Premiership, 36. kolo, 25.04.2010, 17:00 h
Chelsea
Chelsea 7:0 Stoke City
Stoke City

Marin Vuković • nedjelja, 25.04.2010.

Chelsea je na najbolji mogući način odgovorio na špekulacije o nervozi koja se uvukla u momčad i koja bi londonskog prvoligaša mogla stajati premierligaškog naslova. Sjajnom, pa i egzibicijskom predstavom protiv Stoke Cityja igrači Chelseaja sve su dvojbe oko pobjednika riješili već u prvom poluvremenu, a na kraju natrpali mrežu gostiju sa sedam pogodaka i ponovno zasjeli na vrh prvenstvene ljestvice.

Stoke City ni po čemu nije bio ravnopravan suparnik Chelseaju, koji je gladan pobjede od prve minute jurnuo po pogodak koji bi znatno olakšao nastavak utakmice. Od prvog sučevog zvižduka krenula je opsada gola Thomasa Sorensena i činilo se da tečnom i povezanom igrom nogometaši Chelseaja s loptom mogu učiniti što god žele. Stoke City, s druge strane, nije bio ni sjena momčadi koja u 2010. godini na gostovanjima nije upisala niti jedan poraz.

Sorensen kao Given

U subotu se pred kraj utakmice teško ozlijedio vratar Manchester Cityja Shay Given, a zbog iščašenja ramena do kraja se sezone više neće vraćati u momčad s Eastlandsa. Još teža ozljeda danas je zadesila vratara Stoke Cityja Thomasa Sorsensena koji je odmah nakon drugog pogotka Chelseaja travnjak napustio na nosilima, a prvo je poluvrijeme zbog dugog ukazivanja pomoći i davanja kisika produženo čak sedam minuta.

Prilikom postizanja drugog pogotka Kalou je, naime, uklizao kako bi prvi došao do lopte, a usput je kopačkom zahvatio Sorensena. Nesretni Danac pritom je iskrenuo ruku i po prvim informacijama prevezen je u bolnicu pod sumnjom da mu je slomljen lakat.

U takvom odnosu snaga i jednosmjernom tijeku utakmice Stoke City je odolijevao 24 minute, u kojem razdoblju je Sorensen u tri navrata morao spašavati svoja vrata. Međutim, nakon Drogbinog sjajnog primanja lopte i ubačaja za Salomona Kaloua više nije mogao ništa. Chelsea je poveo i bilo je jasno da gosti na Stamford Bridgeu nemaju što tražiti.

Sedam minuta prije kraja još je jednom lijepom akcijom s nekoliko brzih dodavanja otvoren prostor za udarac Franku Lampardu, a nakon obrane Sorensena uklizao je Kalou i odbijenu loptu pospremio u mrežu. Kako bi dodatno smirili živce domaćih navijača igrači Chelseaja u posljednjoj su minuti prvoga dijela i treći put pronašli put do mreže Stoke Cityja. Iz pomalo komičnog i upitnog jedanaesterca na 3:0 povisio je Lampard i svoju momčad odveo na odmor s nedostižnom prednošću.

Chelsea u nastavku nije morao hvatati rezultat, ali je nastavio igrati napadački nogomet jer osim bodova i gol razlika bi na kraju prvenstva mogla odigrati ključnu ulogu. Već demoraliziranog protivnika posve su dotukli u 68. minuti kada je četvrti pogodak domaćina i svoj treći na utakmici postigao Kalou i nakon toga bilo je tek pitanje konačnog broja pogodaka u mreži gostiju.

Sedam minuta prije kraja utakmice rezultat se na semaforu opet promijenio, a pravom majstorijom na 5:0 povisio je Frank Lampard. Nakon ubačaja s desne strane vanjskim je dijelom kopačke, nonšalantno, udarcem koji je podsjetio na Eduardov pogodak iz prošle sezone, peti put razveselio Stamford Bridge.

Nije ni tada bilo gotovo. Obrana Stoke Cityja bila je u raspadu i u gotovo svakom napadu činilo se kako Chelsea može postići pogodak. Do kraja utakmice uspjeli su postići čak dva. U 87. minuti na 6:0 povisio je Daniel Sturridge, a nadahnutu predstavu pogotkom je napokon zaključio i Florent Malouda minutu prije kraja regularnog tijeka.

Chelsea će još najmanje tjedan dana provesti na vrhu Premier lige, a tada ih očekuje po mnogima ključno gostovanje na Anfieldu. Prođu li neokrznuti ogled s Liverpoolom za očekivati je da će u posljednjem kolu znati obračunati se s Wiganom i prekinuti trogodišnju dominaciju Manchester Uniteda.