. minuti.

Tri boda u gostima doslovce je u pet do 12 izborio i Auxerre u Nici golom Jelena u 93. minuti, Valenciennes je u drugom poluvremenu u Boulogne-sur-Meru golovima Bonga u 50. i Ben Khalfallaha slomio predzadnju momčad lige, a jedinu utakmicu bez pobjednika i bez golova odigrali su Toulouse i Nancy.