Ivana Spahija • nedjelja, 25.04.2010.

Nakon niza loših rezultata, nogometaši Juventusa trgli su se u pravi čas i u 35. kolu Serie A uvjerljivom su pobjedom uzeli važna tri boda Bariju. Stara dama se ovom pobjedom podigla na šesto mjesto na ljestvici, koje joj donosi plasman u Europsku ligu. Kiksao je Napoli remijem s Cagliarijem, a od Europe se oprašta i Fiorentina porazom od Chieva. Pirovu pobjedu ostvario je Livorno protiv Catanije i unatoč osvojena tri boda putuje u Serie B...

Nogometaši Juventusa u ovoj, za njih tmurnoj sezoni imaju bar malo razloga za radost. Stara dama je s uvjerljivih 3:0 na svom Olimpicu deklasirala goste iz Barija i, zahvaljujući posrtaju Napolija protiv Cagliarija, zasjela je na šesto mjesto na ljestvici. Ipak, velika je zadaća pred izabranicima Alberta Zaccheronija, koji tri kola uoči kraja sezone nemaju prava na kiks ukoliko dogodine žele igrati u Europi.

Prvo poluvrijeme proteklo je bez pogodaka, ali uz priličnu inicijativu nogometaša Juventusa. Domaćini su mogli povesti u 15. minuti kada je Amauri dobro upućenu loptu od strane De Cegliea zakasnio pospremiti u mrežu Barija, a deset minuta kasnije Amauri je ponovno neprecizno gađao pokraj gola. Bez prilike nisu ostali ni gosti iz Barija, Koman je u 40. minuti uputio opasan udarac prema vratima Juventusa, ali je spreman bio Buffon.

Početkom drugog dijela domaćini su nastavili s pritiskom na obranu Barija, u 48. minuti je Del Piero glavom pogodio gredu gola gostiju. Upornost se Juventusu u konačnici ipak isplatila, igrala se 53. minuta kada je Diego idealno uposlio Iaquintu, koji je matirao gostujućeg vratara Gilleta i domaćinima donio željeno vodstvo od 1:0. U 63. minuti dosuđen je jedanaesterac za Juventus zbog prekršaja Gilleta nad Diegom, a Del Piero je s bijele točke domaćinima donio vodstvo od 2:0. Stara dama je pobjedu okrunila novim pogotkom u 86. minuti, Candreva je probio po lijevoj strani obrane Barija i ubacio u sredinu, a Iaquinta skrenuo loptu u mrežu za konačnih 3:0 i veliko slavlje Juventusa.

Pirovu pobjedu ostvarili su nogometaši Livorna, koji su u lijepoj predstavi pred domaćim navijačima s uvjerljivih 3:1 deklasirali Cataniju, no to im u konačnici ipak ništa ne znači s obzirom da za sigurnom Bolognom zaostaju točno deset bodova tri kola uoči kraja sezone. Ukoliko bi ugrabili svih devet bodova u preostala tri kola, nogometaši iz Livorna i dalje bi se nalazili u zoni ispadanja te više nemaju šanse za spas. Naš Dario Knežević u dvoboju s Catanijom na terenu je proveo svih 90 minuta.

U utakmici punoj emocija i kartona prvi su do pogotka došli gosti sa Sicilije, Maxi Lopez je u 19. minuti pronašao put do mreže Livorna, ali je sudac iz vrlo dvojbene situacije poništio taj pogodak. Početkom drugog poluvremena stvari su postale još gore za Cataniju, u 48. minuti dosuđen je jedanaesterac za Livorno zbog prekršaja Capuana nad Di Gennarom, uz crveni karton Capuanu. Lucarelli je s bijele točke Livornu donio vodstvo od 1:0, a točno deset minuta kasnije Bellucci je povisio na 2:0. Točku na i potpunom potopu Catanije stavio je Bergvold pogotkom u 66. minuti susreta, a gosti su do počasnog pogotka došli u 87. minuti kada je Maxi Lopez postavio rezultat na konačnih 3:1 za Livorno.

