Odbrojavanje počinje

Marin Vuković • subota, 24.04.2010.

Pogotkom Paula Scholesa u 93. minuti gradskoga derbija, a zatim i porazom Chelseaja na White Hart Laneu englesko je nogometno prvenstvo ponovno u potpunosti otvoreno. U vikendu koji je pred nama počinje konačno odbrojavanje uoči inauguracije novog ili pak potvrde starog nacionalnog prvaka. Vremena za opuštanje nema, uzbuđenja počinju već u subotu u vrijeme ručka...

Upravo u to vrijeme, u 13 sati i 45 minuta, u prvoj utakmici 36. kola snage će odmjeriti Manchester United i Tottenham. Nakon sjajnih izdanja protiv svojih gradskih rivala Arsenala i Chelseaja, Spursi su u potrazi za hat-trickom pobjeda nad klubovima iz velike četvorke. Dok sami sebi probijaju put prema prvom nastupu u Ligi prvaka u klupskoj povijesti, igrači Tottenhama ove sezone usput kroje i konačan ishod engleskog prvenstva.

Uspiju li pobijediti i trećeg velikog suparnika ili mu na Old Traffordu pak otmu i jedan jedini bod, Chelseaju će u nedjelju biti otvoren put do možda odlučujućeg povećanja bodovne prednosti. Pobijedi li pak Manchester United, na najmanje 24 sata preuzet će vodstvo na ljestvici Premier lige i staviti golem psihološki pritisak na momčad Carla Ancelottija, koja se prošlog tjedna na White Hart Laneu nipošto nije proslavila.

Chelsea - Stoke City (17:00)

Statistika ne ide u korist Spursima, koji u posljednjih 66 gostujućih utakmica protiv "velike četvorke" nisu upisali pobjedu. Protiv Manchester Uniteda to im nije pošlo za rukom ni na White Hart Laneu, gdje su prošle jeseni poraženi s 3:1 iako su već u prvim minutama poveli s 1:0. Na Old Traffordu moći će, barem u ograničenoj minutaži, računati i na Aarona Lennona koji se napokon riješio dugotrajne ozljede, no do kraja sezone neće biti ni Nike Kranjčara, a po svemu sudeći ni Vedrana Ćorluke.

Alex Ferguson na raspolaganju ima gotovo cijelu momčad, osim već otprije otpisanih Andersona, Michaela Owena i Dannyja Welbecka. U momčad se vraća Rio Ferdinand, spreman je i Wayne Rooney, pa je za očekivati da će United od prve minute jurnuti po pogodak. Pobijediti Spurse, međutim, neće biti nimalo lak zadatak...

Nešto lakši zadatak, barem prema imenu suparnika i poziciji na ljestvici, trebali bi imati nogometaši Chelseaja, koji će na travnjak Stamford Bridgea izaći tek u nedjelju i ugostiti momčad Stoke Cityja. U tom će trenutku već znati ishod utakmice na Old Traffordu i biti potpuno svjesni uloga.

Carlo Ancelotti ima dosta poteškoća s ozljedama, a ovu će utakmicu morati odraditi i bez kapetana Johna Terryja, koji je na White Hart Laneu odigrao prilično nervoznu utakmicu te zaradio dva žuta kartona i isključenje. Osim njega, u momčadi Bluesa neće biti ni Johna Obija Mikela koji se ozlijedio, a sezonu je završio i Michael Essien, zajedno s Ricardom Carvalhom i Joseom Bosingwom.

Stoke City pak dolazi u prilično jakom sastavu jer u obrambene redove vratit će se "kostolomac" Ryan Shawcross, koji od teškog prekršaja nad Aaronom Ramseyjem nije odigrao nijednu premierligašku utakmicu. Tony Pulis jedinu dvojbu ima u Mamadyju Sidibeu, koji se bori s ozljedom prepona.

Nezaboravnim porazom od Wigana u posljednjih deset minuta utakmice, Arsenal je u prošlom kolu rekao zbogom tituli, a premda je u završnici sezone imao daleko lakši raspored od svojih rivala u posljednja tri kola ulazi sa zaostatkom od šest, odnosno pet bodova. Usprkos tome, mnoge će oči u subotu navečer u 18 sati i 30 minuta biti usmjerene k Emiratesu, gdje u goste dolazi Manchester City, no još važnije od toga - Emmanuel Adebayor.

Vjerojatno svakom navijaču Topnika u sjećanju je ostao pogodak Adebayora s Eastlandsa, nakon kojeg je pretrčao čitavu dužinu terena i na koljenima ga proslavio provocirajući brojne navijače londonskog kluba. Zaradio je tri utakmice kazne i upozorenje nogometnog saveza da se suzdrži provokacija u ovoj utakmici, no navijači mu to neće oprostiti. Čeka ga vatren doček i zvižduci pri svakom dodiru s loptom, a kako će se s time nositi, vidjet ćemo u subotu.

Arsenalova bolnica već je do vrha napunjena igračima, a slaganje momčadi sada već spada u kategoriju umjetnosti. Robin van Persie mogao bi dobiti priliku od prve minute, dok je Eduardo da Silva u posljednje vrijeme na marginama londonskog kluba i vjerojatno ni ovaj put neće imati značajniju minutažu.

Utakmice na Old Traffordu i Emiratesu, osim uloga u borbi za naslov imaju i dodatnu draž jer se Tottenham i Manchester City i dalje bespoštedno bore ne bi li kraj sezone dočekali na četvrtom mjestu. Iz prikrajka svaki njihov pogrešan korak pak očekuje Aston Villa, koja ove nedjelje na Villa Parku dočekuje gradskog rivala Birminghama. Ogledi Ville i Birminghama uvijek sa sobom nose visoki naboj, a gosti će se jamačno htjeti osvetiti za poraz od 1:0 u jesenskoj utakmici na St. Andrewsu.

Što se hrvatskih reprezentativaca tiče, Ivana Klasnića i Bolton čeka ogled s "drugoligašem" Portsmouthom, a Nikola Kalinić i Blackburn putuju u Wolverhampton, gdje je Sam Allardyce najavio dati priliku igračima koji su manje igrali ove sezone. Kalinić je najavljen u početnom sastavu, no to se do početka utakmice može promijeniti.

Borbu za opstanak i dalje vode Hull City, Burnley i West Ham, a najteži posao ovog vikenda imat će Burnley. Na Turf Moor stiže Liverpool i doista samo čudo može spasiti momčad Briana Lawsa od drugoligaškog društva. Hull City dočekuje Sunderland, a West Ham u vjerojatno ključnoj utakmici na Upton Parku će ugostiti Wigan.