Marseille
Marseille 3:1 Rennes
Rennes

Maja Giljanović • srijeda, 05.05.2010.

Dva kola prije kraja Olympique iz Marseille je trijumfom protiv Rennesa na svom Velodromeu osvojio devetu titulu prvaka Francuske u povijesti kluba i prvu nakon posta dugog punih 18 godina.

55.377 navijača na rasprodanom Velodromeu večeras je u 36. kolu Le Championnata proslavilo devetu titulu prvaka Francuske Olympiquea iz Marseillea, kluba u kojem su dubok trag ostavili bivši trener Hajduka Josip Skoblar i bivši hajdukovci Alen Bokšić i Vedran Runje.

Klub u kojem je Skoblar tri godine uzastopce bio najbolji strijelac lige, 1971. Zlatna kopačka Europe s 44 gola postignuta u jednoj sezoni što je i dan danas rekordan broj golova najboljeg strijelca lige i osvojio dva naslova prvaka i jedan Kup, odigrao ukupno 174 utakmica i dao 151 gol, Bokšić osvojio Kup prvaka i u finalu protiv Milana u Münchenu (1:0) odigrao svih 90 minuta i Runje u tri sezone odigrao 92 utakmice dva je kola prije kraja matematički osigurao naslov i vitrine trofejne sobe obogatio prvim naslovom prvaka nakon punih 18 godina i doba kad je sadašnji trener Didier Deschamps kao kapetan prije odlaska u Juventus podigao pokal.

Nakon 10 pobjeda i tri remija u posljednjih 13 utakmica Marseilleu je pobjeda protiv Rennesa donosila titulu i igrači jedinog francuskog kluba pobjednika Kupa ili Lige prvaka (1993.) nisu gubili vrijeme.

Gabriel Heinze je u četvrtoj minuti odapeo iz slobodnog udarca s 25 metara, lopta se odbila od živog zida i Douchez je bio nemoćan. Peti je ovo gol Argentinca u sezoni i svaki put kad je 32-godišnji bivši prvak Engleske s Manchester Unitedom (2007.) i Španjolske s Realom (2008.) zabio Marseille je na koncu i pobijedio.

Briand je u 15. minuti propustio prvu šansu za izjednačenje, ali je u 38. pokazao da je naučio lekciju, idealni ubačaj tri godine početkom 2000-tih igrača Marseillea Leroya Briand je glavom zakucao iza leđa Mandande i rezultatom 1:1 se otišlo na odmor.

Rennes je odolijevao do 76. minute kad je Marseille u vodstvo vratio Mamadou Niang i izjednačio se na prvom mjestu ljestvice strijelaca Le Championnata s Lorientovim Kevinom Gameirom (16), a na konačnih 3:1 u 78. je minuti podigao Lucho Gonzalez.

Deveti je ovo naslov prvaka Marseillea od osnutka 1899. i rekorderima Saint-Etienneu su se približili na samo jednu titulu (Les Verts su posljednju osvojili 1981.).

• Obrisan korisnik06.05.2010. u 20:30
    konačno.. :) potpuno zasluženo osvojena titula, prvenstveno zbog kikseva bordeauxa koji je još prije mjesec dana izgledao u najboljoj poziciji, i neuvjerljivom lyonu!
  • Obrisan korisnik06.05.2010. u 01:54