Peti naslov Španjolcima

Antonija Pavlić • subota, 30.01.2010.

Niti u sedamnaestom međusobnom susjedskom derbiju Španjolske i Portugala odnos snaga nije se bitno izmijenio. Španjolci su nad vječnim rivalima slavili čak šesnaesti put i potpuno se zasluženo okitili petim naslovom prvaka Europe...

Po peti puta u sedam prvenstava Španjolska se okrunila titulom najbolje europske futsal momčadi. Furija je prohujala turnirom i deklasirala praktički sve suparnike, a jedini slabiji nastup ubilježila u četvrtfinalu protiv Rusije, koju su dobili tek poslije izvođenja šesteraca.

Finalni su susret obje momčadi otvorile veoma oprezno, ispipavajući puls, tražeći prostor i pokušavajući natjerati suparnika na pogrešku. No kako su minute odmicale Španjolci su postajali sve opasniji i odvažniji. Sijevalo je oko gola Bebea, a u 9. minuti jedna je lopta konačno i odsjela u mreži.

Vezane vijesti

Pedro Costa nepromišljeno je pogrešno dodao pred svojim kaznenim prostorom, a ponuđenu je prigodu iskoristio Ortiz i precizno odmjerenim udarcem proparao portugalsku mrežu. Samo se dvije minute kasnije rezultat na semaforu povećao, a kapetan Javi Rodríguez petim pogotkom na turniru izjednačio se na ljestvici strijelaca s Birom Jadeom i Saadom Assisom.

Rodriguez je na rubu šesnaesterca smireno primio Álvarovu loptu upućenu iz španjolske polovice, te iznenadio svoga čuvara Israela i vratara, maestralno petom poslavši loptu u mrežu zapanjenog Beba.

Drugo poluvrijeme proteklo je u nešto izjednačenijem tonu, no iznenađenje se ipak nije dogodilo. U 35. minuti Li je povećao španjolsku prednost na 3:0, a Portugalci su u posljednje tri minute preko Alvesa i Queriosa uspjeli rezultat smanjiti na 3:2. No, rizik s igračem vratarem u konačnici im se nije isplatio i Daniel je zgoditkom u praznu mrežu postavio konačnih 4:2.