Ruizov hat-trick u pet minuta!

Vedran Babić • subota, 27.03.2010.

Vodeća momčad nizozemske lige, Twente, sve je bliže prvom naslovu u povijesti. U susretu 29. kola igrači Stevea McClarena su s 3:0 ispratili Spartu, a junak je bio Bryan Ruiz, koji je hat-trick ostvario za svega pet minuta! Trostruki strijelac bio je i Jeremain Lens u dresu AZ-a, ali njemu je trebalo ipak nešto duže vremena. Osim AZ-a, još su slavili Roda, Vitesse i NAC, svi redom domaćini.

Ime Twenteovog napadača Bryana Ruiza zasigurno će se provlačiti kroz retke nizozemskih medija tijekom sljedećeg dana. Ovaj 24-godišnji Kostarikanac je praktički sam slomio otpor 15. momčadi lige, Sparte, postigavši tri pogotka u rasponu od 46. do 50. minute za jedan od najbržih hat-trickova u povijesti. Ruiz je trenutno drugi strijelac lige s 22 gola, što je i dalje čak sedam manje od nedodirljivog Luisa Suareza iz Ajaxa.

Nakon vodećeg pogotka Ruiza u prvoj minuti nastavka Milano Koenders je zaradio drugi žuti karton i nedugo zatim Ruiz je s nova dva precizna udarca odlučio susret na oduševljenje gotovo do kraja ispunjenog stadiona De Grolsch Veste. Mladi Hrvat u dresu gostiju, Darko Bodul, na travnjak je istrčao od početka, ali je u 54. minuti napustio igru.

Vezane vijesti

Podizanje pobjedničkog trofeja na kraju sezone sada se više uopće ne čini kao san već kao sasvim realna mogućnost za Twente. Naime, on sada ima čak sedam bodova viška ispred Ajaxa i osam ispred PSV-a i zaista je teško za očekivati da će momčad predvođena iskusnim engleskim stručnjakom Steveom McClarenom prosuti veliku prednost, pogotovo ako uzmemo u obzir da za poraz ne znaju od početka veljače. Ajax u nedjelju dočekuje potencijalno nezgodni Groningen, a PSV gostuje kod Venla koji je ove sezone samo dvaput poražen na domaćem terenu.

Uzbudljiva utakmica odigrana je u Alkmaaru gdje je peta momčad lige, AZ, ugostila šestu, Heracles. I jedni i drugi igraju u odličnoj formi i za očekivati je bilo vrlo atraktivnu utakmicu. Igrači nisu razočarali, vidjeli smo pet pogodaka, a na kraju su se radovali domaćini kojima je to peta uzastopna pobjeda i zbog koje su "ulovili" četvrtoplasirani Feyenoord, doduše s dvije utakmice više.

I na ovoj utakmici je viđen hat-trick, a njegov vlasnik je AZ-ov napadač Jeremain Lens. On je pogocima u 40. i 64. minuti odveo svoju momčad do 2:0, no vodstvo je izgubljeno već do 79. preko Douglasa i Armenterosa. Ipak, u samoj završnici ponovno se "ukazao" 22-godišnji Nizozemac surinamskih korijena i zabio za pobjedu aktualnog prvaka šest minuta prije kraja.

Duel dviju momčadi iz sredine ljestvice pripao je Rodi koja je s 4:2 porazila Heerenveen. Domaćin je poveo već u sedmoj minuti pogotkom Madsa Junkera, a nakon što je dvije minute potom gostujući igrač Oussama Assaidi zaradio izravni crveni karton, bilo je jasno kako će Roda doći do pobjede. Već na poluvremenu je bilo 4:0, a gosti su u drugom dijelu uspjeli postići dva pogotka i ublažiti poraz. Obje momčadi su i dalje dosta daleko od razigravanja za Europsku ligu pa tako Roda kaska sedam bodova, a Heerenveen deset.

Važnu pobjedu u borbi za ostanak izborio je Vitesse protiv Willem II (2:1), a do tri boda je stigao i devetoplasirani NAC protiv Den Haaga (3:0). Momčad iz Brede sada se nalazi na samo dva boda od osmoplasiranog Groningena koji drži posljednje mjesto za već spomenuto razigravanje za Europsku ligu.