Milan pao u završnici

Ivana Spahija • nedjelja, 18.04.2010.

Nogometaši Milana nisu uspjeli ostvariti zacrtani cilj osvajanja sva tri boda u gostima kod Sampdorije u 34. kolu Serie A. Blucerchiati su u samoj završnici susreta ugrabili sva tri boda Leonardovoj momčadi i tako došli na četvrto mjesto koje vodi u Ligu prvaka, a usput i Milanu srušili snove o naslovu prvaka. Europski pretendent Palermo kiksao je u gostima kod Cagliarija, a od Europe se oprašta i Fiorentina porazom od fenjeraša Atalante...

Najavljivani pohod na sve ili ništa nije pošao za rukom nogometašima Milana, koji su u gostima kod Sampdorije upisali poraz rezultatom 2:1 i time se praktički oprostili od naslova prvaka. Rossonere u utrci za Scudettom drži tek matematika, s obzirom na to da je prilično teško za očekivati kako bi četiri kola prije kraja mogli nadoknaditi velikih šest bodova zaostatka za Interom. Sampdoria je, s druge strane, uzela možda i s najvrjednija tri boda zasjela na četvrto mjesto na ljestvici i nada se plasmanu u Ligu prvaka.

Početak utakmice pripao je domaćinima, Cassano je u 11. minuti glavom gađao pokraj gola Milana, a pet minuta kasnije solidan pokušaj Polija sigurno je zaustavio Dida. Gosti su vratima Sampdorije prvi put zaprijetili tek u 18. minuti kada je Seedorf iz daljine loptu poslao pokraj gola. Ipak, niti uspavanost nije spriječila Rossonere da dođu do vodstva, Mancini je u 20. minuti izveo udarac iz kuta, a Borriello je glavom pospremio loptu u mrežu nemoćnog Storarija.

Vezane vijesti

Sampdoria se nakon primljenog pogotka pokušala vratiti, ali neuspješno. Pokušaj Pazzinija iz 35. minute zaustavio je Thiago Silva, a tri minute kasnije Dida je jedva obranio opasan udarac glavom Lucchinija. Rezultat je pokušao izjednačiti i Cassano u 39. minuti, ali je loptu poslao malo iznad vratnice u trenutku kada je Dida već bio svladan.

Početkom drugog dijela uslijedio je hladan tuš za Milan, Bonera je u 56. minuti nesmotreno zaradio izravni crveni karton zbog prekršaja nad Cassanom. To nije bilo sve, uz to je dosuđena i najstroža kazna za Sampdoriju, a sam Cassano je sigurnim udarcem s bijele točke matirao Didu i poravnao rezultat na 1:1. Primljeni pogodak malo je razbudio Milan, Gattuso je u 68. minuti nakon dodavanja Ronaldinha prilično zagrijao Storarija, a šest minuta kasnije Storari je uspio zaustaviti i dobar pokušaj Ronaldinha.

Do kraja se nije predavala ni Sampdoria, u 82. minuti je Dida odlično reagirao na dva uzastopna udarca Zieglera, a bio je na visini zadatka i u 88. minuti ukrotivši dobar pokušaj Tissonea. Ipak, vratar Milana kapitulirao je u drugoj minuti sudačke nadoknade, Mannini je ubacio loptu u sredinu, a Pazzini je glavom pospremio u mrežu za konačnih 2:1 i veliko slavlje Sampdorije na Marassiju.

Važna dva boda izgubili su nogometaši Palerma u gostima kod Cagliarija, gdje su rezultatom 2:2 uzeli tek bod i time izgubili četvrto mjesto na ljestvici. Sicilijanci su trenutno peti i s dva boda zaostatka za Sampdorijom još uvijek konkuriraju za Ligu prvaka, no više ne ovise sami o sebi. Naš Igor Budan odigrao je posljednjih šest minuta u dresu Palerma i u 92. minuti propustio je priliku za pogodak pogodivši gredu gola Cagliarija.

