Milan posrnuo, Roma leti visoko

Ivana Spahija • nedjelja, 31.01.2010.

Susreti 22. kola Serie A donijeli su ponešto izmjena na samom vrhu ljestvice. Inter nije uspio odigrati dvoboj s Parmom zbog vremenskih neprilika u pokrajini Emilia Romagna, a njegov gradski rival Milan kiksao je domaćim remijem s Livornom. Posrtaj Rossonera najviše ide na ruku Romi, koja se pobjedom nad Sienom bodovno izjednačila s Milanom na drugom mjestu na ljestvici...

Nakon poraza od Intera u prošlom kolu (2:0), čime su se udaljili od utrke za Scudettom, nogometaši Milana niti u ovom kolu nisu uspjeli doći do sva tri boda. Rossonere je na San Siru iznenadio fenjeraš Livorno, koji je rezultatom 1:1 uzeo bod Milanu. Time je Leonardova momčad došla na osam bodova zaostatka za Interom, koji također ima utakmicu manje, ali se i bodovno izjednačila s Romom. Livornu je ovaj bod donio uspon na 15. mjesto, dalje od zone ispadanja. Naš Dario Knežević odigrao je cijeli susret za goste iz Livorna.

Što se same utakmice tiče, Milan je krenuo silovito već od prve minute, a prvu priliku za vodstvo Rossoneri su propustili u 16. minuti susreta kada je gostujući vratar Benussi u dva navrata obranio opasne pokušaje Ronaldinha. Domaćini su vratima Livorna ponovno zaprijetili u 25. minuti, ali je pokušaj Beckhama završio pokraj gola.

Novu priliku za pogodak crveno-crni nisu iskoristili u 36. minuti, Ronaldinho je s ruba prostora potražio vrata gostiju u trenutku kada je Benussi već bio svladan, ali se lopta odbila o gredu gola Livorna. Ipak, upornost se Milanu konačno isplatila u 44. minuti susreta, Ambrosini je iskoristio odbijenu loptu i pospremio je u mrežu Livorna za vodstvo domaćina od 1:0.

Nakon povratka iz svlačionice opasno su počeli prijetiti gosti iz Livorna, Bellucci je u 51. minuti glavom pokušao doći do pogotka, ali je siguran bio Abbiati. Livorno ipak nije dugo čekao na pogodak, već u idućoj minuti tresla se mreža Milana. Bellucci je udarcem iz daljine potražio vrata domaćina, a na pravom se mjestu našao Lucarelli i pospremio loptu u mrežu za izjednačenje. Pokušavali su nogometaši Milana do kraja susreta doći do nove prednosti, ali to im u konačnici nije pošlo za rukom te se semafor zaustavio na konačnih 1:1 za raspodjelu bodova iz ovog dvoboja.

Kiks Milana protiv Livorna dobro je došao momčadi Rome, koja je pobjedom nad Sienom na svom Olimpicu rezultatom 2:1 uzela vrijedna tri boda i bodovno se izjednačila s Rossonerima na drugom mjestu na ljestvici. Time su se Vukovi, s osam bodova zaostatka za Interom, uključili u utrku za Scudetto. Naš Mato Jajalo u ovom je susretu odigrao svih 90 minuta u dresu Siene i posredno je zaslužan za postignuti pogodak gostiju jer je Vergassola njegovu odbijenu loptu pospremio u mrežu Rome.

Roma je do vodstva mogla doći već u 12. minuti, ali je odličan pokušaj Motte uspio zaustaviti gostujući vratar Curci. Vukovi su ponovno zaprijetili u 23. minuti, ali je i tada udarac raspoloženog Motte zaustavio također raspoloženi Curci. Ipak, vratar Siene je kapitulirao u 29. minuti susreta kada je Riise lijepim pogotkom donio Romi prednost od 1:0.

Pogodak zaostatka kao da je djelovao motivirajuće na goste iz Siene, koji su u 40. minuti uspjeli doći do izjednačenja. Udarac Jajala s ruba prostora gotovo je čudesno obranio Julio Sergio, ali je na odbijenu loptu stigao Vergassola i pospremio je u mrežu za izjednačenje od 1:1. Igra se potom prilično umirila, nije bilo većih prilika ni s jedne, ni s druge strane, ali je Roma zabljesnula u 84. minuti kada je Okaka pronašao put do mreže Curcija za konačnih 2:1 i vrijedna tri boda Vukovima.

Najviše pogodaka ponudio je dvoboj Cagliarija i Fiorentine na Sardiniji, momčadi su rezultatom 2:2 podijelile bodove, čime nezadovoljni mogu biti domaćini, koji su Violama mogli ugrabiti sva tri boda i uspeti se na peto mjesto. Ovako je Cagliari pao na osmo mjesto na ljestvici, ali i dalje konkurira za Europu, a Fiorentina je trenutno na 11. mjestu, no sa samo tri boda zaostatka za šestim Juventusom. Naš Mario Brkljača u ovom dvoboju nije konkurirao za sastav Cagliarija.

Fiorentina je povela već u sedmoj minuti, Jovetić je probio po desnoj strani domaće obrane i centrirao za Marchionnija, koji je loptu s lakoćom poslao u mrežu Cagliarija. Domaćini se nakon toga nisu predali i u 31. minuti uspjeli su doći do izjednačenja. Lazzari je nakon slaloma kroz obranu Fiorentine matirao Freya i poravnao rezultat na 1:1.

Odmah po povratku s odmora domaćini su uspjeli preokrenuti rezultat i doći do vodstva, i to u 48. minuti kada je nakon udarca iz kuta Astori glavom pospremio loptu u mrežu Viola za velikih 2:1 Cagliarija. No, niti Fiorentina nije ostala bez uzvrata, u 63. minuti ponovila se slična situacija kao kod prvog pogotka Viola, samo sa zamijenjenim ulogama, Marchionni je dobro uposlio Jovetića koji je matirao Marchettija i poravnao rezultat na 2:2, što je bilo i konačno rješenje ove utakmice.

Točno 80 minuta trajala je nada Udinesea u jednu od rijetkih ovosezonskih pobjeda, Zebre su na gostovanju kod Catanije umalo upisale sva tri boda, ali su posrnule u samoj završnici i rezultatom 1:1 uzeli tek bod Sicilijancima. Udinese je poveo u 32. minuti zahvaljujući pogotku Flora Floresa i vodstvo momčadi iz Udina trajalo je do 80. minute kada je Biagianti uspio pronaći put do mreže Handanoviča. Udinese je i nakon ovog remija ostao na 16. mjestu, a Catania je trenutno na 17. mjestu, u zoni ispadanja.

U danu punom neriješenih rezultata sva tri boda uspjeli su uzeti nogometaši Sampdorije domaćom pobjedom nad Atalantom rezultatom 2:0. Blucerchiati su se zahvaljujući pogocima Palomba i Pazzinija iz 36., odnosno 45. minute ubacili u konkurenciju za jedno od europskih mjesta i zasjeli na sedmo mjesto na ljestvici. Bodove su rezultatom 1:1 podijelili Chievo i Bologna, čime je momčad iz Verone došla na 12., a Bologna na 14. mjesto na ljestvici.

Dvoboj Parme i Intera odgođen je zbog vremenskih neprilika, točnije, zbog velike količine snijega napadalog u pokrajini Emilia Romagna te su organizatori zbog sigurnosnih razloga odgodili ovu utakmicu, koja će se odigrati naknadno, i to, kako je već odlučeno, 10. veljače.