Inter
Inter 2:0 Juventus
Juventus

Ivana Spahija • petak, 16.04.2010.

Prvi od dva velika derbija 34. kola Serie A, ogled Intera i Juventusa na Meazzi, ponudio je prava obilježja derbija, puno kartona, promašaja, ali i pobjedu domaćina koja ga ponovno vraća na prvo mjesto na ljestvici. Inter je rezultatom 2:0 uzeo važna tri boda Juventusu i time, barem nakratko, ponovno zasjeo na čelo ljestvice. Torinezi su i s igračem manje dobro parirali crno-plavima, ali do bodova ipak nisu mogli.

Izabranici Josea Mourinha ostvarili su ranije zacrtani cilj, neokrznuti su prošli kroz težak dvoboj s Juventusom i uspjeli su izboriti vrijedna tri boda koja ih vraćaju, barem na dva dana, na prvo mjesto na ljestvici. Inter je rezultatom 2:0 uzeo sva tri boda Staroj dami, koja je, s obzirom na brojčani nedostatak od sredine prvog dijela, dobro parirala aktualnom prvaku. Domaćini su do posljednjih 15 minuta promašili sve što su mogli, ali im je potom majstorija Maicona donijela prednost, da bi u sučevoj nadoknadi Eto'o dovršio posao za konačno slavlje od 2:0.

Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka, ali uz nekoliko dobrih prilika s obje strane. Sam početak susreta pripao je Juventusu, već u prvoj minuti domaći vratar Julio Cesar obranio je dobar pokušaj Iaquinte, a samo minutu kasnije odlično je reagirao i na vrlo neugodan udarac Del Piera. Inter je vratima gostiju ozbiljnije zaprijetio u 12. minuti kada je Sneijder iz slobodnog udarca gađao malo iznad gola.

Vezane vijesti

Domaćini su novu priliku za pogodak propustili u 16. minuti, Motta je udarcem izvana potražio vrata Juventusa, ali je na mjestu bio Buffon. Inter je ponovno zaprijetio u 31. minuti, Sneijder je ukrao loptu gostujućim braničima, a potom traljavo gađao i Buffon je uspio ukrotiti tu loptu. Juventus je u 37. minuti ostao s deset igrača na terenu, Sissoko je zbog prekršaja nad Zanettijem zaradio drugi žuti karton i morao je ranije put svlačionice.

Početkom drugog dijela Inter je očekivano započeo s većim pritiskom, nevjerojatnu priliku za pogodak propustio je Eto'o u 54. minuti susreta, a tri minute kasnije Milito je iz blizine uspio poslati loptu pokraj gola gostiju. Tu nije bio kraj reviji Interovih promašaja, solidan pokušaj Stankovića iz 64. minute uspio je ukrotiti Buffon, a četiri minute kasnije Milito se ponovno "iskazao" iz blizine glavom poslavši loptu pokraj gola.

Činilo se kako će se silne propuštene prilike obiti o glavu crno-plavima, no to se ipak nije dogodilo. Nakon gomile promašaja nogometaši Intera uspjeli su pospremiti loptu u mrežu gostiju, i to u 75. minuti susreta. Maicon je prekrasnim pogotkom s ruba prostora volejem pronašao put do mreže Buffona i domaćinima donio vodstvo od 1:0. Inter je u 80. minuti mogao doći i do drugog pogotka, ali se odličan pokušaj Balotellija iz slobodnog udarca odbio o gredu gola gostiju.

Kada se činilo da će Inter minimalnom pobjedom uzeti bodove Torinezima, u drugoj minuti sudačke nadoknade ukazao se Eto'o, koji je svojim pogotkom postavio rezultat na konačnih 2:0 za veliko slavlje crno-plavih na Meazzi. Inter je, barem nakratko, ponovno zasjeo na dobro poznato prvo mjesto na ljestvici i trenutno ima dva boda više od Rome, koja ima i utakmicu manje. Juventus nakon ovog poraza ostaje na šestom mjestu, još uvijek ima šanse dohvatiti plasman u Ligu prvaka, ali s obzirom na formu koju prikazuju njegovi igrači, to se čini teško ostvarivo.