Ostali sportovi

Bis Farrara

Maja Giljanović • utorak, 18.05.2010.
Bis Farrara

Pobjednik druge etape Gira d'Italia u Utrechtu Tyler Farrar je osvojio i 10. u Bitontu. Garmin je odigrao taktički briljantnu kartu, Juliana Deana poslao kao mamca i prevario sprinterske veličine poput Robbieja McEwena i Roberta Förstera. Dean je otvorio put Farrar koji je iz drugog plana projurio ka pobjedi, a Novozelanđanin je za trud nagrađen plasmanom na podij.

Taktički izvrstan potez je u finišu 230 kilometara dugačke etape od Avellina do Bitonta odigrao Garmin. Iskoristio je Juliana Deana za navlačenje Robbieja McEwena i Roberta Förstera, novozelandski veteran svoju je ulogu odradio perfektno i širom otvorio put Tyleru Farraru.

25-godišnjak je uzeo i drugu etapu ovogodišnjeg Gira, Amerikanac je slavio na drugoj etapi u Utrechtu, a ovog je puta bio bolji od Fabija Sabatinija (Liquigas) na drugom i Deana na trećem mjestu. McEwen (Katusha) i Förster (Milram) zadovoljili su se plasmanom u Top 5, a vodeći u ukupnom poretku Aleksandr Vinokurov (Astana) nakon gotovo šest sati vožnje ciljem je prošao tri sekunde iza Farrara na 57. mjestu i obranio 1:12 minutu ispred Cadela Evansa (BMC).

Trojka koja se odvažila na bijeg niti 10 km nakon starta u Avellinu Dario Cataldo (Quick Step), Charly Wegelius (Omega) i Hubert Dupont (AG2R) u jednom su trenutku ispred pelotona vodili gotovo sedam minuta, a pukli su 16 km prije cilja i na koncu osvojili 148., 173. i 180. mjesto.

Hrvatski biciklisti Robert Kišerlovski (Liquigas) i Vladimir Miholjević (Acqua&Sapone) i dalje su nakon 19. i 85. mjesta ukupno na 12. i 23. poziciji. Obojica su za Farrarom danas zakasnila tri sekunde, a u ukupnom poretku za Vinom zaostaju 4:25 i 10:51 minuta.

Sutrašnja etapa najdulja je ovogodišnja i najdulja u proteklom desetljeću, voze se 262 kilometra od Lucere do L'Aquile idealnih za bijeg i opipljiv skok u plasmanu (Matti Breschel je jedan od većih favorita).