Premiership, 30. kolo, 13.03.2010, 13:45 h
Tottenham 3:1 Blackburn
Blackburn

Pobjedom održali nade u Ligu prvaka

Antonija Pavlić • subota, 13.03.2010.

U prvoj utakmici 30. kola Premiershipa Tottenham je slavio nad Blackburnom 3:1 i tako održao četvrto mjesto koje na koncu sezone vodi u Ligu prvaka. Vedran Ćorluka upisao je asistenciju za prvi pogodak Jermainea Defoea, a odličnu su utakmicu odradili i Niko Kranjčar i Luka Modrić, te s druge strane, Nikola Kalinić...

Nogometaši Tottenhama slavili su protiv Blackburna s rezultatom 3:1 u 30. kolu Premier lige, u utakmici bogatoj pogocima i prigodama, ali i slabim izdanjem suca Howarda Webba i njegovih pomoćnika. Pobjedi Spursa, izravno ili neizravno, u velikoj su mjeri doprinijeli i Hrvati, kojih je na terenu stadiona White Hart Lane bio rekordan broj - četvero.

Tottenham je od početka preuzeo diktiranje tempa, no u početnim minutama nije uspio materijalizirati terensku nadmoć. Prvu opasniju prigodu tako je ipak stvorio Blackburn, kada je u 5. minuti Pederson nabacio iz slobodnog udarca, a Christopher Samba za malo ostao kratak u gotovo stopostotonoj šansi.

Vezane vijesti

Nakon desetak minuta zatišja prvu su priliku kreirali i Spursi. Gareth Bale je po tko zna koji put kao od šale prošao nemoćnog Salgada na lijevoj strani, ali Roman Pavljučenko nije uspio neometan bolje zahvatiti loptu i progurati je pokraj praktički nemoćnog Paula Robinsona.

Nedugo se potom ponovila gotovo ista situacija, a u glavnoj su ulozi bili čak i isti glumci. Bale se ponovno otresao Salgada i ubacio u sredinu, ali Pavljučenko je lijevom nogom i ovoga puta silotivo opalio pokraj vratnice.

U 35. su minuti milimetri dijelili Tottenham od prelaska u vodstvo. Bale je ubacio poluvisoku loptu u šesnaesterac, klizećim je startom situaciju pokušao raščistiti Gaël Givet, no nespretno je zahvatio loptu i svome vrataru, Jasonu Brownu, koji je u igru ušao nakon ozljede Paula Robinsona, stvorio ozbiljne probleme. Velški je pričuvni vratar vršcima prstiju ipak uspio obraniti svoju mrežu.

Međutim, da dominacija koju su Spursi prezentirali u prvom dijelu ipak ne bi prošla nenagrađano pobrinuo se trio Niko Kranjčar - Vedran Ćorluka - Jermain Defoe. Kranjčar je izveo neugodan korner, na pet metara loptu je glavom ovlaš skrenuo čovjek koji je upravo protiv Roversa proslavio svoju 100. premierligašku utakmicu, a na drugoj se vratnici usamljen našao Defoe i sa same crte gola silovito posremio loptu iz Brownovih leđa.

Previše kvalitetne igre nije bilo niti na početku drugog poluvremena, no kako su minute odmicale tako su se i prigode ipak počele češće redati. Blackburn je malo po malo zagospodario terenom, no iz poluprilika koje je stvorio nije uspio poentirati. Kazna za to stigla je zato u 55. minuti.

Luka Modrić sve je do tada bio poprilično nevidljiv, premda je odradio lavovski posao u obrani i uputio nekoliko izuzetno preciznih dodavanja; no bljesnuo je u jednoj kontri - fantastično je primio loptu na rubu svog šesnaesterca, riješio se čuvara i filigranski preciznom loptom u vrhu napada uposlio Jermaine Defoea. Bio je to 17. prvenstveni pogodak ove sezone.

Strijelac prvog pogotka krenuo je u situaciju "dva na dva" s Romanom Pavljučenkom, no potrebe za izigravanjem obrane Blackburna ipak nije bilo. Rus je s ruba šesnaesterca uputio slab, poluvisoki udarac, no lopta je nekako prošla Brownu ispod tijela i zakoprcala se u mreži. Na semaforu je zasvijetlilo 2:0.

Odličnu prigodu za povećanje vodstva u 64. je minuti propustio kreator igre hrvatske reprezentacije Luka Modrić. Palacios mu je "modrićevski" gurnuo loptu u prostor, no hrvatski je reprezentativac iskosa pucao malo pored gola.

Odmah je u sljedećoj akciji sudac Howard Webb propustio Tottenhamu dosuditi jedanaesterac i prigodu da zaključe susret, nakon što je najslabiji igrač na terenu, 34-godišnji Španjolac Michel Salgado, na nepropisan način zaustavio Garetha Balea. Engleski je djelitelj pravde bio veoma blizu mjestu događaja, no ipak se nije oglasio.

U 77. je minuti na terenu White Hart Lanea odličnu prigodu imao četvrti Hrvat. Di Santo je ubacio visoku loptu u šesnaesterac, točno na "trepavicu" Nikole Kalinića, no bivši je Hajdukovac pokazao kako mu baš i ne idu "čiste" situacije. Tko bi znao je li htio pucati, dodati ili primiriti loptu - znano je samo kako je njegov "udarac" gotovo završio u autu.

I tada je, deset minuta prije kraja, Blackburn konačno uspio vratiti nadu u prekoret ili barem osvajanje ponekog boda. Samba je daleko najviše skočio u kaznenom prostoru Tottenhama poslije ubačaja iz kornera, premda se malo poslužio i rukama, i loptu neobranjivo poslao iza Gomesa. Činilo se tada kako će startati apsolutna viktorija na Brazilčev gol, no Spursi su odmah u sljedećoj akciji uspjeli primiriti strasti i na semafor vratiti dva pogotka razlike.

Sreća je ponovno pomazila Romana Pavljučenka, premda se danas baš i nije posebno iskazao. Rus prvo nije uspio dobro zahvatiti loptu, iako je ostao potpuno nečuvan na drugoj vratnici, ali je iz drugog pokušaja na asistenciju Balea iz blizine ipak postavio konačnih 3:1.

Na koncu je mrežu pogodio i Nikola Kalinić, prekrasno primivši loptu i iz okreta pronašavši sam lijevi kut Tottenhamovog gola. No Webb je pogodak, čini se, neopravdano poništio sudeći Kalinićevo igranje rukom. Bilo je ipak očigledno kako je povremeni hrvatski reprezentativac nedozvoljeno igrao pod neupitnim prekršajem Dawsona.

• Zvrx14.03.2010. u 10:02
    stvarno ne znam u čemu je problem. Antonija piše i kvalitetni i puno, a ako napravi neku malu grešku pa ne morate je odmah napadat. Antonija je napisala dugačak i opširan tekst i kod takvih tekstova dođe do sitnih grešaka koje nisu odmah za napadanje i komentare tipa: sigurno ima lijepe oči...