Od samog početka agresivnije su krenuli gosti sa Siclije, koji su u nekoliko navrata zaprijetili preko Cavanija i Liveranija, a najveću priliku za pogodak propustili su u 29. minuti kada je Gojan glavom pogodio gredu gola Cagliarija. Kazna je Sicilijance sustigla već u idućoj minuti, Cossu je u trku pospremio loptu u mrežu šokiranog Sirigua i domaćinima donio vodstvo od 1:0.

Posljednjih nekoliko minuta susreta ponudilo je infarktnu završnicu, Cagliari je u 87. minuti pogotkom Jede došao do prednosti od 2:0, ali je samo minutu kasnije Miccoli nakon asistencije Hernandeza smanjio vodstvo domaćina na 2:1. Budan je veliku priliku za izjednačenje propustio u 92. minuti pogodivši gredu gola Cagliarija, ali je tri minute kasnije Hernandez uspio matirati domaćeg vratara Marchettija za konačnih 2:2 i raspodjelu bodova na Sardiniji.

U golijadi u Parmi Genoa je rezultatom 3:2 jedva ugrabila sva tri boda domaćinima, nakon što je prosula vodstvo od 2:0, uspjela je pred sam kraj dvoboja ostvariti vrijednu pobjedu. Genoa je zasjela na osmo mjesto na ljestvici te i dalje konkurira za plasman u Europsku ligu, dok je Parma trenutno na desetom mjestu. Naš Ivan Jurić zbog ozljede nije konkurirao za sastav pobjedničke momčadi.

Utakmicu bolje otvorili gosti iz Genove, koji su poveli preko Palacija u 32. minuti susreta. Isti je igrač nakon slaloma kroz obranu domaćina u 52. minuti po drugi put u susretu matirao domaćeg vratara Mirantea i Genoi donio prednost od 2:0. No, taj je pogodak razbudio Parmu, koja je šest minuta kasnije zahvaljujući pogotku Zaccarda smanjila vodstvo gostiju na 2:1, a potom je branič Genoe Bocchetti udarac Bojinova skrenuo u vlastitu mrežu i poravnao rezultat na 2:2. Konačnu pobjedu Genoi donio je pogodak Fatića u 72. minuti susreta.

Europski san Fiorentini grubo je srušen na gostovanju u Bergamu, gdje je fenjeraš Atalanta pobjedom od 2:1 uzeo vrijedna tri boda u borbi za opstanak. Viole se moraju suočiti s padom tek na deveto mjesto na ljestvici, i sa čak šest bodova zaostatka za trenutno šestim Napolijem praktički se mogu oprostiti od plasmana u Europu. Atalanti su, s druge strane, bodovi došli u najbolji čas, podigla se na 18. mjesto na ljestvici i s dva boda zaostatka za sigurnom Bolognom još uvijek ima šanse spasiti se od ispadanja.

Što se same utakmice tiče, rano vodstvo domaćinima donio je Ferreira Pinto već u šestoj minuti susreta pogotkom nakon asistencije Valdesa. Nogometaši Atalante su i nakon vodstva nastavili s pritiskom na obranu Fiorentine, a to im se ponovno isplatilo u 68. minuti susreta kada je Tiribocchi pronašao put do mreže Freya. Montolivo je svojim pogotkom u 75. minuti uspio smanjiti vodstvo domaćina na 2:1, no za povratak i preokret Viole nisu imale snage pa se semafor zaustavio na konačnih 2:1 za veliko slavlje momčadi iz Bergama.

Važne europske bodove uhvatio je Napoli pobjedom od 2:1 u gostima kod Barija. Izabranici Waltera Mazzarrija su zahvaljujući dvama pogocima Lavezzija ugrabili vrijedna tri boda i uspeli se na šesto mjesto na ljestvici. Siena Mate Jajala je rezultatom 2:2 uzela bod u gostima kod Catanije, ali i pala na 19. mjesto, no još uvijek sa šansama za spas od ispadanja. Mato Jajalo cijeli je dvoboj proveo na klupi Siene. Bodove su rezultatom 1:1 podijelili Udinese i Bologna, koja se tako našla na samom rubu zone ispadanja, na 17. mjestu, dok je Udinese trenutno na još uvijek nesigurnom 15. mjestu na ljestvici.