Premiership, 37. kolo, 02.05.2010, 14:30 h
Liverpool
Liverpool 0:2 Chelsea
Chelsea

Marin Vuković • nedjelja, 02.05.2010.

Nogometaši Chelseaja napravili su ključan, ako ne i posljednji korak prema osvajanju naslova prvaka Engleske. Preživjeli su gostovanje na Anfieldu i zasluženo pobijedili s 2:0 te osigurali bodovnu prednost uoči posljednjeg kola, bez obzira kakvim će ishodom biti završen susret Sunderlanda i Manchester Uniteda.

Sve nade Alexa Fergusona, igrača i navijača Manchester Uniteda kako bi im Liverpool eventualnom pobjedom ili remijem u utakmici s Chelseajem mogao otvoriti vrata ka četvrtom uzastopnom naslovu pale su u vodu nakon 90 minuta u kojima je vodeća momčad Premiershipa pokazala zašto je glavni favorit za osvajanje titule.

Sve boljke koje su tijekom ove sezone pratile Liverpool još jednom su izašle na površinu, a Chelsea je to znao iskoristiti i zasluženo, po prvi put nakon 2005. godine uzdignutih ruku otići s teškog gostovanja na Anfieldu. Konačan rezultat mogao je biti još uvjerljiviji u korist plavih iz Londona, a mnogi navijači Manchester Uniteda puno će toga imati za reći o potezu Stevena Gerrarda koji je prethodio vodećem pogotku gostiju.

Vezane vijesti

Iako je Liverpool u četvrtak odigrao napornih 120 minuta s Atleticom, Rafa Benitez nije se odlučio na promjene u momčadi, od svojih je igrača tražio pobjedu i napadački nogomet no Chelsea je u ovom trenutku daleko kvalitetnija momčad od Redsa. U početnih pola sata domaćin je još kako-tako održavao terensku ravnotežu i neutralizirao napadačku trojku Chelseaja, no kardinalna pogreška Liverpoolova kapetana odredila je nastavak utakmice.

U 33. minuti utakmice Gerrard je jednu čistu loptu odlučio vratiti svome vrataru, no nije primijetio Didiera Drogbu koji je presjekao dodavanje, lakoćom se prošetao pored Pepea Reine i poslao loptu u praznu mrežu. Teoretičari zavjere dobili su materijal kakvog su poželjeti mogli, a Chelsea vjetar u leđa koji ih je držao do kraja susreta.

Pogodak gostiju kao da je ispumpao i ono malo zraka što je u ostalo u plućima Redsa, pa je nakon toga na Anfieldu igrala samo jedna momčad. Bilo je tu i sumnjivih situacija, poput pada Salomona Kaloua u šesnaestercu domaćina, no i bez jedanaesteraca samo je jedna momčad mogla dobiti ovu utakmicu.

Drugo je poluvrijeme Chelsea otvorio odlučan da što je prije moguće dođe do drugog pogotka i "ubije" utakmicu, a to su i učinili u 54. minuti. Nicolas Anelka je uputio u centimetar precizno dodavanje za Franka Lamparda, koji je sa samo par metara udaljenosti povisio na 2:0.

Do kraja utakmice redale su se prilike pred vratima Reine, Chelsea je "namirisao krv" i mogao dokrajčiti nemoćnog i iscrpljenog protivnika, no i s konačnih 2:0 bit će itekako zadovoljni. Kako i ne bi, kolo prije kraja zadržali su vodeće mjesto na ljestvici i samo ih 90 minuta dijeli od podizanja najvrednijeg engleskog trofeja. Na putu do naslova stoji im samo momčad Wigana.