Ajax na samo bod zaostatka

Vedran Babić • srijeda, 14.04.2010.

Nizozemsko prvenstvo definitivno je ušlo u triler završnicu. Potvrdio je to Ajax koji pobjedom nad Willem II kuca na vrata vodećem Twenteu sa samo bodom zaostatka dva kola prije kraja. PSV je remizirao kod Heerenveena i tako izgubio i teoretske šanse za naslov.

12. uzastopnom pobjedom Ajax se vratio u gotovo ravnopravnu konkurenciju za naslov prvaka Nizozemske. U dvoboju 32. kola Kopljanici su s 2:0 odradili gostovanje u Tilburgu kod Willem II i stigli na samo bod manje od Twentea.

Ajax je poveo već u trećoj minuti pogotkom svog najboljeg igrača Luisa Suareza s bijele točke. Willemu, koji se i dalje grčevito bori za ostanak, taj je događaj uvelike poremetio planove i to se odrazilo na njihovu igru. Gosti su diktirali tempo i stvarali šanse, no na drugi pogodak čekalo se do 59. minute kada je Marko Pantelić zabio za potvrdu nova tri boda.

Vezane vijesti

Objektivno gledajući, u posljednja dva kola Twente ima teži raspored od Ajaxa. Igrači Stevea McClarena prvo dočekuju Feyenoord, a potom gostuju u Bredi kod NAC-a, dok Ajax igra protiv Heraclesa kod kuće i NEC-a vani. U igri je još samo šest bodova i nema dvojbe kako nas čeka uzbudljivih posljednjih 180 minuta.

Iako je jedno vrijeme vodio prvoligašku karavanu, a potom i bio prvi pratitelj Twenteu, PSV je u zadnja dva kola remizirao i tako izgubio i teoretske šanse za titulu. U Heerenveenu su odigrali 2:2 iako su dvaput imali prednost. Feyenoord je s 3:0 ispratio Spartu i vratio se na četvrto mjesto, a za poraženu momčad iz Rotterdama naš Darko Bodul je krenuo od prve minute, ali je zamijenjen u 70.

U derbiju začelja NEC je osvojio vitalne bodove protiv Den Haaga i izborio ostanak u ligi pobjedom 3:2, a Utrecht i Groningen su odigrali miroljubivo, 1:1, i oboje su još uvijek u igri za Europsku ligu.