SP 2010., Natjecanje po skupinama, Skupina C, 3. kolo, 23.06.2010, 16:00 h, Port Elizabeth, Stadion Porth Elizabeth, gledatelja: 36.893
Suci: Wolfgang Stark, Salver, Pickel (svi Njemačka)

Bernard Jurišić • srijeda, 23.06.2010.

Engleska reprezentacija pobijedila je Sloveniju u posljednjem kolu skupine C i uspjela se zadržati u turniru. Pobjednički pogodak djelo je Jermainea Defoea, a Slovenci su po završetku susreta čekali vijesti iz Pretorije...

Zlatko Dedič
62'
23
Tim Matavž
79'
Joe Cole
72'
21
Emile Heskey
86'
Fabio Capello

Englezima je nokaut-faza krenula već u posljednjem kolu skupine. Ništa osim pobjede nije momčadi Fabija Capella donosilo ostanak u turniru i spas od nove porcije gađenja i vrijeđanja nemilosrdnih otočkih medija.

Grč se u njihovim nogama vidio u početku susreta, pa su Slovenci preko Birse prvi zaprijetili u 7. minuti. Petnaestak minuta trebalo je Englezima da se barem malo opuste i onda su odigrali svojih najboljih 15 minuta na turniru. od 15. do 30. minute Slovenci su bili sabijeni u svoj kazneni prostor, a što su na odmor otišli samo s jednim pogotkom deficita mogu zahvaliti sjajnim reakcijama svog vratara Handanovića.

Sreća dala, sreća uzela

Tužna su bila slovenska lica nakon što su saznali da su Amerikanci ipak postigli pobjednički pogodak u Pretoriji u prvoj minuti sudačke nadoknade. Slovencima je tako sreća okrenula leđa, a neki će reći i da je pravda ipak pobijedila, jer je Amerikancima poništen regularan pogodak koji bi im donio pobjedu u međusobnom susretu. Slovenci u svakom slučaju nemaju razloga za razočaranje, jer ih u tri utakmice ni jedan protivnik nije razbio, no prvi prolaz u osminu finala na nekom velikom natjecanju ipak nisu uspjeli izboriti.

U 18. minuti Rooney je sebičan na 16 metara i puca iz teške pozicije umjesto da uposli puno bolje postavljenog Milnera. Johnson prijeti iz daljine u 20. minuti, a nkon kratkog izleta Slovenaca u napad i opasnog pokušaja kroz gužvu, Englezi su poveli.

Igrala se 23. minuta, James Milner je poslao odličnu loptu na pet metara, a tamo Jermaine Defoe bježi Šuleru i "kroz" nemoćnog Handanovića zakucava loptu u mrežu za englesko vodstvo.

Četiri minute kasnije na gotovo istovjetan način Englezi su mogli opet zabiti. Duboki ubačaj Milnera s desnog boka, Handanović ovog puta dolazi do lopte prije Defoea i odbija je do Lamparda na 16 metara, a ovaj promašuje nebranjena vrata. U 30. minuti Englezi su imali još jednu sjajnu prigodu, no dvaput je opasne udarce Defoea i Gerrarda sjajnim reakcijama odbijao slovenski vratar.

Samo 15 minuta trajala je engleska ofanziva u kojoj su stigli do minimalnog vodstva, nakon čega su Slovenci uspjeli uspostaviti terensku ravnotežu i poluvrijeme privesti kraju bez novih šokova.

Drugo poluvrijeme otvorili su Englezi još jednom sjajnom prigodom Defoea, čiji je udarac prohujao nekoliko centimetara od lijeve vratnice. Birsa je na drugoj strani triput u razmaku od nekoliko minuta pokušavao s desnog boka, no James je uvijek bio na pravom mjestu.

Statistika

Udarci: 13/13
Udarci u okvir: 6/8
Posjed lopte: 46%/54%
Prekršaji: 19/20
Točna dodavanja: 241/419

Englezi su u 57. i 58. minuti mogli rezultatski riješiti susret, no najprije je Handanović još jednom sjajnom intervencijom s gol-linije odbio pokušaj Terryja nakon kornera, a potom je Rooney sam kao duh ispred slovenskog vratara pogodio vratnicu.

Od 60. minute napadačke intencije Engleza potpuno su se ugasile, a Slovenci su bivali sve bolji i vjerojatno skratili život brojnim engleskim navijačima. U 65. minuti je Birsa nakon kontre pucao u Jamesa, a u 68. je vladala prava panika u engleskom kaznenom prostoru. Triput su Slovenci pucali prema Jamesu, Dedić, Novaković, Birsa, no prva dvojica nisu mogla dalje od bloka, a Birsa je promašio okvir.

Nakon toga utakmica se prilično ugasila, Slovenci su djelovali nešto opasnije prema naprijed, no kao da su oba protivnika odlučila čekati kraj i ne riskirati previše. Englezi su s minimalnom pobjedom osiguravali prolaz, a ni Slovencima rizik nije prijao, jer su s minimalnim porazom prolazili čak i ako bi Alžir zabio Amerikancima.

Utakmica je na kraju i završena pobjedom Engleza koji su uzdigli ruke u zrak zbog prolaska dalje, dok je Slovence čekao šok koji im je u prvoj minuti sudačke nadoknade priredio pogodak Donovana. Završio je slovenski put u Južnoj Africi, a Englezi nastavljaju dalje.