Ivana Spahija • subota, 20.03.2010.

Rasplet kojega su nogometaši Intera najmanje priželjkivali dogodio se u dvoboju crno-plavih s Palermom u 29. kolu Serie A. Sicilijanci su remijem uspjeli uzeti bod vodećoj momčadi prvenstva i time su maksimalno zakomplicirali situaciju na samom vrhu ljestvice. Roma je u golijadi na Olimpicu uzela pobjedu Udineseu, dok je Fiorentina kod kuće pregazila Genou.

Crni niz Intera u domaćem prvenstvu nastavlja se i dalje, izabranici Josea Mourinha treće kolo zaredom nisu uspjeli doći do pobjede, čime su doveli u pitanje ostanak na čelu ljestvice. Crno-plave je na Siciliji zaustavila solidna momčad Palerma, koja je rezultatom 1:1 ugrabila bod za nastavak borbe za Ligu prvaka, ali i aktualnom prvaku zakomplicirala obranu naslova. Inter trenutno ima dva boda prednosti ispred Milana, koji ima i utakmicu manje. Upišu li Rossoneri pobjedu nad Napolijem, nakon dugo vremena Inter će sići s prvog mjesta na ljestvici.

Već od samog početka domaći vratar Sirigu našao se "na streljani", čuvar mreže Palerma odlično je reagirao na vrlo opasan pokušaj Sneijdera iz šeste minute, a samo minutu kasnije sreća je spasila Sicilijance od pogotka kada je Milito pogodio gredu. Upornost se crno-plavima isplatila već u desetoj minuti, Bovo je u prostoru srušio Sneijdera, a sudac je pokazao na bijelu točku. Milito je sigurnim udarcem iz najstrože kazne Interu donio vodstvo od 1:0.

Gosti su u 17. minuti bili u prilici povisiti vodstvo, ali je udarac Milita glavom završio nekoliko centimetara pokraj gola Palerma. Hladan tuš za Inter dogodio se u 24. minuti, iz prve prave prilike domaćina izrodio se izjednačujući pogodak. Miccoli je idealno uposlio Cavanija, koji je rutinski matirao Julija Cesara i poravnao rezultat na 1:1. Inter je veliku priliku za novo vodstvo propustio u 34. minuti kada je Maicon iz blizine neprecizno glavom gađao pokraj gola.

Drugo poluvrijeme bilo je dosta siromašnije prilikama, gosti su preko Milita i Pandeva pokušavali doći do novog vodstva, no Sicilijanci su zaključali vrata svoje mreže i u konačnici uspjeli ugrabiti vrijedan bod aktualnom prvaku. Palermo je u drugoj minuti sudačke nadoknade bio u prilici uzeti pobjedu Interu, ali je odličan pokušaj Miccolija gotovo čudesno obranio Julio Cesar. Semafor se tako zaustavio na konačnih 1:1, čime zadovoljniji mogu biti nogometaši Palerma, koji su zadržali četvrto mjesto na ljestvici te i dalje konkuriraju za Ligu prvaka. Naš Igor Budan cijeli je susret proveo na klupi Palerma.

Roma je u golijadi na svom Olimpicu rezultatom 4:2 uzela bodove Udineseu i s nova tri boda i dalje održala budnom nadu u osvajanje Scudetta. Vukovi su zahvaljujući hat tricku odličnog Mirka Vučinića uzeli vrijednu pobjedu momčadi iz Udina i s nova tri boda zadržali treće mjesto na ljestvici, ali za vodećim Interom zaostaju samo četiri boda. Udineseu je novi poraz donio ostanak na 16. mjestu, na samom rubu zone ispadanja.

Prvu veću prijetnju u susretu ostvarili su gosti, i to u osmoj minuti, kada je vratar Rome Julio Sergio u dva navrata odlično reagirao na oštre udarce Pasqualea. Domaćini su minutu kasnije pokušali uzvratiti preko Vučinića, ali je njegov udarac uspio obraniti Handanovič. Roma je do vodstva došla u 14. minuti susreta, Toni je lijepim pogotkom iznenadio gostujućeg vratara i razveselio navijače na Olimpicu.

Pritisak Rome nastavio se i nakon vodstva, Vučinić je u 18. minuti udarcem izvana pokušao pronaći put do mreže Udinesea, ali je siguran bio Handanovič. Ipak, gostujući je vratar ponovno kapitulirao u 23. minuti, Vučinić je cijeli posao odradio sam i nakon slaloma kroz gostujuću obranu poslao je loptu u mrežu Udinesea za veliko vodstvo Rimljana od 2:0. U 38. minuti dosuđen je jedanaesterac za Udinese zbog prekršaja Brighija nad Sammarcom, a kapetan gostiju Antonio Di Natale s bijele je točke vodstvo Vukova smanjio na 2:1.

Iako su i u nastavku nešto ofenzivnije krenuli domaćini, Udinese je sredinom drugog dijela ipak uspio doći do pogotka. Di Natale je u 61. minuti iz slobodnog udarca rasparao mrežu Julija Sergija i poravnao rezultat na 2:2. Sreća gostiju potrajala je samo tri minute, u 64. minuti dosuđen je jedanaesterac za Romu zbog prekršaja Messa nad Menezom, a sigurnim udarcem s bijele točke Vučinić je Vukovima donio novo vodstvo od 3:2. Konačno rješenje ovog dvoboja dogodilo se u 82. minuti, Vučinić je nakon asistencije Meneza po treći put u susretu matirao Handanoviča za konačnih 4:2 i veliko slavlje Rome na Olimpicu.

Dvoboj koji je slovio za jednog od neizvjesnijih, susret Fiorentine i Genoe u Firenzi, završio je uvjerljivom pobjedom Viola od 3:0. Fiorentina je tako uzela vrijedna tri boda za nastavak borbe za Europu i trenutno zauzima osmo mjesto na ljestvici, dok je Genoa ostala sedma. U susretu u kojem gosti iz Genove nisu uspjeli zaustaviti odličnu igru Fiorentine, naš Ivan Jurić odigrao je 35 minuta, u 55. minuti je na terenu zamijenio Milanetta.

Fiorentina je povela već u petoj minuti susreta, Gobbi je dobro pronašao Santanu, koji je s lakoćom matirao gostujućeg vratara Ameliju. Viole su do drugog pogotka uspjele doći u 72. minuti kada je dosuđena najstroža kazna zbog prekršaja Amelije nad Jovetićem. Gilardino je bio siguran s bijele točke i Fiorentini je donio prednost od 2:0. Točku na i vrijednoj pobjedi momčadi iz Firenze stavio je Babacar pogotkom u 86. minuti susreta.