Ivana Spahija • nedjelja, 21.03.2010.

Nogometaši Milana nisu iskoristili niti najnoviju priliku za preuzimanje prvog mjesta od vodećeg Intera, Rossoneri su u susretu 29. kola Serie A kod kuće uzeli tek bod Napoliju i ostali na jednom bodu zaostatka za gradskim rivalom. Pobjedu vrijednu spasa ostvario je Rejin Lazio u gostima kod Cagliarija, dok je Livorno Darija Kneževića potonuo na samo dno nakon teškog stradavanja kod fenjeraša Atalante...

Nakon što su već u nekoliko navrata imali priliku bodovno pritisnuti Inter, pa čak i preuzeti prvo mjesto na ljestvici, nogometaši Milana niti najnoviju nisu iskoristili. Rossoneri su na svom San Siru rezultatom 1:1 uzeli tek bod Napoliju, što im nije dovoljno za preuzeti vrh od gradskog rivala, za kojim i dalje zaostaju jedan bod. Leonardova momčad propustila je brojne prilike za pobjedu pa će na novu priliku za preuzimanje prvog mjesta, ako je uopće bude, morati još pričekati.

Što se same utakmice tiče, Napoli je u rano vodstvo došao već u 13. minuti susreta. Campagnaro je iskoristio nesporazum između vratara Milana Abbiatija i Odda te je s lakoćom pospremio loptu u mrežu. Pet minuta kasnije ukazala se nova prilika gostima iz Napulja, odličan pokušaj Lavezzija uspio je obraniti Abbiati. Činilo se kako je Milan upao u probleme, gosti su prijetili, Rossoneri se sve teže branili. Dodatni udarac za Milan je nova ozljeda Pata, koji je već u 14. minuti s bolnom grimasom napustio travnjak.

Vezane vijesti

Ipak, nakon prve prave akcije Milana kapitulirala je obrana Napolija. Ronaldinho je u 26. minuti dobro pronašao Inzaghija, koji je u svom stilu glavom matirao De Sanctisa za izjednačenje. Taj je pogodak dodatno dao krila Napoliju, u 33. minuti je Hamšik izvana gađao malo pokraj gola Milana, a sedam minuta kasnije pokušaj glavom Rinauda uspio je raščistiti Favalli.

U nastavku su agresivnije krenuli domaćini, Seedorf je u 51. minuti odlično pronašao Inzaghija, ali je Pippo traljavo gađao pokraj gola. Goste je samo čudo spasilo od pogotka u 59. minuti, "projektil" Ronaldinha je Inzaghi skrenuo prema mreži Napolija, a taj je udarac jedva uspio obraniti De Sanctis. Niti Napoli nije ostao bez prilike, opasan udarac Quagliarelle uspješno je neutralizirao Abbiati.

Milan je do novog vodstva mogao doći i u 74. minuti, ali je dobar pokušaj Mancinija uspio obraniti De Sanctis. Unatoč brojnim pokušajima Rossonera, mreža Napolija do kraja susreta je ostala netaknuta pa su se obje momčadi morale zadovoljiti bodom, što naravno ne ide na ruku Milanu, koji je sa sva tri boda mogao preuzeti prvo mjesto na ljestvici. Napoli se s novim bodom uspeo na sedmo mjesto na ljestvici te i dalje konkurira za plasman u Europu.

Čini se kako su prijetnje Edoarda Reje o odlasku iz Lazija urodile plodom, Nebesko plavi su u gostima kod Cagliarija ostvarili pobjedu rezultatom 2:0 i uzeli važna tri boda za bijeg iz zone ispadanja. Lazio se trenutno nalazi na 17. mjestu i iako još uvijek nije potpuno osigurao opstanak, može lakše disati uoči nadolazećih susreta. Cagliari se ovim porazom polako oprašta od europskih ambicija, trenutno drži deseto mjesto na ljestvici i više nema prava na kiks ukoliko želi dospjeti u europski dio ljestvice.

Gosti su poveli već u četvrtoj minuti zahvaljujući pogotku Rocchija, a isti igrač se u 37. minuti našao u ulozi asistenta i idealno je uposlio Floccarija, koji je s ruba prostora matirao nemoćnog Marchettija i Rimljanima donio vodstvo od 2:0, što je ujedno bilo i konačno rješenje ovog dvoboja. Naš Mario Brkljača u ovom je susretu svih 90 minuta proveo na klupi Cagliarija.

Livorno našeg Darija Kneževića je upisao potop u gostima kod Atalante, u derbiju fenjeraša u Bergamu domaćini su s uvjerljivih 3:0 uzeli vrijedna tri boda za udaljavanje od najopasnije zone. Dario Knežević odigrao je cijeli susret u dresu Livorna, kojemu je poraz donio pad na posljednje, 20. mjesto na ljestvici. Atalanti su vrijedna tri boda donijela 18. mjesto i još uvijek veliku nadu za spas od ispadanja.

Domaćini su golijadu u Bergamu otvorili već u 13. minuti pogotkom Padoina, a gostujući vratar Rubinho ponovno je morao po loptu iz mreže u 49. minuti kada je Chevanton lijepim pogotkom s ruba prostora Atalanti donio prednost od 2:0. Samo pet minuta kasnije po treći put se zatresla mreža posramljenog Livorna, slobodan udarac Guarentea je Ferreira Pinto skrenuo u mrežu gostiju za konačnih 3:0 i veliko slavlje Atalante.

Siena našeg Mate Jajala upisala je jednu od rijetkih pobjeda ove sezone, točnije, tek šestu. Fenjeraš je kod kuće s minimalnih 1:0 svladao Bolognu i ugrabio vrlo vrijedne bodove za bijeg sa samog dna. Siena trenutno zauzima 19. mjesto na ljestvici, ali za Lazijem zaostaje dohvatljiva četiri boda i ima šanse spasiti se od ispadanja. Naš Mato Jajalo nije sudjelovao u pobjedi Siene, trener Malesani ovaj put ga nije uvrstio u sastav. Sva tri boda Sieni donio je Larrondo pogotkom u 11. minuti susreta.

Osim remija Milana i Napolija, susreti ovog kola ponudili su još dva neriješena dvoboja. Bodove su podijelili Bari i Parma u susretu koji je završio rezultatom 1:1, baš kao i dvoboj Chieva i Catanije u Veroni. Bariju je novi bod donio 11., a Parmi 12. mjesto na ljestvici, daleko od europske zone, ali i od zone ispadanja. Catania se, s druge strane, s vrijednim izborenim bodom podignula na 15. mjesto, dalje od zone ispadanja, dok je Chievo ostao na 13. mjestu na ljestvici.