Opet smjena na vrhu

Vedran Babić • nedjelja, 07.03.2010.

Minimalnom pobjedom protiv fenjeraša Waalwijka Twente se u 26. kolu Eredivisie vratio na vodeću poziciju s dva boda više od PSV-a. Do pobjede je stigao i Ajax protiv Sparte našeg Darka Bodula i na taj način dao vodećem dvojcu do znanja da je u odličnoj formi i da samo čeka na njihov kiks ne bi li se umiješao u borbu za prvaka.

Kratkotrajni pad u formi prije par mjeseci (dvije pobjede u pet utakmica od 18. do 22. kola) imao je produktivan učinak na nogometaše Twentea, koji su nakon toga nanizali četiri pobjede i zahvaljujući subotnjem porazu PSV-a od NAC-a ponovno zasjeli na čelo nizozemske prvoligaške karavane.

Tu četvrtu pobjedu igrači Stevea McClarena ostvarili su protiv Waalwijka, posljednje momčadi lige koja je sakupila samo četiri pobjede. Na tome je i ostalo premda su se favorizirani gosti dobro namučili. Jedini pogodak postigao je Kenneth Perez u 69. minuti.

Twente sada ima dva boda više od PSV-a, koji u idućem kolu gostuje u Amsterdamu protiv "uzavrelog" Ajaxa i jednostavno mora doći do pobjede inače će se naći u velikim problemima. Kopljanici su u Rotterdamu protiv Sparte stigli do šeste uzastopne pobjede (3:0) i znaju da bi ih pobjeda u derbiju dovela na samo bod zaostatka od rivala iz Eindhovena. Borba za drugo mjesto nije samo stvar prestiža već se radi o tome da drugoplasirani ide u treće pretkolo Lige prvaka, a trećeplasirani u posljednju fazu Europske lige prije prelaska u skupine.

Ajax je protiv Sparte već na poluvremenu imao vodstvo od 2:0 (Siem de Jong, Gregory van der Wiel), a pobjedu je zapečatio veteran Dennis Rommedahl poslije sat vremena igre. Darko Bodul je ponovno nastupio od prve minute za Spartu, ali je u 66. minuti zamijenjen za Rydella Poepona.

Sekou Cisse briljirao je u pobjedi Feyenoorda nad Rodom 4:2. Doduše, gostima je posao znatno olakšan isključenjem domaćeg igrača Ruuda Vormera u 20. minuti, no već i do tog trenutka Feyenoord je vodio pogotkom upravo spomenutog Cissea. Isti igrač povisio je na 2:0 u 60. minuti, da bi Yulu Matondo dvije minute potom smanjio na 2:1.

Luigi Bruins u 71. vraća na dva gola razlike Feyenoorda na asistenciju Cissea, a točku na i stavlja Roy Makaay deset minuta kasnije. Konačnih Roda - Feyenoord 2:4 postavio je Bodor pet minuta prije kraja. Momčad iz Rotterdama trenutno je na četvrtoj poziciji s 11 bodova manje od Ajaxa i osam više od AZ-a, što znači da će vrlo teško do kraja regularnog dijela sezone napraviti bilo kakav pomak na ljestvici.

U dvoboju momčadi iz sredine ljestvice Groningen je bio bolji od Venla 1:0 i tako ostao u ravnopravnoj borbi za jedno od četiri mjesta koje vode u razigravanje za Europsku ligu. Jedini strijelac bio je Tim Matavž 20 minuta prije kraja.

Istim rezultatom Utrecht je kod kuće pobijedio NEC, a ovdje se junak zove Ricky van Wolfswinkel, koji je u igru ušao u drugom dijelu, a pobjednički pogodak postigao u 85. minuti. Utrecht je također u igri za razigravanje, a trenutno je sedmi na ljestvici.