Inter rutinski, Milan upao u krizu

Ivana Spahija • nedjelja, 07.02.2010.

Susreti 23. kola Serie A donijeli su nekoliko neočekivanih rezultata, od kojih je najveći remi Milana i fenjeraša Bologne, čime su crveno-crni povećali zaostatak za vodećim Interom, a ujedno i treće kolo za redom ne znaju za pobjedu. Inter je na Meazzi rutinski svladao Cagliari, a nakon osam kola bez sva tri boda pobjeda se ukazala nogometašima Udinesea, koji su na svom Friuliju neočekivano slavili nad Napolijem...

Nogometaši Intera rutinski su odradili domaći dvoboj s Cagliarijem, vodeća momčad prvenstva je rezultatom 3:0 uzela sva tri boda gostima sa Sardinije i došla na deset bodova prednosti ispred Milana. Unatoč nelošim predstavama u drugom dijelu sezone, nogometaši Cagliarija protiv crno-plavih ipak nisu mogli, a Interu je bilo dovoljno nešto više od 45 minuta za potvrditi uvjerljivu pobjedu. Naš Mario Brkljača u ovom dvoboju nije konkurirao za sastav Cagliarija.

Mreža gostiju sa Sardinije zatresla se već u šestoj minuti, Zanetti je odradio posao po lijevoj strani obrane Cagliarija i ubacio za Eto'oa, čiji je udarac obranio Agazzi, ali je na odbijenu loptu stigao Pandev i pospremio je u mrežu za vodstvo Intera od 1:0. Dvije minute kasnije Cagliari je bio u mogućnosti izjednačiti rezultat, ali je dobar pokušaj Contija zaustavio Julio Cesar.

Inter je do novog pogotka došao u 20. minuti, nakon izvedenog udarca iz kuta, Samuel je glavom zakucao loptu pod gredu gola gostiju i povećao vodstvo crno-plavih na 2:0. Gosti sa Sardinije u 33. su minuti uspjeli zatresti mrežu Intera, ali je sudac u vrlo dvojbenoj situaciji poništio, kako se čini, regularan pogodak Matrija.

Bez obzira na to, Inter je konačnu potvrdu dominacije u dvoboju s Cagliarijem ostvario u 47. minuti nakon lijepe akcije u trokutu Pandev-Eto'o-Milito, nakon koje je Argentinac pronašao put do mreže gostiju i postavio rezultat na konačnih 3:0 za sva tri boda Interu. Cagliari se nakon poraza spustio na deveto mjesto, ali još uvijek ima šanse ostvariti plasman u Ligu Uefe.

Čini se kako je nastupila kriza u redovima Milana, Rossoneri već treće kolo za redom ne znaju za pobjedu, nakon poraza od Intera u 21. kolu (0:2), Milan je kiksao remijem s Livornom (1:1), a do pobjede nije uspio doći niti u ovom kolu, u kojem je u susretu bez pogodaka podijelio bodove s Bolognom. Time je Leonardova momčad došla na deset bodova zaostatka za gradskim rivalom, ali i dovela u pitanje drugo mjesto, s obzirom da Roma ima priliku slaviti nad Fiorentinom i prestići Rossonere na ljestvici.

Prvim poluvremenom potpuno je dominirala momčad Milana, koja nijednu od brojnih prilika nije pretvorila u pogodak. Vratima Bologne je već u šestoj minuti zaprijetio Pirlo, čiji je udarac iz daljine uspio obraniti domaći vratar Colombo. Rossoneri su ponovno zaprijetili u 19. minuti kada je pokušaj Borriella završio pokraj gola domaćina, a i Ronaldinho je u 27. minuti također bio neprecizan.

I u drugom dijelu ponovila se slična priča, Milan je napadao, domaćini se uspješno branili. Možda i najveću priliku u dvoboju gosti su propustili u 56. minuti kada je Ronaldinho pogodio gredu gola Bologne, a sreća je domaćine pomazila i u 70. minuti kada je Colombo jedva uspio obraniti solidan pokušaj Huntelaara. Gosti su i u 92. minuti imali priliku uzeti sva tri boda, ali je pokušaj Ambrosinija zaustavila greda pa se semafor tako zaustavio na konačnih 0:0, čime zadovoljniji mogu biti domaćini, koji su se s novim bodom otrgnutim velikanu uspeli na 14. mjesto na ljestvici.

