Liga prvaka, Natjecanje po skupinama, Skupina C, 8. kolo, 20.02.2010., Zagreb, Arena Zagreb, gledatelja: 7.500
Suci: Nikolaj Volodkov i Jevgenij Zotin (Rusija)
RK Zagreb
RK Zagreb
35:23(16:11) Fyllingen Handball
Fyllingen Handball

Uspješna proba za Ciudad

Vedran Attias • subota, 20.02.2010.

CO Zagreb očekivano je lako došao do pobjede nad norveškim Fyllingenom (35:23) i tako nakon dvije pobjede u dva tjedna ulazi u posljednje okršaje u skupini C gdje će pokušati iznenaditi nekog od favorita - Ciudad Real i(li) Hamburg...

UKUPNO23152/43

Pred oko 7.000 gledatelja u Areni Zagreb naš je "vječni" prvak lako došao do nova dva boda protiv, nedoraslog protivnika, Fyllingena. Trener Zagrebaša Senjanin Maglajlija počeo je utakmicu sa svojim najboljim sastavom: Džomba, Lazarov, Balić, Tonči Valčić, Štrlek, Gal i Škof na vratima dok su u obrani standardno ulazili Kopljar i Gojun. Gosti iz Norveške tek su pet minuta držali egal, čak su u 4. minuti preko Gjeitrema jedini put na utakmici i poveli (1:2), no tada je Zagreb ubacio u brzinu više i praktički - riješio utakmicu.

Valčić je dobio neugodan udarac u koljeno u 7. minuti pa je umjesto njega i u napadu zaigrao Gojun što je ubrzalo igru Zagreba (jer nije bilo dvije izmjene obrana-napad), obrana je počela funkcionirati i gosti jedanaest minuta nisu uspjeli zabiti gol; dovoljno da Zagreb ode na ugodnih sedam razlike (10:3). Gostujući trener Sovdsnes rotirao je svaki napad svoju momčad, no nikako nije mogao naći pravu kombinaciju, a niti minuta odmora nije pomogla. Dapače, gosti su baš nakon time-outa nastavili u napadu igrati igru "tko će prije pogriješiti" što su Štrlek i Džomba kažnjavali dok su Kopljar pa potom i Gojun svoje zicere promašili.

Ozljeda Valčića?

Tonči Valčić dobio je udarac u koljeno u ranoj fazi utakmice pa je napustio igru, držao led na koljenu i - više nije ulazio. Naravno, Zagreb je lako svladao Fyllingen i bez reprezentativnog vanjskog igrača, no jasno je kako bi bez Valčića - bilo (pre)teško igrati protiv Ciudada i(li) Hamburga. Nadamo se samo da Tonči nije obnovio ozljedu koja ga je mučila tijekom Europskog prvenstva u Austriji.

Nakon 20 minuta Maglajlija je odlučio odmoriti ključne igrače, a priliku igrati dobili su Marić umjesto Gala i Špoljarić umjesto Balića. U tim trenucima prednost Zagreba nije više rasla, a Pettersen je bio najbolji igrač gostiju; čak je par puta zaradio i dobio pljesak zagrebačke publike. Iako je Štrlek dvije minute prije kraja prekrasnim udarcem s krila pokazao samo dio iz svog bogatog repertoara i postavio 16:8, Gojun je dobio dvije minute što su gosti do odmora iskoristili za sasvim pristojnih 16:11.

U nastavak, Maglajlija ponovno ulazi s prvim sastavom s time što je lijevo krilo umjesto Štrleka igrao Ljubo Vukić. Unatoč tome, niti napad niti obrana Zagreba nisu dobro funkcionirali u početnim minutama nastavka pa su gosti u samo pet minuta napravili 3:1 i došli na ne više tako ugodnih 17:14; srećom, tada se "ukazao" Kiro Lazarov i zabio svoj šesti gol danas vrlo dobrom Stankiewitzu, a potom ga je Balić lobao i vratio na +5.

"Lukavi" Stankiewitz

Kada je Mirza Džomba u 41. minuti zabio kontru za 22:15, (pre)kasno je skočio pa je naskočio na vratara gostiju za što mu se, naravno, Džomba ispričao i sportski su se rukovali, no dok su njegovi suigrači izvodili s centra i krenuli u kontru, Stankiewitz je u šali i dalje "grlio" Džombu te tako usporio njegov povratak u obranu. Dakako, na +7 i uz ovakvu razliku u kvaliteti - svi su se samo nasmijali.

Maglajlija je tada malo "podviknuo" na svoje igrače koji su tada zabili još pet golova (Vukić, Džomba, Lazarov, Gal i Gojun) pritom ne primivši što je značilo: 25:15 za Zagreb. Bio je to odgovor na pitanje tko će uzeti bodove, ako je takvo pitanje ikada i postojalo, pa je igru napustio Džomba, a trener Zagreba dao je priliku Rakoviću koji je nakon samo par sekundi na terenu - zaradio dvije minute.

"Šarena" momčad Zagreba zadnjih 15-tak minuta lagano je držala goste na desetak razlike, a od "prvotimaca" na terenu je bio jedino Mađar Gal za kojeg se osjeća kako mu nedostaje realizacije; sve drugo radi sjajno.

Pljesak za Škofa

Po tko zna koji puta, Gorazd Škof doživio je ovacije na izlasku u 45. minuti. Sjajni Slovenac upisao je 17 obrana u 45. minuta koliko je proveo na golu prije nego je priliku dobio Marin Šego. Naravno, sjajna je to uvertira za Ciudad Real koji u, vjeruju svi punu do posljednjeg mjesta, Arenu Zagreb dolazi već za osam dana (nedjelja, 28. veljače u 18 sati).

Kod Zagreba se, standardno, istaknuo Škof sa 17 obrana dok je najbolji strijelac bio odlični Lazarov sa deset pogodaka, a po četiri su dodali Džomba, Gal i Štrlek. Što se tiče gostiju, Stankiewitz je skupio 14 obrana, a najviše golova su zabili Pettersen (sedam) i Gjeitrem (osam).

Naš je prvak tako u dva tjedna rutinski upisao dvije očekivane pobjede, a sada slijedi - pravi izazov. Sve, a vjerojatno i same igrače, zanima koliko su blizu samom vrhu europskog rukometa, a boljeg mjerila od domaćih utakmica sa Ciudad Realom i Hamburgom - nema. U svakom slučaju, Zagreb je pokazao kako može, imaju dobru momčad koju se isplati doći podržati.