Vrlo važnu pobjedu, možda čak i vrijednu spasa, ostvarili su nogometaši Lazija na teškom gostovanju kod Genoe. Nebesko plavi su rezultatom 2:1 uzeli sva tri boda momčadi našeg Ivana Jurića i time su se uspeli na 16. mjesto, ali još uvijek nisu osigurali opstanak. Genoa je i dalje ostala na osmom mjestu na ljestvici, s praktički nikakvim šansama za plasman u Europu, iako bodovno još uvijek može dostići Napoli i Juventus. Naš Ivan Jurić je u ovom susretu odigrao svih 90 minuta u dresu Genoe.

Mreža na Marassiju tresla se već u osmoj minuti susreta, Palacio je iskoristio uspavanost obrane Lazija i matirao Musleru za vodstvo Genoe od 1:0. Radost domaćina potrajala je do 23. minute, Dias je nakon dodavanja Baronija pronašao put do mreže Scarpija i poravnao rezultat na 1:1. Lazio je do novog pogotka došao u 32. minuti, Floccari je iskoristio lošu reakciju domaće obrane i s lakoćom matirao Scarpija.

Drugo poluvrijeme nije donijelo pogotke, ali je ponudilo dva isključenja. U 53. minuti isključen je Edoardo Reja zbog protestiranja tj. ubrzavanja zamjene igrača, te je u svlačionicu ispraćen uz zvižduke domaćih navijača, a Genoa je u 70. minuti ostala s igračem manje na terenu zbog drugog žutog kartona Bocchettija. Ipak, rezultat je do kraja ostao nepromijenjen i Lazio se u Rim vraća s vrijedna tri boda koja mu i dalje održavaju budnom nadu u opstanak.

Od Europe se definitivno oprostila Fiorentina, koja je najnovijim porazom od Chieva rezultatom 2:0 ostala na devetom mjestu na ljestvici, ali s prevelikim bodovnim zaostatkom za konkurentima. Viole su u vrlo lošoj predstavi pred domaćim navijačima prokockale vrijedna tri boda koja bi ih približila europskoj zoni, a Chievo se s nova tri boda uspeo na 11. mjesto, predaleko od europske zone, ali i od zone ispadanja. Sva tri boda momčadi iz Verone donijeli su Pellissier i Sardo pogocima u 54., odnosno 74. minuti susreta.

Udinese je priredio pravi spektakl svojim navijačima na Friuliju, rezultatom 4:1 deklasirao je Sienu i uzeo tri boda koja ga odmiču od najopasnije zone i trenutno podižu na 15. mjestu na ljestvici. Siena našeg Mate Jajala ostala je na 19. mjestu na ljestvici, matematički još uvijek može osigurati spas, ali s obzirom na formu koju prikazuje, to je teško za očekivati. Mato Jajalo je odigrao 40 minuta u dresu Siene, u 54. minuti je na terenu zamijenio Reginalda.

Golijadu na Friuliju otvorio je Pepe pogotkom u 18. minuti susreta, a Siena je do izjednačenja došla lijepim pogotkom Calaia u 40. minuti susreta. Dvije minute kasnije Pepe se ponovno upisao u strijelce i Udineseu je donio novo vodstvo od 2:1. Sanchez je u 61. minuti svojim pogotkom povisio vodstvo domaćina na 3:1, a poker golova zaokružio je Di Natale pogotkom s bijele točke u 81. minuti susreta.

Pobjedu vrijednu nastavka borbe za spas ugrabila je Bologna, koja je na domaćem terenu rezultatom 2:1 svladala Parmu i tako i dalje ostala na 17. mjestu, no još uvijek nije osigurala opstanak u prvoj ligi. Parma je prva povela u 24. minuti susreta preko Biabianyja, ali su dva pogotka Di Vaia iz 39. i 50. minute donijela Bologni nadu u spas. Vrijedne europske bodove prosuo je Napoli, koji je na domaćem terenu s mršavih 0:0 uzeo tek bod Cagliariju i time pao na sedmo mjesto na ljestvici te u borbi za europsku ligu više ne ovisi samo o sebi, nego i o učinku konkurenata, prvenstveno šestoplasiranog Juventusa.

• Obrisan korisnik25.04.2010. u 21:05
    ha, plasman u Europsku ligu nije nikakva utjeha za Juve ako ne izbore 4. mjesto i Ligu prvaka.