Marin Vuković • subota, 20.03.2010.

Usprkos činjenici da su gotovo cijelo drugo poluvrijeme imali prednost igrača više, nogometaši Tottenhama uz puno su muke osigurali bodove na stadionu Britannia i zadržali četvrto mjesto na ljestvici. Sjajnim udarcem 12 minuta prije kraja pobjedu Spursa osigurao je Niko Kranjčar, a puno pozornosti privukao je i sukob Benoita Assou-Ekottoa s našim Vedranom Ćorlukom. Bez obzira na promjenu trenera Hull City je zadržao stare navike i u posljednjim trenucima ispustio prednost i bodove, baš kao i Bolton na Goodison Parku.

Tottenham je preživio opasno gostovanje na Britanniji i s 2:1 svladao Stoke City te zadržao epitet favorita za osvajanje četvrtog mjesta. Spursi nisu odigrali utakmicu za pamćenje i premda su velik dio susreta imali brojčanu nadmoć, na kraju su uz puno sreće zadržali prednost i kući odnijeli sva tri boda.

Sva trojica hrvatskih reprezentativaca počeli su utakmicu od prve minute, a najviše je pokazao Niko Kranjčar koji je uz nekoliko prijetnji protivničkom golu na kraju postigao i pobjednički pogodak. Vedran Ćorluka je pak privukao pozornost sukobom s vlastitim suigračem Benoitom Assou-Ekottom, koji je na kraju mogao skupo koštati londonsku momčad.

Prvo je poluvrijeme najbolje pospremiti u zaborav jer se dogodilo malo toga vrijednog spomena, no već početkom nastavka stvari su se bitno promijenile. Nije se igralo niti 30 sekundi nastavka kada je Eidur Gudjohnsen dobio upotrebljivu loptu, othrvao se svom čuvaru i poslao loptu pod gredu Sorensenova gola.

Samo minutu kasnije Stoke City je ostao bez Deana Whiteheada koji je zbog dva prekršaja nad Lukom Modrićem zaradio isključenje i svoju momčad ostavio na cjedilu. Činilo se da Spursima preostaje lagan posao privođenja utakmice kraju i postizanja još kojeg pogotka, no tada su na scenu stupili Assou-Ekotto i Ćorluka.

Nakon jednog promašaja na Kamerunca se strašno naljutio Ćorluka, nešto mu prigovorio, a nakon toga dvojica su se suigrača upustila u verbalni sukob koji je na kraju završio naguravanjem. Nesvakidašnji prizor prekinuo je netko od igrača Stoke Cityja, a ubrzo zatim postalo je jasno da je sukob itekako dekoncentrirao domaće.

Upravo Assou-Ekotto je skrivio jedanaesterac, nakon kojeg je u 64. minuti Matthew Etherington izjednačio na 1:1, a ubrzo zatim Ricardo Fuller promašio je zicer sa samo nekoliko metara. Ipak, trenutak odluke zbio se u 78. minuti, kada se Assou-Ekotto iskupio asistencijom, a Niko Kranjčar s desetak metara zakucao loptu u mrežu domaćina.

Promjenom trenera Hull City se očito nije riješio neugodne navike ispuštanja bodova u posljednjim trenucima. Premda su došli u goste demoraliziranom Portsmouthu, koji već planira sezonu u drugoj ligi, i premda su do 88. minute vodili s 2:1, ne samo da su ispustili bod nego su Fratton Park napustili pognute glave.

Golom Caleba Folana Tigrovi su poveli u 27. minuti utakmice, no prednost su zadržali samo deset minuta, kada je za Pompey izjednačio Tommy Smith. Kad je u 73. minuti Folan postigao svoj drugi pogodak, mnogi su utakmicu smatrali završenom, ali ne i igrači Portsmoutha koji iz Premiershipa očito žele otići visoko podignuta čela. Golovima Jamieja O'Hare i Nwankwa Kanua u sudačkoj nadoknadi došli su do preokreta i pobjede od 3:2.

U posljednjim trenucima utakmice pobjedu je izborio i Wigan, koji je u derbiju začelja protiv Burnleyja slavio pogotkom Huga Rodallege i osvojio strašno bitne bodove protiv izravnog konkurenta za opstanak u Premiershipu. Poraz u završnici doživio je i Bolton, u čijim redovima nije bilo Ivana Klasnića. Everton je slavio s 2:0 golovima Mikela Artete u 72. i Stevena Pienaara u 89. minuti, i to nakon što je gostima isključen Gretar Steinsson.

S dva pogotka Darrena Benta i jednim Fraziera Campbella do bitnih je bodova došao i Sunderland, koji je na svom stadionu svladao Birmingham. Jedini pogodak za goste postigao je Cameron Jerome.