Ajax pomaže PSV-u

Vedran Babić • nedjelja, 07.02.2010.

21 kolo trajao je niz neporaženosti drugoplasirane momčadi nizozemske lige, Twentea. Momčad Stevea McClarena u Amsterdamu je naletjela na raspoloženi Ajax, koji ih je nadigrao s 3:0 i na taj način pomogao PSV-u, koji je sada Twenteu pobjegao na tri boda.

U neizvjesnoj bitci za prvaka Nizozemske prvi je posustao Twente. Nakon što je PSV u subotu navečer s 2:0 bio bolji od Den Haaga, Twentea je čekalo teško gostovanje kod Ajaxa. Kopljanici su potvrdili uspon u formi i pobjedom 3:0 smanjili zaostatak za Twenteom na šest bodova, a strijelci su bili Demy de Zeeuw i Marko Pantelić u prvom dijelu te Dennis Rommedahl u drugom.

Bit će zanimljivo vidjeti kako će reagirati igrači Twentea poslije prvog poraza u sezoni, no jedno je sigurno. PSV je u golemoj formi, za poraz ne zna već skoro 30 prvenstvenih utakmica i bit će ga vrlo teško zaustaviti. U sljedećem kolu vodeća momčad gostuje kod petoplasiranog Heraclesa, Twente gostuje u Arnhemu kod Vitessea, dok Ajax putuje u Heerenveen.

Drugi derbi kola odigrali su u Rotterdamu Feyenoord i AZ. Iako se aktualni prvak ne može pohvaliti dobrom formom, na De Kuipu je odigrao odličnu utakmicu i slavio 2:1 pogotkom Hectora Morena u 87. minuti. AZ-u je to tek deseta pobjeda u sezoni i s njom je dodatno učvrstio svoje mjesto u razigravanju za Europu.

Venlo je također jedan od onih koji pretendiraju na spomenuto razigravanje. Momčad kojoj su predviđali grčevitu borbu za ostanak iznenadila je sve, ponajprije vrhunskim domaćim predstavama (6 pobjeda, 5 remija, 1 poraz) koje su je odvele do visokog devetog mjesta. Danas je pao i Vitesse (2:0), a strijelci su bili Sprockel (autogol) i Paauwe.

Druga gostujuća pobjeda dana pripala je NEC-u, koji je u derbiju začelja u 90. minuti stigao do sva tri boda protiv posljednjeplasiranog Waalwijka pogotkom Basa Sibuma.