Ivana Spahija • nedjelja, 28.03.2010.

Nakon dugotrajne krize rezultata, nogometaši Juventusa u 31. su kolu Serie A napokon došli na svoje. Stara dama je na svom Olimpicu uspjela uzeti sva tri boda fenjerašu Atalanti za nastavak borbe za Ligu prvaka. Ipak, Torinezi su se prilično namučili za uzeti pobjedu slabašnoj momčadi iz Bergama. Za razliku od Juventusa, Fiorentina je kod kuće pregazila posrnuli Udinese, a važne europske bodove uzeo je i Napoli pobjedom nad Catanijom...

Tjedne agonije i krize rezultata nogometaši Juventusa su, barem nakratko, ostavili iza sebe. Izabranici Alberta Zaccheronija kod kuće su rezultatom 2:1 uzeli sva tri boda fenjerašu Atalanti i time su prekinuli crni niz loših rezultata. Juventusu su nova tri boda došla u najbolji čas, Torinezi trenutno zauzimaju šesto mjesto i za četvrtoplasiranim Palermom zaostaju tri boda. Ipak, navijači Stare dame nikako ne mogu biti zadovoljni prikazanom igrom, Juventus se dosta mučio protiv posrnule momčadi iz Bergama, kojoj je bodove uspio uzeti tek u samoj završnici.

Sam početak dvoboja pripao je domaćinima, Juventus je već u osmoj minuti susreta pronašao put do mreže Atalante, ali se Trezeguet našao u zaleđu i sudac je poništio njegov pogodak. Francuz je Staroj dami mogao donijeti vodstvo i u 18. minuti, ali je njegov pokušaj završio malo pokraj gola gostiju. Upornost se Juventusu isplatila u 30. minuti, Alessandro Del Piero je "projektilom" iz slobodnog udarca s 30 metara udaljenosti matirao nemoćnog Consiglija i domaćinima donio prednost od 1:0.

Vezane vijesti

Ipak, niti gosti nisu ostali bez ispaljenog metka, u samoj završnici prvog dijela Atalanta je uspjela doći do izjednačenja. Amoruso je pobjegao obrani Juventusa i prevario Manningera za izjednačenje, pritom kaznivši svoj bivši klub pogotkom. Po povratku s odmora gosti iz Bergama nastavili su s pritiskom na obranu Juventusa, Padoin je u 49. minuti gađao malo pokraj gola domaćina, a dvije minute kasnije domaćini su jedva zaustavili solidan pokušaj Bianca.

Sredinom drugog dijela probudili su se i domaćini, Giovinco je u 75. minuti loptu poslao malo pokraj gola gostiju, a minutu kasnije je Consigli zaustavio solidan udarac Zebine. Agresivnost je Staroj dami urodila plodom u 83. minuti, Del Piero je dodao, a Felipe Melo matirao Consiglija za vodstvo Juventusa od 2:1, što je bilo i konačno rješenje ove utakmice.

Nogometaši Fiorentine u najuvjerljivijoj predstavi ovog kola nisu imali problema protiv posrnulog Udinesea, Viole su s velikih 4:1 ispratile goste iz Udina i uzele tri boda koja ih trenutno stavljaju na osmo mjesto na ljestvici. Zbog gužve na europskom dijelu ljestvice Fiorentina u teoriji konkurira za Ligu prvaka, iako je glavni cilj momčadi iz Firenze plasman u Europu uopće. Udinese je novim porazom pao na 17. mjesto, na sam rub zone ispadanja.

Domaćini su od prve minute krenuli na sve ili ništa, Fiorentina je u nekoliko navrata propustila odlične prilike za vodstvo, a goste je od katastrofe spašavao raspoloženi vratar Handanovič, koji je dobro reagirao na opasne pokušaje Vargasa i Gilardina. Ipak, čuvar mreže Udinesea kapitulirao je u 36. minuti susreta kada je Vargas iz slobodnog udarca zatresao mrežu gostiju iz Udina i Violama donio vodstvo od 1:0.

