Spektakl u Fönix Areni

Antonija Pavlić • petak, 22.01.2010.

Četvrti dan Europskog futsal prvenstva koje se održava u Mađarskoj gledateljima je ponudio jednu od najuzbudljivijih nogometnih utakmica uopće u posljednje vrijeme. Bjelorusija se fenomenalno oporavila nakon startnog visokog poraza od Španjolske (9:1) i u duelu sa solidnim Portugalcima doslovce sekundu prije kraja uspjela izvojevati remi...

Skupina C:
Slovenija - Srbija 0:2 (0:0)
(0:1 Rakić 21', 0:2 Janjić 29')

Drugi uzastopni poraz na Europskom futsal prvenstvu u Mađarskoj označio je kraj slovenskih ambicija na ovogodišnjoj smotri najboljih momčadi Starog kontinenta. S rezultatom 2:0 bolja od izabranika Andreja Dobovnika bila je selekcija Srbije, predvođena izbornikom Acom Kovačevićem.

Prvo poluvrijeme obilovalo je prilikama i dobrom igrom, no nijedna se lopta nije htjela zakotrljati u mreži. Milan Rakić je, zato, odmah poslije starta drugog dijela doveo Srbiju u vodstvo, a konačnu odluku o pobjedniku donio je minutu prije kraja Slobodan Janjić.

U grupnoj fazi natjecanja ostaje još vidjeti tek tko će iz međusobnog dvoboja Srbije i Rusije u četvrtfinale ući kao pobjednik skupine.

Skupina D
Bjelorusija - Portugal 5:5 (1:2)
(0:1 Cardinal 7', 0:2 Joel Queirós 14', 1:2 Černik 17', 2:2 Popov 26', 3:2 Popov 30', 4:2 Gayduk 32', 4:3 Joel Queirós 32', 4:4 Cardinal 37', 4:5 Arnaldo 39', 5:5 Gayduk 40')

Fenomenalnu utakmicu odigrali su u skupini D EP-a u Mađarskoj Bjelorusija i Portugal. U susretu u kojemu je dužnost trećeg suca obavljao Hrvat Edi Šunjić vidjeli smo praktički sve lijepo što futsal može ponuditi gledateljima - pogotke, prilike, nevjerojatne preokrete, iznenađenja, kaznene udarce...

Portugalci su demoraliziranog protivnika (u prvoj utakmici turnira od Španjolske izgubili s 9:1) pritisnuli od prve minute, a siloviti presing ubrzo je rezultirao i vodećim pogotkom Cardinala. Gonçalo Alves u 14. minuti presjekao je jednu loptu i na pladnju poslužio Joela Queirósa, a on si nije dopustio pogrešku oči u oči s Arturom Navoičikom.

No, Bjelorusi nisu gubili nadu i već su tri minute kasnije ponovno bili u igri. U ulozi dodavača, poslije proboja s lijeve strane, našao se Aleksei Popov, a egzekuciju je na sebe preuzeo Černik. Premda je Portugal i u nastavku bio bolja momčad, Bjelorusi su u 26. minuti izjednačili. Asistent pri prvom zgoditku i sam se upisao na listu strijelaca, impresivnim "slalomom" kroz bjelorusku obranu i smirenom realizacijom pokraj nemoćnog Joaoa Benedita.

I baš kada se činilo kako će egal doseći i posljednjih deset minuta utakmice Popov se prometnuo u bjeloruskog heroja i prvi puta doveo svoju momčad do vodstva. Potpuni preokret stigao je, pak, već dvije minute kasnije. Sergei Kuznetsov idealno je pred portugalskim vratima uposlio Aleksandra Gayduka, a on s još jednom sigurnom završnicom prednost povećao na 4:2.

No, niti tu nije bio kraj sage. Samo 15-ak sekundi trebalo je Portugalcima da se vrate u susret i to - bjeloruskom zaslugom. Černik je u kaznenom prostoru srušio Cardinala, a udarac s točke šest metara realizirao je Joel Queirós. Pet minuta kasnije, međutim, ponovno se događa preokret, a još je jednom u središnjoj ulozi Cardinal. Samo koju minutu kasnije Arnaldo koristi bjeloruski rizik s uvođenjem igrača-golmana i iz velike daljine poentira u praznu mrežu, dovodeći tako Bjeloruse u veoma tešku - činilo se, bezizlaznu situaciju.

No, dvije sekunde prije kraja Arnaldo radi koban šesti prekršaj i Bjelorusima u doslovce posljednjoj sekundi daje prigodu da izjednače. Oni to i koriste, ostavljajući tako na životu nadu u prolaz dalje. O tome će u posljednjem ogledu odlučiti Španjolska, ukoliko s razlikom većom od osam zgoditaka svlada Portugalce.