SP 2010., Doigravanje, Osmina finala, 29.06.2010, 16:00 h, Tshwane/Pretoria, Loftus Versfeld Stadium
Suci: Frank De Bleeckere (Belgija), Peter Hermans (Belgija), Walter Vromans (Belgija)
Paragvaj
Paragvaj
5:3(0:0, 0:0, 0:0 pp, 5:3 pen) Japan
Japan

Komano japanski tragičar

Branimir Korać • utorak, 29.06.2010.

Prvi susret na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi odlučen s 11 metara bio je onaj između Paragvaja i Japana. Nakon 120 minuta nije bilo pogodaka, a onda su Paragvajci bili mirniji i s 5:3 nakon jedanaesteraca osigurali su prolazak u četvrtfinale...

Nelson Valdez
60'
8
Edgar Barreto
75'
7
Oscar Cardozo
94'
Shinji Okazaki
65'
14
Kengo Nakamura
81'
11
Keiji Tamada
106'
Takeshi Okada

Čvrsta i ne posebno bogata prilikama bila je utakmica između Paragvaja i Japana. Dosta igre na sredini terena, nešto više pred šesnaestercem Japana i Paragvaj je na kraju proslavio prolazak u četvrtfinale. Nisu uspjeli pogoditi tijekom 120 minuta, a onda su u svih pet navrata bili precizni s bijele točke i to je bilo dovoljno za prolaz. Japanski tragičar bio je Yuichi Komano koji je u trećoj seriji zatresao gredu.

5:3 Cardozo

Prvih 20-ak minuta proteklo je u obostrano opreznoj igri praktički bez ikakvih pokušaja udarca na gol, a onda je sijevnulo na obje strane.

Prvo u 20. minuti Lucas Barrios krasnom varkom se oslobađa japanskog braniča, izlazi sam pred Kawashimu, ali završnica mu je bila loša i japanski vratar je s lakoćom obranio.

Dvije minute kasnije novo uzbuđenje, ovaj put pred vratima Paragvaja. Daisuke Matsui je primio loptu na nekih 25 metara, bez razmišljanja opalio iz prve, a Paragvajce je od pogotka spasila greda. Odmah nakon toga na drugoj strani probava i Roque Santa Cruz, ali niti on nije bio uspješan.

Zatim je uslijedilo novo loše razdoblje koje je potrajalo 15-ak minuta, a onda su Japanci pokušali nešto iz prekida, ne previše opasno, da bi u 40. minuti iz brzog napada Honda došao u dobru poziciju, pucao s ruba 16 metara, ali malo pokraj gola.

I to je bilo sve u ne posebno zanimljivom prvom poluvremenu, malo kvalitetnog nogometa, dosta pogrešaka s obje strane, ali ipak s nekoliko solidnih prilika. U posljednjih 15 minuta na terenu se malo rasplamsalo, ali osim pokušaja Honde, nije bilo velikih prilika.

U drugom dijelu nastavilo se u sličnom ritmu. Paragvaj je bio taj koji je uglavnom napadao, međutim nije uspio napraviti pravi pritisak i slomiti organiziranu japansku obranu. Nekoliko udaraca iz zanimljivih situacija završilo je u bloku i Japanci su prvih 20 minuta paragvajske najezde izdržali.

Paragvaj - Japan

Udarci: 13/12

Udarci u okvir: 6/5

Prekršaji: 26/29

Posjed lopte: 58%/42%

Točna dodavanja: 368/225

Fizički snažniji Paragvajci u duelima su imali prednost, ali to nisu znali iskoristiti. S druge strane Japan je stajao malo više iza i pokušavao iz kontranapada doći do pogotka, ali niti oni nisu ulazili u velike prilike.

Što se susret više bližio kraju, to su reprezentacije bile opreznije i sve je vodilo prema tome da ćemo gledati produžetke.

U produžetke su bolje ušli reprezentativci Paragvaja koji su nastavili pritiskati i u 97. minuti su došli blizu pogotka. Nelson Valdez je u gužvi u 16 metara pokušao progurati loptu u mrežu, ali Kawashima mu je dobro ušao u udarac i spasio svoju reprezentaciju.

Japan je uzvratio par minuta kasnije iz prekida, Honda je oštro pucao, ali Villar je odbio loptu u korner.

Četiri minute prije kraja drugog produžetka sijevnula je japanska kontra, Okazaki je zavrnuo loptu na 7-8 metara, ali tamo nije bilo nikog od njegovih suigrača da loptu pošalje u mrežu.

Bila je to ujedno i posljednja prilika na susretu i pristupilo se izvođenju jedanaesteraca. Do treće serije svi su bili precizni, a onda je Yuichi Komano pucao visoko i zatresao gredu. Do kraja su Valdez i Cardozo bili precizni i Paragvaj je prošao dalje.