Zvezda pala u Širokom

Vedran Babić • subota, 06.02.2010.

Iako je u Široki Brijeg stigla na krilima visoke pobjede nad Gran Canarijom u Eurokupu sredinom tjedna, Crvena zvezda doživjela je prizemljenje u 20. kolu NLB lige. Domaći košarkaši nadigrali su Beograđane u svakom segmentu igre i zasluženo slavili s 15 razlike uz 31 koš veterana Ivana Grgata.

Porazom u Širokom Brijegu košarkaši Crvene zvezde vrlo vjerojatno su izgubili sve šanse za plasman na Final Four. S omjerom 9-11 imaju čak tri pobjede manje od četvrtoplasiranog Hemofarma uz još samo šest utakmica do kraja. Sezona puna oscilacija kod beogradske momčadi nastavila se i na gostovanju u dvorani Pecara. Rezultatom 95:80 domaći košarkaši ostvarili su sedmu pobjedu i još više pobjegli s dna ljestvice uoči same završnice natjecanja.

Nije to bio samo okršaj Širokog i Zvezde, već i individualni sraz iskustva i mladosti. Na domaćoj strani 35-godišnji Ivan Grgat je ukrcao 31 koš i prikupio devet skokova, dok je 14 godina mlađi Nemanja Bjelica u redovima gostiju odigrao najbolju utakmicu karijere postigavši 27 koševa, šest skokova i tri asistencije.

Osim Grgata, do izražaja je došao još jedan centar Širokog, Šime Špralja (15 koševa), i njih dvojica su pod koševima predstavljali neprelazne prepreke za suparničke igrače pa i ne čudi podatak da su domaćini imali 41 skok, a gosti tek 18.

Sve ono vrijedno pamćenja iz perspektive Zvezde dogodilo se u prvih 5-6 minuta, kada su vodili 10:8. Tada su stvari krenule nizbrdo za beogradski sastav jer je Široki serijom 21:5 do 14. minute pobjegao na 29:15. Koševima Bjelice gosti su se primaknuli na šest razlike, no do poluvremena su Grgat i Puljko ipak vratili na komfornijih 13 razlike (43:30). Trica Špralje početkom nastavka donijela je Širokom po prvi puta prednost od 20 koševa (52:32) i nakon toga dvojbi oko pobjednika više nije bilo. Najveća razlika bila je plus 24 i to u nekoliko navrata.

Bez većih problema Partizan je upisao i 14. pobjedu (utakmica manje) protiv respektabilne Budućnosti (75:56). Osokoljeni velikom pobjedom nad Barcelonom i općenito odličnom formom, košarkaši Duška Vujoševića rutinirano su arhivirali Podgoričane, a pred nešto više od 3.500 navijača u Pioniru koševima su se najviše istakli Lester McCalebb (18) i 18-godišnji Branislav Đekić (12), inače bivši junior FMP-a.

Budućnost nije jedini kandidat za Final Four koji je doživio poraz. Ista sudbina zatekla je Olimpiju i Hemofarm. Olimpija je poražena u Kragujevcu kod Radničkog, koji je serijom 15:2 u posljednjoj četvrtini prelomio utakmicu i slavio 74:70, dok je FMP predvođen Miroslavom Raduljicom (28 koševa, 9 skokova) slomio Hemofarm (81:75) i nanio mu drugi uzastopni poraz.