Marin Vuković • subota, 01.05.2010.

Nakon subotnjeg dijela 37. kola engleske Premier lige mrtva trka za četvrto mjesto i plasman u Ligu prvaka i dalje se nastavlja. Manchester City i Tottenham pred svojim su navijačima upisali nove pobjede, a usput se riješili Aston Ville koja je porazom na Eastlandsu gotovo izgubila izglede da sljedeće sezone zaigra u najjačem svjetskom nogometnom natjecanju.

Manchester City i Tottenham novim su pobjedama na najbolji mogući način najavili svoj međusobni dvoboj koji je na rasporedu u srijedu u 21 sat na stadionu Eastlands u Manchesteru. City je na domaćem travnjaku svladao Aston Villu premda su prvi pogodak na utakmici postigli gosti, dok je Tottenham fantastičnom bombom Toma Huddlestonea osigurao bodove u ogledu s Boltonom.

Susret na Eastlandsu ponudio je dosta uzbuđenja i preokreta, a kako i ne bi kada su do ovoga kola obje momčadi bile u igri za plasman u Ligu prvaka. Kao domaćin City je od prve minute preuzeo inicijativu i izgledao kao momčad koja zna što želi, dok se Villa po tko zna koji put ove sezone orijentirala na obrambene zadatke i svoju priliku tražila iz kontranapada.

Pozdrav Fratton Parku

Utakmica između Portsmoutha i Wolverhamptona, posljednja ovosezonska na Fratton Parku, imala je emocionalan završetak. Nakon pobjede mikrofon je u ruke uzeo menadžer Avram Grant i obratio se navijačima.

"Kad bih se mogao rukovati sa svakim od vas, to bih i učinio. Ako bilo tko na svijetu želi naučiti što je strast, što je vjernost, neka dođe na Fratton Park. Mogu nam uzeti bodove, mogu nam uvesti embargo, ali ne mogu nam uništiti duh. Nikad! Za dva tjedna svi zajedno, navijači, igrači i čelništvo kluba, idemo na Wembley s natpisima 'uspjeli smo'!"

Igrači su zajedno s Grantom odradili i počasni krug jer mnogi od njih sljedeće sezone, uključujući možda i samoga Granta, neće više biti dijelom ovoga kluba.

Nakon 16 minuta igre takva se taktika pokazala učinkovitom jer usprkos napadima domaćina do prvoga je pogotka stigla Aston Villa. Gabriel Agbonlahor je podvalio asistenciju iza leđa domaće obrane, a John Carew svladao Martona Fulopa, kojeg je nakon ozljede Shaya Givena City do kraja sezone posudio od Sunderlanda.

Vodeći pogodak gostiju nije obeshrabrio City, koji je nastavio sa svojom igrom i to mu se u sjajnoj završnici prvoga dijela i isplatilo. Prvo je u 41. minuti Carlos Tevez pogodio s bijele točke, a nakon što je s druge strane Carew pogodio gredu, u kontranapadu Emmanuel Adebayor poentira za 2:1.

Usprkos rezultatskom zaostatku, Villa u drugom poluvremenu nije uspjela stvoriti značajniji pritisak na vrata Cityja, ne bi li do kraja utakmice osvojila barem jedan bod. Jedna prilika Ashleyja Younga i nekoliko poluprilika sve je što su uspjeli učiniti, a na kraju su, u posljednjoj minuti primili i treći pogodak. Sve je napravio Shaun Wright-Philips, asistirao Craigu Bellamyju, a ovaj neometan lijepo plasirao loptu pod gredu za 3:1.

Tottenham je pobjedom nad Boltonom zadržao prednost od jednoga boda ispred Manchester Cityja. Spursi su bili daleko bolja momčad od Boltona, koji je na White Hart Laneu odigrao karakterističnu utakmicu s vrlo malo konkretnih opasnosti pred protivničkim vratima. Ivan Klasnić zaigrao je za Bolton od prve minute, no u 60 minuta provedenih na travnjaku nije se uspio posebno iskazati. S druge strane Luka Modrić se također našao u početnom sastavu i odigrao solidnu utakmicu.

Spursi su od samog početka gostima dali do znanja tko je gazda na White Hart Laneu, no štucalo je u završnici napada gdje je Roman Pavljučenko promašio nekoliko dobrih prilika. Neugodan je ponovno bio i Gareth Bale, no mrežu Boltona načeo je i susret odlučio Tom Huddlestone spektakularnom bombom u 38. minuti.

Benoit Assou-Ekotto je na dvadesetak metara od gola Boltona ostavio loptu za Huddlestonea, a ovaj potegao iz sve snage i pogodio u sami gornji lijevi kut Jaaskelainenova gola. Fantastičan pogodak, jedan od najljepših ove sezone, a ujedno i najbitnijih u pohodu Spursa na toliko željenu Ligu prvaka.

Vrlo sličan odnos snaga vidjeli smo i u drugom poluvremenu, Spursi su napadali, a Bolton se branio te sporadičnim izletima na polovicu domaćina pokušavao doći do pogotka. Ruku na srce, u dva su navrata mogli i izjednačiti da na vratima nije bilo sjajnog i opet raspoloženog Heurelha Gomesa. Iako su imali puno više prilika od gostiju, ni Spursi u drugom dijelu nisu našli put do mreže, pa je rezultat ostao identičan onom nakon prvih 45 minuta.

U susretu bez ikakvog natjecateljskog naboja Burnley je propustio još ponekim osvojenim bodom časno se oprostiti od Premier lige. Na gostovanju u Birminghamu poraženi su s 2:1, a već nakon prvih 45 minuta gubili su s dva pogotka zaostatka. Za prvi pogodak odgovoran je vratar Burnleyja Brian Jensen kojemu je i pripisan autogol, a prednost je četiri minute prije odmora udvostručio Christian Benitez.

Burnley je tek u završnici golom Stevena Thompsona uspio smanjiti rezultat na konačnih 2:1, a jedina pozitivna stvar koju mogu izvući iz poraza je podatak da su dobili tek jedan žuti karton. Kako još uvijek postoje izgledi da se putem Uefine Fair Play ljestvice plasiraju u Europsku ligu, taj im karton neće značajnije pokvariti planove.

Za razliku od Burnleyja, Portsmouth se od Premier lige ne želi oprostiti nizom poraza. Na Fratton Parku danas su zasluženo svladali Wolverhampton rezultatom 3:1 u još jednoj utakmici koja nije imala nikakvog natjecateljskog naboja. Aruna Dindane je donio prednost Mornarima nakon 20 minuta igre, a nakon izjednačenja Kevina Doylea u 35. minuti novu prednost Portsmouthu donio je John Utaka pet minuta prije odmora. Na 3:1 povisio je Brown sredinom drugoga dijela.

U jedinoj subotnjoj utakmici u kojoj gledatelji nisu vidjeli pogotke Stoke City i Everton su na Britanniji podijelili bodove, čime su gosti ujedno izgubili ionako mršave izglede da sljedeće sezone zaigraju u Europskoj ligi. Do kraja sezone ostat će osmoplasirani, sedmo im mjesto kolo prije kraja bježi četiri boda.