Sreća domaćina potrajala je samo pet minuta, Di Natale je odlično probio po desnoj strani domaće obrane i idealno ubacio za Pepea, koji nije imao težak problem iz blizine matirati Freya i poravnati rezultat na 1:1. Po povratku s odmora ponovno su agresivno krenuli nogometaši Fiorentine, kojima se pritisak na obranu gostiju isplatio u 56. minuti. Handanovič je loše reagirao na udarac Santane i loptu je odbio ravno do Gilardina, koji nije propustio priliku zatresti mrežu i Violama donijeti novo vodstvo od 2:1.

Taj je pogodak Fiorentini donio dodatni vjetar u leđa, domaći nogometaši zaposjeli su prostor gostiju iz Udina i do novog pogotka došli su u 68. minuti susreta. Gobbi je odlično pronašao Santanu, koji se nakon asistencije u ovom susretu upisao i u strijelce za vodstvo Fiorentine od 3:1. Točku na i uvjerljivoj pobjedi momčadi iz Firenze stavio je Jovetić pogotkom u 85. minuti susreta za konačnih 4:1 i vrijedna tri boda Violama.

Minimalna pobjeda od 1:0 nad slabašnom Catanijom bila je dovoljna momčadi Napolija za povratak u utrku za Ligom prvaka, izabranici Waltera Mazzarrija kod kuće su uzeli vrijedna tri boda Sicilijancima i zasjeli na visoko peto mjesto na ljestvici, sa samo tri boda zaostatka za Palermom. Sva tri boda fenjerašu domaćini su uzeli u 48. minuti susreta kada je, nakon asistencije Lavezzija, Paolo Cannavaro pronašao put do mreže Catanije za vrijednu pobjedu Napolija. Zahvaljujući kiksevima drugih momčadi sa začelja, Catania je i dalje zadržala 14. mjesto na ljestvici, izvan zone ispadanja.

Veliku priliku za približavanje zoni Lige prvaka propustili su nogometaši Sampdorije, Blucerchiati su na svom Marassiju prokockali sva tri boda protiv Cagliarija te su rezultatom 1:1 uzeli tek bod gostima sa Sardinije. Momčad iz Genove imala je priliku doći na samo bod zaostatka za četvrtoplasiranim Palermom i uključiti se u borbu za Ligu prvaka, ali je kasni pogodak Cagliarija srušio snove domaćinima. Naš Mario Brkljača u ovom dvoboju nije konkurirao za sastav gostiju sa Sardinije.

Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka, ali i bez većih prilika na obje strane. Gosti su zaprijetili u petoj minuti preko Matrija, ali je njegov pokušaj obranio Storari. Niti Sampdoria nije ostala bez prilike, domaćini su mogli povesti u 37. minuti, ali je Cassano gađao pokraj gola. U samom otvaranju drugog dijela, točnije, u 48. minuti, Guberti je nakon ubačaja Pazzinija pronašao put do mreže Cagliarija za vodstvo domaćina od 1:0. Nade u sva tri boda Sampdoriji je srušio Nene pogotkom u 81. minuti za konačnih 1:1 i raspodjelu bodova iz ovog dvoboja.

Od ostalih susreta, Jurićeva Genoa propustila je priliku približiti se europskom dijelu ljestvice i remijem sa Sienom u susretu bez pogodaka morala se zadovoljiti tek bodom koji je ostavlja na devetom mjestu na ljestvici. Ivan Jurić odigrao je cijeli susret u dresu Genoe, a Mato Jajalo je odigrao posljednjih sedam minuta u dresu Siene. Livorno Darija Kneževića, koji je odigrao svih 90 minuta, na domaćem je terenu rezultatom 1:1 uzeo bod Bariju, ali i dalje ostaje na posljednjem mjestu te se polako oprašta od prve lige. Dvoboj bez pogodaka odigrali su Chievo i Parma, momčad iz Verone i dalje drži 13., a Parma 11. mjesto na ljestvici.