Premiership, 30. kolo, 14.03.2010, 14:30 h
Manchester United
Manchester United 3:0 Fulham
Fulham

Marin Vuković • nedjelja, 14.03.2010.

Manchester United se vratio na čelo prvenstvene ljestvice visokom pobjedom nad Fulhamom u kojoj je glavnu ulogu po tko zna koji put ove sezone odigrao nevjerojatni i nezaustavljivi Wayne Rooney.

Manchester United još je jednom pokazao zašto ovaj dio sezone često nazivaju Unitedovim dijelom sezone. Iskusna momčad Alexa Fergusona zna kako osvjati titule i zna završnicu sezone odigrati bolje od svih ostalih.

Vodeća momčad Premiershipa drobila je Fulham od prve minute utakmice i od prvoga sučeva zvižduka, a 15 udaraca prema vratima gostiju samo u prvom poluvremenu dovoljno govori o dominaciji Crvenih vragova nad danas nemoćnim Fulhamom.

Wayne Rooney

Možda je već suvišno iz kola u kolo isticati dostignuća Unitedovog napadača, no lakoća postizanja pogodaka, svestranost, iznimna fizička spremnost tjeraju nas da i ovoga puta istaknemo Waynea Rooneyja kao glavnog dirigenta uvjerljive pobjede Uniteda.

U posljednje 22 utakmice Rooney je postigao čak 24 pogotka, a svoju je statistiku s današnja dva povisio na 32 pogotka u cijeloj sezoni. To je samo deset manje od nevjerojatne sezone Cristiana Ronalda, a nastavi li Unitedov napadač u ovom stilu, i taj bi rekord mogao biti ugrožen.

Premda su prije samo tri mjeseca uvjerljivo s 3:0 samljeli United na Craven Cottageu, igrači Roya Hodgsona danas nisu mogli ništa protiv raspoložene momčadi Uniteda. Sjajnu je utakmicu još jednom odigrao Wayne Rooney, postigao nova dva pogotka, a mogao je još najmanje pet.

Premda dominantan, United ipak u prvom poluvremenu nije prošao put do mreže Marka Schwarzera, koji je u suradnji sa svojom obranom uspješno zaustavljao sve pokušaje domaćina. Ono što nisu uspjeli tijekom čitavih 45 minuta, Unitedovim je igračima, međutim, pošlo za rukom već u prvoj minuti nastavka.

Loptu je s lijeve strane u srce šesnaesterca poslao Nani, a tamo je na nju natrčao Rooney i pospremio je iza leđa nemoćnoga Schwarzera. Pogodak je došao u pravi trenutak, branitelju naslova od tada je bilo daleko lakše igrati.

Opasne situacije pred vratima Fulhama redale su se iz minute u minutu, no pri minimalnom vodstvu domaćina najbolju priliku na utakmici na drugoj je strani propustio Bobby Zamora. Sam je krenuo prema Edwinu van der Saru, no na vrijeme se vratio Nemanja Vidić i spriječio njegov udarac.

Šest minuta prije kraja sve je bilo riješeno. Majstorijom se na desnoj strani dvojice čuvara riješio Dimitar Berbatov, povratnom loptom našao Rooneyja, a ovaj iz blizine povisio na 2:0.

Asistent iz prethodne akcije u sudačkoj je nadoknadi dočekao ubačaj Ji-Sung Parka i glavom sa samo nekoliko metara udaljenosti postavio konačnih 3:0. United se vratio na čelo ljestvice, uz utakmicu više od Chelseaja i dva boda više od Arsenala.