Sva tri boda u ovom kolu upisali su nogometaši Sampdorije, koji su na gostovanju kod Siene rezultatom 2:1 uzeli sva tri boda slabašnim domaćinima. Siena je i nakon poraza ostala uvjerljivo posljednja, sa sve manjim šansama za opstanak u prvoj ligi, a Blucerchiati su se podigli na šesto mjesto na ljestvici i ubacili u konkurenciju za Europu. Naš Mato Jajalo odigrao je 41 minutu u dresu Siene, a u 39. minuti je promašio jednu od najvećih prilika Siene, iz blizine nije uspio pogoditi mrežu gostiju.

Sampdoriji nije trebalo dugo da dođe do vodstva, mreža fenjeraša tresla se već u trećoj minuti, Gastaldello je nakon izvedenog udarca iz kuta glavom matirao Curcija i gostima donio vodstvo od 1:0. Sampdoria je vodstvo udvostručila u 77. minuti susreta, Mannini je dugom loptom dobro uposlio Pozzija, koji je s lakoćom loptu poslao u mrežu Siene. Konačan rezultat je na 2:1 postavio Maccarone pogotkom u 82. minuti susreta.

Nakon dugih osam kola bez pobjede, nogometaši Udinese napokon su mogli proslaviti osvajanje sva tri boda, i to pred domaćom publikom u Udinama. Bijelo-crni su priredili najveće iznenađenje ovog kola i rezultatom 3:1 svladali odličnu momčad Napolija, i to zahvaljujući odličnom kapetanu Antoniju Di Nataleu, koji je svojim hat trickom donio sva tri boda Udineseu. Ovo je ujedno i prvi poraz momčadi iz Napulja otkad je vodi Walter Mazzarri. Udineseu je pobjeda donijela uspon na 15. mjesto, a Napoli je ostao na četvrtom mjestu.

Što se samog susreta tiče, u sedmoj minuti dosuđen je jedanaesterac za Udinese zbog prekršaja Maggija nad Asamoahom. Najstrožu kaznu izveo je Di Natale, vratar Napolija De Sanctis je obranio njegov udarac, ali je kapetan Udinesea ostao priseban i odbijenu loptu pospremio u mrežu Napolija za veliko vodstvo Udinesea od 1:0.

Radost domaćina potrajala je do 21. minute, vratar Udinesea Handanovič je obranio udarac Denisa, ali je na odbijenu loptu stigao Maggio i svojim se pogotkom iskupio za skrivljeni jedanaesterac i poravnao rezultat na 1:1. Maggio je bio i glavni akter ovog dvoboja, u 44. minuti zaradio je drugi žuti karton i ranije morao put svlačionice. Napoli se uspijevao braniti s desetoricom igrača, i kada se činilo da će momčadi podijeliti bodove, u sudačkoj nadoknadi ukazao se odlični Di Natale te pogocima u 91. i 93. minuti postavio rezultat na konačnih 3:1 za Udinese i veliko slavlje na Friuliju.

Vrijedna tri boda u nastavku borbe za Europu uzela je Genoa minimalnom domaćom pobjedom od 1:0 nad Chievom, čime se momčad Ivana Jurića podigla na osmo mjesto na ljestvici. Naš nogometaš odigrao 60 minuta u dresu pobjedničke momčadi, koja je do sva tri boda došla zahvaljujući pogotku Rossija iz 63. minute. Bodove važne u borbi za opstanak uzela je i Atalanta minimalnom pobjedom nad Barijem (1:0), a Lazio i dalje nastavlja krizu, ovaj put je Rimljane na njihovom Olimpicu rezultatom 1:0 porazila Catania i uspela se na 16. mjesto, dok su Nebesko plavi novim porazom ušli u zonu ispadanja i trenutno drže 18. mjesto na ljestvici.